Bez kategorii
Like

Prawidłowe przechowywanie i przygotowanie warzyw

07/06/2011
520 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Warzywa i owoce osiągają najlepszą dojrzałość w promieniach słońca. W słońcu mogą pełni rozwinąć swój aromat i wytworzyć dużo substancji czynnych. Przed kupnem sprawdzajmy skąd warzywa pochodzą.

0


 

Długi transport wymaga użycia substancji chemicznych przedłużających ich świeży wygląd. Sprawdzone miejsce pozwala nam mieć pewność, że spożywamy warzywa i owoce dobrej jakości.

 Warto kupować warzywa sezonowe ,które dojrzewają w sposób naturalny i są zbierane w danej porze roku. Wtedy zawierają też najwięcej substancji odżywczych.

 Ciepło, światło, tlen mają działanie korzystne ale tylko za życia rośliny. Dlatego warzywa należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

 Warzywa liściowe szybko wysychają dlatego przed włożeniem do lodówki należy obmyć je wodą i włożyć do foliowej torby ale nie może być szczelnie zamknięta, aby do warzyw dochodziło powietrze.

 Liście rzodkiewki, marchwi sprzedawanej w pęczkach, rzodkwi i kalarepy należy natychmiast usunąć, gdyż pobierają wodę ze zgrubień i korzeni. Te warzywa także przechowujmy w chłodnym miejscu.

 Kapusty, buraków i ziemniaków nie trzeba zwilżać ,lecz one także wymagają chłodnego miejsca do przechowywania

 

 Gotowanie nie niszczy składników mineralnych i pierwiastków śladowych, ale mogą one ulec wyługowaniu podczas moczenia i gotowania. Wodę po ugotowaniu warzyw warto wykorzystać ponownie. Z tego też powodu warzywa strączkowe gotujemy w wodzie w której je moczyliśmy.

 Wodę po gotowaniu ziemniaków lepiej wylać ponieważ oprócz składników mineralnych zawiera solanianę i azotany. Gdy opłukane ziemniaki zbyt długo leżą w wodzie ulegają wyługowaniu, a pod wpływem światła tworzy się w nich trująca solanina, powodująca zielone zabarwienie ziemniaków. Przy obróbce w bardzo wysokiej temperaturze produktów zawierających skrobię np. ziemniaków i zbóż tworzy się akrylamid substancja rakotwórcza i uszkadzająca materiał genetyczny. Frytek nigdy nie należy brązowić zbyt silnie. Delikatne gotowanie, duszenie potraw z ziemniaków zapobiega powstawaniu akrylamidu.

 Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza z produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, ale jest zarazem najmniej trwałą witaminą. Dlatego przy przygotowywaniu warzyw zawierających dużo witaminy C należy używać octu i soku z cytryny ponieważ ją stabilizują.

 Żółtopomarańczowe warzywa zawierają alfa-i beta-karotenoidy, które nie ulegają zniszczeniu podczas gotowania. Karotenoidy zawierają wtórne substancje roślinne. Z duszona marchewki podawanej z masłem bądź olejem karoten jest lepiej wchłaniany i jego część przekształcana w witaminę A. Im mocniej zniszczymy strukturę komórkową marchewki tym lepiej ona uwolni karoten. Dlatego marchew należy trzeć, rozdrabniać ,dusić, dokładnie żuć i zawsze podawać z odrobiną tłuszczu.

 

 Warzywa spożywajmy zaraz po przyrządzeniu. Nie trzymajmy w ciepłym pomieszczeniu. Resztki natychmiast schładzajmy. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu bakterii, które przekształcają się w szkodliwe azotyny. W trakcie posiłku lub po nim należy podawać soki bogate w witaminę C. Sosy do sałatek przyrządzać na bazie cytryny. Stosować oleje z kiełków, które zawierają dużo witaminy E. Witaminy Ci E hamują tworzenie szkodliwych nitrozamin.

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758