Starsi zapewne pamiętają ten dowcip: Do Reagana przylatuje wystraszony sekretarz i mówi: – Panie prezydencie, Ruscy malują księżyc na czerwono! A prezydent nic, tylko się uśmiecha. Na drugi dzień sytuacja powtarza się. Na trzeci również. W końcu po tygodniu Reagan pyta: – A dużo już pomalowali? – No, tak z połowę. – No to jak skończą wyślemy rakietę i napiszemy białą farbą: Coca-Cola.
1.
Czemu to przypominam? Bo, jako żywo, zamieszanie, jakie powstało w Warszawie wskutek uporu pewnych mniejszościowych Środo-wisk jako żywo zaczyna przypominać tamtą sytuację. Zresztą popatrzcie sami:
Tak wygląda jeden z wielu bloków na moim osiedlu.
Prawdopodobnie w tym tkwi przyczyna, dla której usunięto instalację p. Julity Wójcik sprzed Parlamentu Europejskiego.
Bo przecież tak naprawdę stanowiła ona reklamę jednego tylko sektora działalności gospodarczej!
To oczywiście tylko moje przypuszczenie.
2.
Niestety, umieszczone na ścianie budynku logo światowej spółdzielczości jest już przestarzałe.
Podczas odbywającego się w dniach 1-5 listopada 2013 r. Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Związku Spółdzielczego w Kapsztadzie (RPA) zaprezentowano nowe logo organizacji, które zarazem powinno stać się symbolem spółdzielczości na świecie i marką spółdzielczych produktów. Jest to, utrzymane w fioletowej kolorystyce, powszechnie zrozumiałe słowo „COOP”, którego litery umieszczone na białym tle łączą się jak ogniwa łańcucha. Dotychczasowa „tęczowa flaga”, czy to w swej klasycznej wersji, czy tej późniejszej, w której z łuku tęczy wylatują kolorowe gołąbki, przechodzi więc do historii. Zbyt wiele budziła w ostatnich latach kontrowersji, kojarzono ją mylnie z innymi, niekoniecznie spółdzielczymi ruchami i organizacjami, które również używają barw tęczy. Nowe logo wydaje się być bardziej jednoznaczne, łatwe przez wszystkich do odczytania.
http://www.krs.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=174&Itemid=366
3.
Zwróćmy również uwagę na to, że tęcza przed Parlamentem Europejskim została umieszczona 24 września 2011 roku, a więc tuż przed rozpoczęciem Światowego Roku Spółdzielczości ONZ!
18 grudnia 2009 roku Zgromadzenie Ogólne NZ na mocy rezolucji A/RES/64/136 ogłosiło rok 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Zgromadzenie Ogólne zachęca wszystkie państwa członkowskie ONZ, system NZ oraz podmioty krajowe, aby w ramach obchodów Roku promowały spółdzielczość oraz podnosiły świadomość o jej wpływie na rozwój społeczno-gospodarczy, redukcję ubóstwa, tworzenie nowych miejsc pracy i integrację społeczną.
(Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie)
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że spółdzielcza tęcza doskonale wpisała się w zaplanowane obchody.
Z kolei tęcza umieszczona na Placu Zbawiciela jest symbolem wydawnictwa Krajowej Rady Spółdzielczości!
Wszak niedawno obchodził swoje 15-lecie miesięcznik TĘCZA POLSKA!
(Magazyn „Tęcza Polska”, 00-013 Warszawa, ul. Jasna 1 )
4.
Uważam, że tęcza na Placu Zbawiciela jako symbol światowej spółdzielczości, a więc swego rodzaju solidaryzmu społecznego całej ludzkości do 5 listopada 2013 roku była symbolem o znaczeniu ogólnoświatowym!
Jednak po 5 listopada symbol ten musiał być zastąpiony innym, utrzymanym w fioletowej kolorystyce, powszechnie zrozumiałym słowem „COOP”, którego litery umieszczone na białym tle łączą się jak ogniwa łańcucha.
5.
Zapewne wskutek przemęczenia i zatroskania bieżącymi sprawami obywateli st. m. Warszawa pani prezydą HGW nie wie, że pół roku temu symbol został zastąpiony innym. Proszę więc potraktować ten tekst jako przypomnienie, pani Hanno. Co więcej, proszę nie dawać posłuchu środowiskom marginalnym, choć krzykliwym, które to symbol spółdzielczości chciałyby zawłaszczyć dla siebie!
Zamiast tęczy na Placu Zbawiciela powinien znaleźć się napis COOP.
W końcu przecież symbolizuje to samo.
Ma pani wiekopomną szansę, aby we wdzięcznej pamięci warszawiaków cztery litery na zawsze były kojarzone z pani nazwiskiem…
14.04 2014
2 komentarz