Polska podczas prezydencji nie będzie miała problemu z prezentowaniem stanowiska całej UE i uwzględnieniem własnych poglądów, często odmiennych od wspólnych – np. o poziomie redukcji emisji CO2 – uważają minister środowiska Andrzej Kraszewski i wicepremier Waldemar Pawlak.
"Jako prezydencja prezentujemy stanowisko całej Unii i czasami, jako kraj możemy być zmuszeni, do prezentowania zdania, które nie jest zgodne z racją Polski. Oczywiście, jest to dla nas, jako kraju, sytuacja niewygodna" – powiedział w rozmowie z PAP minister środowiska Andrzej Kraszewski.

PAP/WNP.pl

 

Polska przedstawiła Komisji Europejskiej swoje propozycje nowych rozwiązań w zakresie zewnętrznej polityki energetycznej. Zaproponowano m.in. utworzenie dwóch mechanizmów koordynacji i solidarności. Pierwszy ma umożliwić zintegrowanie i skoordynowanie działań wszystkich unijnych instytucji, co pozwoliłoby Wspólnocie bardziej skutecznie podejmować decyzje w dziedzinie zewnętrznej polityki energetycznej. Mechanizm solidarności miałby z kolei zagwarantować każdemu z państw członkowskich możliwość uzyskania wsparcia ze strony unijnych instytucji w ich bilateralnych negocjacjach w obszarze energii z państwami trzecimi.

Polska postuluje także poszerzenie i wzmocnienie Wspólnoty Energetycznej. W opinii ekspertów departamentu energetyki MG, w pierwszej kolejności do Wspólnoty energetycznej powinny zostać włączone Gruzja i Turcja. Rząd w Warszawie chciałby także, aby Komisja przekonała państwa trzecie będące stronami Traktatu Wspólnoty Energetycznej do szybszego wdrożenia unijnego prawa. Polska zamierza także podjąć temat globalizacji Traktatu ws. Karty Energetycznej. Rozmowy powinny zostać podjęte ze strategicznymi partnerami, takimi jak Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Brazylia i Australia.

Gazeta Podatnika

Poprzez solidne wykonanie zadania, jakim jest Przewodnictwo w Radzie UE wzrośnie zaufanie do naszego kraju jako ważnego członka UE zwłasza w zakresie legislacji i poltyki energetycznej. Sukces Prezydencji to najlepsza promocja Polski i okazja do stworzenia pozytywnego wizerunku Polski w świecie i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego całej UE.

Przewodnictwo to także wyzwania dla ratunku dla polskiego górnictwa i przemysłu elektroenergetycznego blokowanego limitami CO2 w technologii opartej na polskim węglu.