Kiedy spoglądamy na nasze ręce najczęściej spostrzegamy że nasze paznokcie musimy przyciąć, oczyścić lub wreszcie przestać ogryzać. Dermatolog jednak gdy spojrzy może zdiagnozować nasze zdrowie. Twój paznokieć prawdę powie.
Istnieje około 30 różnych objawów widocznych na paznokciach, które mogą świadczyć o twoich poważnych problemach medycznych. Wiele z nich może wskazywać na więcej niż jeden problem. .
Oto kilka z nich, które lekarz wnioskować w oparciu o twoje paznokcie.
1. Ludzie z rozedmą płuc i innymi płucnymi problemami często posiadają „pałeczkowate” paznokcie.
Jest to objaw chorobowy polegający na zwiotczeniu łożysk paznokci oraz pogrubieniu dystalnych paliczków. Wiąże się z występowaniem tzw. paznokci zegarkowych (nazwanych tak z powodu wypukłości i zaokrąglonego kształtu przypominającego szkło chroniące tarczę zegarka). Bezpośrednią przyczyną palców pałeczkowatych jest zazwyczaj niedotlenienie peryferyjnych części ciała (w tym paliczków).
2. Małe delikatne dołeczki lub wgniecenia mogą oznaczać zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów lub egzemę. Artretyzm który wpływa na stawy może wiązać się z łuszczycą, która jak egzema, wpływa na skórę.
3. Osoby które się źle odżywiają i mają niedobór witamin i innych substancji odżywczych posiadają cieńsze niż normalnie paznokcie, skłonne do złamań.
4. Poziome linie, zwane także liniami Beau, są związane z silnym stresem fizycznym.
Wyglądają jak wcięcie poprzeczne paznokcia i często występują u osób, które przeszły chemioterapię. Mogą również pojawić się w wyniku niektórych chorób, urazów, lub dużego niedożywienia. Co ciekawe mogą być związane z różnicą wysokości. zbyt. Stwierdzono u ludzi, którzy nurkują na duże głębokości oraz u tych które uczestniczyły w ekspedycji Everest.
5. Pionowe linie nie wróżą nic zbyt groźnego. Niektórzy ludzie są do tego predysponowani genetycznie bardziej niż inni ale z reguły łączą się z procesem starzenia. Czasami pojawiają się one u osób niedożywionych.
6. Gdy ludzie maja niedobór żelaza ich paznokcie staja się łyżkowate. Zamiast naturalnej krzywizny obejmującej palec unoszą się na bocznych krawędziach i z przodu. Zamiast normalnie wypukłego kształtu staja się wklęsłe i wyglądają jak narzędzie do spożywania płynów – łyżka.
7. Problemy z nerkami i wątrobą tworzą paznokcie „pół na pół”.
Jedna część paznokcia jest biała, pozostała część ciemna lub różowa. Oznacza to problemy z nerkami i wątrobą. Często choroby te powodują też pojawienie się przebarwień także na skórze.
8. Paznokieć który unosi się w górę od „macierzy” może wskazywać problemy z nerkami lub tarczycą. Wiele problemów tarczycy i chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Gravesa lub toczeń tworzą na paznokciach komplikacje, które dermatolodzy badając pacjentów mogą zauważyć.
Jeśli więc zauważysz cos na swoich paznokciach czego wcześniej nie było nie krępuj się zapytać lekarza o możliwą przyczynę.
PS. Paznokieć (łac. unguis) – rogowa osłona ostatniego członu palca naczelnych. Paznokieć pełni funkcje ochronne – przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych – i obronne. Paznokieć jest jednym z wytworów naskórka, a jego głównym budulcem jest keratyna.
Zbudowany jest z blaszki grzbietowej i blaszki podeszwowej. Blaszka grzbietowa składa się z korzenia paznokcia, który jest zagłębiony w skórze, i właściwego paznokcia, wyrastającego na zewnątrz. Nasadę paznokcia od powierzchni zewnętrznej palca otacza wał paznokcia. Paznokcie tworzone są w macierzy.
Paznokcie u rąk rosną ok 0,15 mm na dobę u nóg rosną blisko 2 razy wolniej. Paznokcie są tworami homologicznymi do pazurów, które występują m.in. u drapieżnych kręgowców lądowych oraz kopyt, występujących u ssaków kopytnych. Paznokieć różni się od pazura przede wszystkim zanikiem blaszki podeszwowej i słabszym rozwojem blaszki grzbietowej. (Wikipedia).
Jeden komentarz