„Kreatywność nie zna granic” – pod takim hasłem w dniach 19-21 września we Lwowie odbył się finał transgranicznego konkursu dla szkół z Polski, Białorusi i Ukrainy. Spotkały się grupy dzieci i młodzieży z 17 różnych szkół z obszaru wsparcia programu, aby uczestniczyć w turnieju finałowym konkursu „Kreatywność nie zna granic”.
Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Celem inicjatywy była integracja edukacyjna i kulturalna dzieci z Polski, Białorusi i Ukrainy w ramach „Dnia europejskiej współpracy” – święta współpracy terytorialnej.
W finale wzięły udział te szkoły, które w ramach danego województwa lub obwodu uzyskały największą liczbę punktów za wykonanie 5 wstępnych zadań konkursowych. Najwyżej punktowane były pomysły na gry i zabawy dla mieszanych, transgranicznych zespołów. Tym samym dzieci stały się współreżyserami finałowego spotkania, a ich wspólny projekt zostanie sfinansowany przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013.
– W spotkaniu finałowym wzięło udział pięć następujących szkół z Polski: Publiczne Gimnazjum nr 1 z Grajewa (woj. podlaskie), SP nr 10 z Ostrołęki (woj. mazowieckie), Gimnazjum w Bukowej oraz I LO z Lublina (ten sam wynik punktowy z woj. lubelskiego), Gimnazjum nr 10 z Rzeszowa (woj. podkarpackie) – poinformował Andrzej Słodki z Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013. – Dzieci musiały współpracować ze sobą w nowych, transgranicznych zespołach, aby odnaleźć 12 stacji w terenie i wykonać czekające na nich zadania. Finałowy turniej polegał nie tylko na sprawdzeniu wiedzy i sprawności fizycznej, ale przede wszystkim był testem kreatywności. Dzieci musiały odnaleźć sposób na porozumiewanie się w międzynarodowym środowisku, aby efektywnie wykonać wszystkie zadania grupowe. Udział w finale był dla uczniów doskonałą okazją, aby poznać lepiej swoich rówieśników zza wschodniej granicy i nawiązać nowe znajomości. Spotkanie uatrakcyjniła m.in. nauka tańców wschodniosłowiańskich.
Więcej informacji o konkursie na: www.pl-by-ua.eu/create
Przekrojowy film pokazujący, co wydarzyło się podczas finału konkursu, dostępny jest pod adresem:
target=”_blank”>
Dzień Europejskiej Współpracy przypada w dniu 21 września. Z tej okazji, w drugiej połowie miesiąca, w całej Europie, odbędzie się ponad 140 wydarzeń integrujących mieszkańców z regionów przygranicznych. Więcej informacji o kampanii na www.ecday.eu
Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna