We Lwowie obyły się obchody 10. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście. W programie przewidziano różnego rodzaju spotkania kulturalne i modlitewne.
Niestety 10-letnią rocznicę wizyty Jana Pawła ІІ we Lwowie Ukraiński Kościół Greckokatolicki i Kościół Rzymskokatolicki obchodził osobno. Chrześcijanie obrządku łacińskiego i bizantyjskiego najpierw planowali wspólne uroczystości, jednak niedawno przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego zobaczyli zmieniony program obchodów 10-lecia wizyty błogosławionego papieża Iwana Pawła ІІ. – Nie wiemy, z jakiego powodu to zrobiono – stwierdził abp Mieczysław Mokrzycki. Z kolei zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Świętosław Szewczyk wymijająco komentuje to tak: – Obchody 10. rocznicy wizyty papieża dla katolików obu obrządków będą częściowo wspólne a częściowo odrębne. Odpowiadając na piątkowej konferencji prasowej na pytanie dziennikarzy, dlaczego obchody rocznicy wizyty papieża nie odbywają się wspólnie stwierdził: – Podczas obchodów niektóre przedsięwzięcia będą wspólne a niektóre odrębnie, dokładnie tak samo, jak to było podczas przyjazdu papieża Jana Pawła II do Lwowa. Wówczas była msza w bizantyjskim obrządku i była msza w łacińskim obrządku. Były odwiedziny wspólnot rzymskokatolickich, były odwiedziny wspólnot greckokatolickich. I my wszyscy razem, w podobny sposób, świętujemy te wydarzenia.
W piątek, 24 czerwca, z udziałem papieskiego legata ks. kard. José Saraiva Martins’a i ks. arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiegootwarto w Muzeum Historii Religii wystawę „Biały Pielgrzym z Watykanu”. Natomiast w sobotę o godz. 16 w uroczystej procesji wniesiono do katedry łacińskiej relikwie bł. papieża Jana Pawła II. Relikwie (włosy) umieszczono w bocznej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.
Natomiast Cerkiew Greckokatolicka dla uczenia 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II we Lwowie zorganizowała konferencję, na której zaprezentowano nowy Katechizm Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Wziął w niej udział jej zwierzchnik abp Swiatosław Szewczuk. W konferencji, która odbyła się w dniach 24-25 czerwca w Wyższym Greckokatolickim Seminarium Duchownym, wzięli udział teolodzy z Patriarchalnej Katechetycznej Komisji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz z Instytutu Katechetyczno-Pedagogicznego Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie.
Od czwartku, 23 czerwca, na lwowskim Rynku można oglądać wystawę z okazji 10. rocznicy wizyty papieża we Lwowie.– Wystawę zainicjował Instytut Historii Kościoła Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. To rzeczywiście unikalna wystawa. Zebrany materiał zostanie zaprezentowany na 8 banerach udostępnionych do obejrzenia na ulicy w ciągu całego tygodnia. Każdy z banerów jest poświęcony oddzielnemu wydarzeniu albo tematycznemu blokowi wydarzeń, w których uczestniczył Jan Paweł II i które dotyczy Ukrainy albo Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej – poinformował dyrektor Instytutu Historii Kościoła Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego ks. Andrzej Mychałejko.
Modlitewne spotkania przewidziano także na niedzielę 26 czerwca oraz na poniedziałek 27 czerwca. W niedzielę o godz. 10 w łacińskiej katedrze została odprawiona uroczysta dziękczynna msza św. za dar beatyfikacji sługi bożego Jana Pawła II. Niedzielne uroczystości zakończyła procesja Bożego Ciała ulicami Lwowa.
Natomiast wierni Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękowali w niedzielę, 26 czerwca, w Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy za wyniesienie przez bł. papieża Jana Pawła II podczas wizyty apostolskiej we Lwowie na ołtarze błogosławionych męczenników.
Natomiast w poniedziałek zostanie zaprezentowany posynodalny papieski dokument „Verbum Dei” – Boże Słowo, który objaśnia rolę Słowa Bożego w życiu Kościoła.
Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna