Politycy, reżyserzy, naukowcy, kibice, artyści i zagraniczni dziennikarze, a nawet byli pracownicy służb specjalnych byli gośćmi VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, który zakończył się w niedzielę.
Gospodarzem i organizatorem tegorocznego zjazdu był piotrkowski Klub „Gazet Polskiej”.
W sobotę odbyło się szereg spotkań – ten swoisty maraton rozpoczęli przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem, jego zastępczynią Katarzyna Gójską-Hejke oraz szefem klubów „GP” Ryszardem Kapuścińskim. Spotkanie dotyczyło m.in. działalności klubów, ich udziału w debacie publicznej i stworzenie w ramach klubów think tanków.
Ogromne zainteresowanie wzbudził panel „Walka służb z korupcją walka korupcji ze służbami”, w którym wzięli udział Bogdan Święczkowski – szef ABW w rządzie PiS, Maciej Wąsik – zastępca szefa CBA do jesieni 2009 r. oraz Tomasz Kaczmarek – „Agent Tomek”. Goście mówili o patologiach panujących obecnie w służbach, o braku woli do zajmowania się kluczowymi dla państwa sprawami i o skandalicznych sprawach dotyczących ścigania krytyków rządu i prezydenta. Przypomnieli, że za rządów PiS walczono z korupcją bez względu na to, kto mógłby być objęty zarzutami, a po zmianie władzy szefowie służb z nadania PO natychmiast pozbyli się ludzi, którzy skutecznie zwalczali przestępczość.
Kolejne spotkanie moderowane przez Jerzego Keninga dotyczyło drugiego obiegu filmowego. O tym, że w Polsce po 20 latach od odzyskania niepodległości powstają filmy, które nie mają szans na emisję w telewizji publicznej, mówili reżyserzy: Anna Ferens (autorka m.in. „Zobaczyłem zjednoczony narów”, Robert Kaczmarek – producent filmu „Krzyż” oraz Mariusz Pilis, reżyser filmu pt. „List z Polski”). Goście panelu podkreślali, że jedyną okazją zobaczenia filmów „drugiego obiegu” są autorskie pokazy i wydawanie filmów na płytach. Pokazy często są organizowane przez kluby „Gazety Polskiej”, a filmy są dodawane do „GP”.
Na zjeździe klubów „GP” mówiono także o edukacji. W panelu „Co dalej z Polską edukacją, czy degradacja jest nieuchronna” udział wzięli Barbara Nowak, Andrzej Waśko, Mirosław Boruta, Marek Michno. Paneliści mówili o fatalnej polityce Katarzyny Hall, obecnej minister edukacji narodowej, i o degradowaniu roli wychowawczej szkoły, czego jaskrawym przykładem jest ograniczenie godzin nauki historii w szkole.
Nie mogło zabraknąć tematu, który w ostatnich tygodniach dominuje w mediach. Chodzi oczywiście o kibiców – panel pt. Polska „kibolska”, w którym uczestniczył Wojciech Wiśniewski (Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców), prowadził Piotr Lisiewicz, redaktor „Gazety Polskiej” i zagorzały kibic Lecha Poznań. Na spotkanie tłumnie przybyli kibice – mówiono m.in. o szykanowaniu kibiców, policyjnej i medialnej nagonce.
Wieczorem z uczestnikami zjazdu spotkał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu przekazano nagrodę Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” – jej laureatem został śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński.
Prezes PiS dostał również koszulkę z okładką "Gazety Polskiej" oraz cytatem z Mariana Hemara "Dla najemnych Judaszów/Po(b)olszewickiej bestii/Nie będzie przebaczenia/Nie będzie amnestii".
Prowadzący spotkanie Tomasz Sakiewicz zażartował, że jeżeli Jarosław Kaczyński będzie chodził w tej koszulce podczas kampanii wyborczej, na pewno wygra wybory.
Na spotkaniu prezes PiS mówił o ważnej roli klubów „GP” i samej gazety w życiu publicznym. Podkreślał, że „GP” jest jednym z nielicznych mediów, które przedstawia prawdziwe rzeczywistość i walczy o wyjaśnienie smoleńskiej katastrofy.
Jarosław Kaczyński mówił również o tegorocznych wyborach parlamentarnych i potrzebie ich monitorowania poprzez obserwatorów.
Odpowiadając na pytania uczestników, prezes PiS opowiedział o spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.
– Powiedziałem, że jeżeli PiS dojedzie do władzy, to nie tylko będziemy zabiegali o umiędzynarodowienie śledztwa w.s. Smoleńskiej katastrofy, ale również zwrócimy się do NATO – przecież w tej katastrofie zginęli generałowie Sojuszu. Przekazałem również prezydentowi USA dwustronicowy memoriał – resume tego wszystkiego, co poza jakąkolwiek wątpliwością ustalono w sprawie katastrofy smoleńskiej – mówił Jarosław Kaczyński.
Spotkanie zakończyło się koncertem, w którym wzięli udział Marcin Wolski, Paweł Piekarczyk i Stanisław Markowski.
Uczestnicy spotkania pożegnali Jarosława Kaczyńskiego owacjami na stojąco i okrzykami „Jarosław!”, „Zwyciężymy!”.
W niedzielę przed południem odbyła się msza święta polowa koncelebrowana przez ojca gwardiana Dawida Postawę, a na zakończenie w Piotrkowie Trybunalskim odbył się marsz protestacyjny, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Uczestniczył w nim poseł PiS Antoni Macierewicz.
Protestujący skandowali hasła: „Nie ma stoczni, nie ma łupków, jest Tusk Donald i rząd głupków”, „Wszyscy jesteśmy kibolami”, oraz „Donald, matole, Twój rząd obalą kibole”.
KLIKNIJ w nick, potem w slowo 'WIeCEJ', wreszcie w BANNER i DOL¥CZ do nas!