Bez kategorii
Like

Jak wydrenowac TVN

06/06/2011
429 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Spolka TVN jest banka spekulacyjna warszawskiej gieldy. Wskaznik C/Z (Cena/Zysk) spolki wynosi 150, to znaczy ze kupujacy akcje TVN bedzie czekal 150 lat aby inwestycja w akcje TVN sie zwrocila na bazie aktualnego zysku netto spolki (Nota 1 ponizej).

0


TVN miala 420 milionow PLN zysku netto w 2009, juz tylko 40 mln PLN zysku netto w 2010 i az 40 milionow PLN straty netto w pierwszym kwartale 2011.

Poniewaz niewidzialna reka rynku uporczywie podtrzymuje cene akcji TVN na gieldzie warszawskiej w okolicach 17 PLN, podczas kiedy zysk netto 2010 na akcje wynosi 11 groszy, wycena akcji TVN staje sie coraz bardziej akrobatyczna i astronomiczna, co widac nikogo nie niepokoi.  

ITI ma 52% akcji TVN (ktore sa zastawione w zamian za emisje Senior Notes 2017 ITI), inwestorzy gieldowi posiadaja 48% akcji TVN. Interesow inwestorow gieldowych nikt nie broni. Tzw. niezalezni czlonkowie rady nadzorczej TVN chronia interesy ITI.

No ale czego mozna sie spodziewac po Wieslawie Rozluckim, nominalnie niezaleznym czlonku rady nadzorczej TVN ? Jak pamietamy, Rozlucki wprowadzil w 1990 Exbud na gielde, z ITI jako inwestorem "strategicznym". Kiedy dochodzi do dyskusji na temat ladu korporacyjnego w TVN, Rozlucki nabiera wody w usta. Bryluje za to na antenie TVN CNBC.

Tak wiec inwestorzy gieldowi sponsoruja w wysokosci 48% pewne transakcje ITI wykonywane na plecach TVN. Kazde 100 PLN wyciagniete z TVN, "kosztuje" ITI tylko 52 PLN, reszta jest doplacana przez mniejszosciowych.

Nominalnie zrodlem kasy dla ITI powinny byc tylko dywidendy TVN, czyli 30% zysku netto TVN przypadajacego na ITI, ale w praktyce kase mozna wyciagac poprzez przerozne metody.

Uslugi doradcze: Na TVN zeruje od lat spolka ITI Services Ltd, Zurich, spadkobierca ITI Management AG i Contal Management AG. Spolka ta pobiera od 1.000.000 do 4.000.000 milionow $ rocznie za przerozne uslugi i gwarancje, tak jak by sama TVN nie dysponowala odpowiednimi kompetencjami. Spolka ITI Services Ltd jest ulokowana w biurze kasjera ITI z Zurichu, Bruno Valsangiacomo.  

Marze handlowe: Do lipca 2004 roku dwie tajemnicze spolki holenderskie JFF Eploitatie Maatschappij B.V. i FFMP Finance Maatschappij B.V. odsprzedawaly TVN prawa programowe do filmow amerykanskich pobierajac przy tym odpowiedna marze. Przed wejsciem TVN na gielde warszawska TVN przejal bezposrednio tranzakcje prawami programowymi, bez tych posrednikow. Zdazono jednak stuknac TVN na 2.2 miliona $ odstepnego, ktore poszlo na rachunek roku ksiegowego 2004 w ktorym pojawili sie juz inwestorzy gieldowi. Obie spolki JHH i FFMP byly zarzadzane porzez ludzi ITI, czemu ITI zaprzecza. Niestety sledztwo ABW numer V Ds 343/06, ktore zajmowalo sie min. ta sprawa, zostalo umorzone w dniu objecia przez Zbigniewa Cwiakalskiego funkcji Ministra Sprawiedliwosci, tzn. 17 listopada 2007. Cwiakalski jest aktualnie szefem rady nadzorczej PZU, jednego z najwiekszych reklamodawcow telewizyjnych. 

Sprzedaz aktywow po wygorowanych cenach: Tutaj najbardziej znana jest operacja wymuszonej sprzedazy TVN platformy "n". Na nic zdaly sie protesty niektorych akcjonariuszy gieldowych i krytyczne uwagi analitykow.  ITI zmusilo TVN do zakupu 100% platformy "n" i do wziecia kredytow w Euro aby sfinansowac ta operacje. Rada nadzorcza TVN tradycyjnie nabrala wody w usta.    

Odsetki: Czesto stosowana metoda drenazu spolki jest zaciaganie przez nia wysoko oprocentowanych kredytow u swoich akcjonariuszy. Tak dzialaja np. ukrainscy wizjonerzy.  W przypadku TVN, wielu obserwatorow dziwi kwestia miliardowych, wysoko oprocentowanych w Euro, kredytow zaciagnietych przez TVN, podczas kiedy 600.000.000 PLN lezy na nizej oprocentowanych kontach bankowych spolki.

Tak sie szczesliwie sklada ze dyrektor finansowy TVN, John Driscoll, jest bylym ksiegowym kasjera ITI z Zurichu, Bruno Valsangiacomo.

Na pewno potrafi to wyjasnic.   

Ciag dalszy w czwartek w odcinku: "Specbankier Kostrzewa".

 

Nota (1)

Wskaznik C/Z (Cena/Zysk, ang. Price Earnings Ratio, PE, PER, P/E) – bardzo popularny wskaźnik oceny atrakcyjności  akcji gieldowych. Oblicza się go dzieląc aktualną cenę jednej akcji przez zysk netto na jedną akcję:

C/Z = \frac {cena\ 1\ akcji}{zysk\ z\ jednej\ akcji}.

Określa stopień opłacalności zakupu danych papierow wartosciowych. W praktyce zbyt duża wartość C/Z może świadczyć o dużym entuzjazmie inwestorów lub o spekulacji dużych inwestorów. Porównując C/Z firm z tej samej branży, można spodziewać się, że akcje spółki o wysokim poziomie C/Z są przewartościowane i ich kurs może w najbliższym czasie spaść. Wzrost kursu akcji na gieldzie powoduje wzrost tego wskaźnika. link:http://pl.wikipedia.org/wiki/C/Z

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758