Bez kategorii
Like

Czerniak

15/06/2011
441 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Zbliżają się wakacje, słońce coraz mocniej grzeje. Czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z opalaniem?

0


 

Pod wpływem słońca warstwa rogowa skóry pogrubia się i zmienia się jej zabarwienie ponieważ zwiększa się wytwarzanie barwnika zwanego melaniną. W związku z opalaniem pojawiają się różne zmiany na skórze. Większość jest niegroźna , ale z części tych zmian może rozwinąć się jeden z najbardziej złośliwych nowotworów – czerniak.

 Wyróżnia się 4 rodzaje czerniaka:

        Czerniak, który rozwija się z płaskich, nieowłosionych znamion. Występuję najczęściej u kobiet w średnim wieku. Jest nierównomiernie przebarwioną plamą, z nieregularnymi drobnymi uwypukleniami o nierównych zarysach. Rozwój nowotworu jest powolny, trwa nawet kilka lat. Zajmuje zarówno odsłonięte jak i nieosłonięte części ciała.

        Czerniaki, które wychodzą z plam soczewicowatych, stosunkowo łagodne, rozwijające się wiele lat, głównie u osób starszych. Powstaje z płaskich plam koloru kawy z mlekiem, o nieregularnych zarysach i nierównomiernym rozłożeniu barwnika, średnicy kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów, głównie na twarzy i w miejscach odsłoniętych. Pierwszy etap zezłośliwienia to powstawanie wyczuwalnych guzków.

        Czerniak guzkowy to przebarwiony, szybko rosnący guzek, który ulega owrzodzeniu. Rozwija się na głowie, plecach i karku. Częściej występuję u mężczyzn. Dość szybko    daje przerzuty. Częściej występuję u mężczyzn. Około 30 % chorych mimo leczenia przeżywa do 5 lat.

        Czerniak bezbarwnikowy (bardzo rzadki).Komórki nowotworowe są tak złośliwe, że nie potrafią wytwarzać barwnika.

 

 U osób starszych nowotwór upodobał sobie twarz, to jednak nie znaczy ,że nie może rozwinąć się na innych częściach ciała. U młodych osób czerniak najczęściej pojawia się na klatce piersiowej (zwłaszcza u mężczyzn) lub na dolnej części nóg (u kobiet).

 Co powinno niepokoić?

         pojawienie się czerwonej obwódki zapalnej,

        powiększenie się znamienia i sączące owrzodzenia w jego obrębie,

        brodawkowaty, postępujący przerost powierzchni znamienia,

        świąd skóry w pobliżu znamienia.

 

 Leczenie czerniaka jest intensywne przy pomocy chirurgii i chemioterapii.

Można także profilaktycznie wyciąć podejrzane tkanki. Należy się zgłosić do dermatologa bądź onkologa, który prawidłowo oceni znamiona. Profilaktycznie usuwa się znamiona narażone na ciągłe drażnienie oraz z okolic narządów płciowych.

Uważajmy na słońce, używajmy kremów z wysokim filtrem (faktor 30 –50).

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758