Obojętnie z przedstawicielem jakiej nacji nie rozmawiasz, uważają się oni za najinteligentniejszych na świecie. Takie przeświadczenie mają o sobie Polacy ale Amerykanom nawet nie próbuj tłumaczyć ze jest inaczej. Wg siebie są „number łan”
Wychowani na testach i zakochani w hazardzie ( gotowi są postawić w każdej sytuacji dolary przeciw orzechom) Amerykanie, jak się okazuje nie znają w sporej swej części odpowiedzi na podstawowe pytania.
Ziemi okrąża Słońce w ciągu roku, ale 26% Amerykanów nie ma o tym pojęcia. czy można taką informację uznać za zaskakującą ? Oni ( te 26%) myślą, że to Słońce orbituje wokół Ziemi.
Takie szokujące stwierdzenia pochodzą z badania ponad 2200 osób w Stanach Zjednoczonych jakie zostało prowadzone przez National Science Foundation w 2012 roku. Badania są zrobione co dwa lata, i są testem wiedzy społeczeństwa o podstawowych faktach z zakresu nauk fizycznych i biologicznych.
Ciekawe jak wypadliby w takim teście Polacy?
Odpowiedzi (% odpowiedzi prawidłowych):
1. Prawda (84%); 2. Prawda (83%); 3. Ziemia krąży wokół Słońca (74%); 4. Fałsz (72%); 5. Prawda (53%); 6. Fałsz ( 47%); 7. Prawda (39%); 8. Prawda (63%); 9. Fałsz (51%); 10. Prawda (48%)
Pomijam że można mieć zastrzeżenia do poprawności pytań 7 i 10 , bo przecież pewności co do tego nie ma, szczególnie odnośnie pytania 10 gdyż więcej jest dowodów na to że Człowieka stworzył Bóg. To tylko ci co uważają inaczej pochodzą od małpy.
Poprawność udzielanych odpowiedzi jest skorelowana z wykształceniem. Osoby, które ukończyły licencjat odpowiedział poprawnie na 78% pytań, ale średni procent poprawnych odpowiedzi spada do 45% dla tych, którzy ukończyli tylko szkołę średnią. ( czego ich tam oprócz zgadywania która odpowiedź jest poprawna: A_ B_C- czy D) Osoby w wieku 65 i starsze miały mniej poprawnych odpowiedzi niż młodsi które prawdopodobnie miały więcej formalnego wykształcenia (albo więcej doświadczenia w testach bo tu szansa na poprawna odpowiedź wynosiła nie 25 % ale fifty- fifty) . Średnio mężczyźni odpowiadali na pytania bardziej poprawnie niż kobiety, szczególnie w dziedzinie nauk fizycznych. Ale czy to coś zmienia?
Wnioski pozostawiam Czytelnikom.