POLSKA
Like

Kreatywność nie zna granic

24/09/2013
460 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Kreatywność nie zna granic

“Kreatywność nie zna granic” – pod takim hasłem w dniach 19-21 września we Lwowie odbył się finał transgranicznego konkursu  dla szkół z Polski, Białorusi i Ukrainy. Spotkały się grupy dzieci i młodzieży z 17 różnych szkół z obszaru wsparcia programu, aby uczestniczyć w turnieju finałowym konkursu „Kreatywność nie zna granic”.

0


Nauczyciele

 Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Celem inicjatywy była integracja edukacyjna i kulturalna dzieci z Polski, Białorusi i Ukrainy w ramach „Dnia europejskiej współpracy” – święta współpracy terytorialnej. 

PBU_event

W finale wzięły udział te szkoły, które w ramach danego województwa lub obwodu uzyskały największą liczbę punktów za wykonanie 5 wstępnych zadań konkursowych. Najwyżej punktowane były pomysły na gry i zabawy dla mieszanych, transgranicznych zespołów. Tym samym dzieci stały się współreżyserami finałowego spotkania, a ich wspólny projekt zostanie sfinansowany przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013.

– W spotkaniu finałowym wzięło udział pięć następujących szkół z Polski: Publiczne Gimnazjum nr 1 z Grajewa (woj. podlaskie), SP nr 10 z Ostrołęki (woj. mazowieckie), Gimnazjum w Bukowej oraz I LO z Lublina (ten sam wynik punktowy z woj. lubelskiego), Gimnazjum nr 10 z Rzeszowa (woj. podkarpackie) – poinformował Andrzej Słodki z Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013. – Dzieci musiały współpracować ze sobą w nowych, transgranicznych zespołach, aby odnaleźć 12 stacji w terenie i wykonać czekające na nich zadania. Finałowy turniej polegał nie tylko na sprawdzeniu wiedzy i sprawności fizycznej, ale przede wszystkim był testem kreatywności. Dzieci musiały odnaleźć sposób na porozumiewanie się w międzynarodowym środowisku, aby efektywnie wykonać wszystkie zadania grupowe. Udział w finale był dla uczniów doskonałą okazją, aby poznać lepiej swoich rówieśników zza wschodniej granicy i nawiązać nowe znajomości. Spotkanie uatrakcyjniła m.in. nauka tańców wschodniosłowiańskich.

Zespol_nr_7

Więcej informacji o konkursie na: www.pl-by-ua.eu/create 

Przekrojowy film pokazujący, co wydarzyło się podczas finału konkursu, dostępny jest pod adresem:

target=”_blank”>

 

Dzień Europejskiej Współpracy przypada w dniu 21 września. Z tej okazji, w drugiej połowie miesiąca, w całej Europie, odbędzie się ponad 140 wydarzeń integrujących mieszkańców z regionów przygranicznych. Więcej informacji o kampanii na www.ecday.eu

Inne zapisy autora:

0

Adam Kulczycki
Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816