Bez kategorii
Like

Oszczędzanie energii elektrycznej, cieplnej to nowe wyzwanie dla Polski w obliczu kosztów emisyjnych CO2

26/06/2011
955 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jak zbilansować i zrównoważyć bilans energetyczny Polski aby nie wpaść w pułapkę CO2.

0


Do 2015 roku Polska ma tylko dwie opcje zrównoważenia bilansu energetycznego. Pierwsza to efektywność energetyczna, druga – odnawialne źródła energii – przekonuje profesor Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji. – Dlaczego? Bo nie ma innej możliwości. I dodaje: – Trzeba dać szanse ludziom, indywidualnym inwestorom.

WNP.pl

Przykład z Wielkopolski – program Stragia wzrostu efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii WAZE 2011- 2020

Link http://waze.pl/documents/dopobrania/Strategia_EE_i_OZE_w_Wielkopolsce.pdf

Od czego zacząć na własnym podwórku w celu ograniczenia zużycia i wprowadzenia oszczędności energii?

Wielu inżynierów zapewne pamięta stwierdzenie swoich nauczycieli – wykładowców „jak nie wiesz co zrobić – zrób bilans”. To oczywiście pewien skrót myślowy. W tym przypadku stwierdzenie „zrób bilans” oznacza:
1. zinwentaryzuj stan rzeczy,
2. opisz co widzisz,
3. zrób zestawienie danych pomiarowych,
4. oblicz to czego zmierzyć nie możesz,
5. zrób analizę tego co otrzymałeś.
To jest ten etap pracy na którym często nasuwają się wnioski co do metod bilansowania i na którym należy ostatecznie zdecydować o sposobie prowadzenia obliczeń bilansowych.
Uporawszy się z tym etapem pracy możemy wrócić do postawionego wcześniej pytania: od czego zacząć? Moim zdaniem są dwie sensowne odpowiedzi na to pytanie:
* pierwsza: od zadania na które mamy jakiś pomysł,
* druga: od zadania którego realizacja będzie najłatwiejsza i przyniesie najbardziej spektakularne efekty.
Tak się na szczęście składa, że rozpoczynając działania proefektywnościowe w firmie nie musimy rozstrzygać tego dylematu.

Bloger Pawel

Polecam materiał edukacyjny pt. Efektywność energetyczna w systemach w systemach budowlano – instalacyjnych"  auto dr. Lis

Wyjatkowo przystępnie i graficznie ukazuje problem i zagadnienia poruszane w tym temacie z obszernymi danymi liczbowymi dla odniesienia ew. własnej oceny.

 

Link http://www.plan-rozwoju.pcz.pl/wyklady/ener_srod/ener_lis.pdf

Ustawa o efektywności energetycznej ma poprawić wykorzystanie energii oraz promować innowacyjne technologie, które zmniejszają szkodliwe oddziaływanie sektora energetycznego na środowisko. Określa też zasady sporządzania audytów efektywności energetycznej.
 

Podsumowanie

. Przykładowo izolacja termiczna budynku pozwala na użycie mniejszej ilości energii do jego ogrzewania i chłodzenia – tak by osiągnąć i utrzymać komfortową temperaturę.

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758