Bez kategorii
Like

Socjolog – zawód z przyszłością

21/06/2011
385 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Jaką wiedzą i jakimi umiejętnościami oraz kompetencjami powinien wykazywać się absolwent kierunku socjologia?

0


Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty „Socjolog – zawód z przyszłością”, która w poniedziałek (20 czerwca) odbyła się w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na fakt, że to rynek pracy określa model absolwenta, na którego wyczekują pracodawcy. Inne oczekiwania stawiane są osobie, która szuka pracy w instytucjach pomocy socjalnej, a inne w firmach prywatnych w segmencie usługowym i z branży produkcyjnej, a jeszcze inne w pracowniach badawczych. Dlatego też, aby sprostać wymaganiom rynku pracy, programy studiów na kierunku socjologia i praca socjalna powinny być poszerzone o moduły programowe zawierające aktualizację zamian przepisów prawnych. Pomoże to absolwentowi sprawnie poruszać się w relacjach z takimi instytucjami jak: sądy, prokuratura czy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Drugą sprawą jest możliwość odbywania staży i praktyk podczas studiów, także tych zagranicznych. Z kolei w firmach prywatnych w segmencie usługowym i z branży produkcyjnej ważne są elementarne podstawy wiedzy ekonomicznej i zarządzania zasobami ludzkimi, a w pracowniach badawczych sprawne posługiwanie się metodami, technikami i narzędziami badawczymi.

Zwrócono także uwagę, że następuje redukcja wykształcenia wyższego do wykształcenia zawodowego, co jest wielką szkodą dla idei uniwersytetu, która bez walki podaje się, bo uczelnie muszą sprostać wymogom ministerialnym czy oczekiwaniom rynku pracy. To powoduje, że na wyższych uczelniach kształci się kosmetologów, wizażystów, itp. specjalistów. To powoduje, że uniwersytety i uczelnie wyższe zamiast w pierwszej kolejności formować ludzi o otwartych horyzontach, gotowych do budowania społeczeństwa, to produkują absolwentów tzw. pracobiorców, których jedyną ambicją jest bycie lepszym i wykorzystanie drugiego człowieka celem wzbogacania się.

W debacie wzięli udział pracownicy naukowi Instytutu Socjologii i przedstawiciele instytucji związanych z rynkiem pracy i pomocy socjalnej.

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758