NEWS
Like

ZZR KORONA – MRiRW. Konstruktywne spotkanie

04/01/2024
142 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
ZZR KORONA – MRiRW. Konstruktywne spotkanie

Kierownictwo resortu rolnictwa chce pokazać wolę dialogu z organizacjami rolniczymi. Była wizyta w Medyce, gdzie rozmawiano z Oszukaną Wsią, rozmowy z Krajową Radą Izb Rolniczych, Polskim Związkiem Hodowców Koni, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. 3 stycznia odbyły się także rozmowy z ZZR KORONA (Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”). Szczególnie te ostatnie rozmowy warte są odnotowania, albowiem spotkanie było bardzo konkretne. Pełnomocnik Związku dr Daniel Alain Korona przedstawił szczegółowe postulaty i propozycje rozwiązań, a w szczególności: – wsparcia przez resort działań na rzecz nowej małopolskiej giełdy rolnej, która miałaby pełnić znacznie szerszy zakres usług niż aktualna giełda na Rybitwach (magazynowanie towarów, sortowanie i pakowanie, handel hurtowy i detaliczny, certyfikacja żywności, małe przetwórstwo, usługi szkoleniowe, e-biznes, miejsce na aktywność inwestycyjną). https://zzrkorona.blogspot.com/2023/05/zwiazek-zwraca-sie-do-zarzadu.html – Wyrównania z tytułu […]

0


Kierownictwo resortu rolnictwa chce pokazać wolę dialogu z organizacjami rolniczymi. Była wizyta w Medyce, gdzie rozmawiano z Oszukaną Wsią, rozmowy z Krajową Radą Izb Rolniczych, Polskim Związkiem Hodowców Koni, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. 3 stycznia odbyły się także rozmowy z ZZR KORONA (Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”).

Szczególnie te ostatnie rozmowy warte są odnotowania, albowiem spotkanie było bardzo konkretne. Pełnomocnik Związku dr Daniel Alain Korona przedstawił szczegółowe postulaty i propozycje rozwiązań, a w szczególności:

– wsparcia przez resort działań na rzecz nowej małopolskiej giełdy rolnej, która miałaby pełnić znacznie szerszy zakres usług niż aktualna giełda na Rybitwach (magazynowanie towarów, sortowanie i pakowanie, handel hurtowy i detaliczny, certyfikacja żywności, małe przetwórstwo, usługi szkoleniowe, e-biznes, miejsce na aktywność inwestycyjną).

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/05/zwiazek-zwraca-sie-do-zarzadu.html

– Wyrównania z tytułu utraconych dochodów ze sprzedaży świń za I kwartał 2022 roku w związku z ASF. Związek złożyło propozycję sanującą sytuację naruszenia prawa, jakim była zmiana przepisów w styczniu 2022 roku bez żadnych konsultacji społecznych, wprowadzające prawo z mocą wsteczną, w wyniku którego hodowcy świń zostali pozbawieni wyrównania z tytułu utraconych dochodów za I kwartał 2022 roku. Nie negując prawa do dokonywania zmian przepisów prawnych, nie może ono odbyć się z naruszeniem zasad konstytucyjnych w tym zasady prawnej „lex retro non agit”. Szacowany koszt ok.55 mln zł

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/05/na-2-dni-przed-wigilia-oszukano.html

– Wsparcia dla hodowców trzody chlewnej w postaci wznowienia w 2024 roku programu „Locha Plus”, szacowany koszt do 500 mln zł. Od ponad 20 lat systematycznie spada liczba gospodarstw trzody chlewnej oraz pogłowie świń. Wprowadzenie programu „Locha Plus” umożliwiło zahamowanie tego trendu. Na wniosek Związku zostało ponownie wprowadzone w 2023 roku. Działania te aczkolwiek korzystne nie są jednak wystarczające. Stąd postulat ponowienia w 2024 roku programu „Locha Plus” jako elementu wsparcia hodowli trzody chlewnej

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/12/nadzieja-na-pomoc-dla-hodowcow-swin.html

– Wsparcia dla firm skupowych poprzez dopłaty do sprzedaży rzepaku w roku 2022/23, w związku ze spadkiem cen wywołanym wojną oraz importem rzepaku ukraińskiego. Firmy skupowe w roku 2022/23 największe straty poniosły na handlu rzepakiem, który podobnie jak kukurydza także wymaga suszenia. Uruchomiony został w 2023 roku program w zakresie wsparcia firm skupowych dotyczących kukurydzy, ale nie w zakresie rzepaku. Stąd też propozycja naprawienia tej sytuacji. Pierwotny projekt w tym zakresie został nieco zmieniony i obecnie szacowany koszt wyniesie ok. 200 mln zł.

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/07/zzr-korona-przedstawia-projekt.html

W powyższych 3 sprawach ZZR KORONA przygotował stosowne projekty rozporządzeń wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji.

– Kwestii dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów bałtyckich 21 kwietnia 2022 r. rząd wydał stosowne rozporządzenie i dokonał notyfikacji do Komisji Europejskiej. Wobec milczenia Komisji i bierności polskiego rządu, ZZR KORONA zwrócił się do komisji w sierpniu i w listopadzie 2023 r. w kwestii przyspieszenia decyzji dot. dopłat do transportu i do kukurydzy. Sprawa dopłat do kukurydzy została pozytywnie załatwiona, ale dopłat do transportu nie rozstrzygnięto. Na ponowne ponaglenie Związku komisarz ds handlu Valdis Dombrovskis poinformował przekazaniu sprawy do dyrektora generalnego odpowiedzialnego za konkurencję. Związek zwrócił się do resortu o wsparcie w celu uzyskania decyzji Komisji.

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/12/sprawa-dopat-do-transportu-zboz-i.html

– Wykładni rozporządzenia w sprawie dopłat do rzepaku dla rolników w przypadku sprzedaży terminowej uzależnionej od giełdy MATIF. ARiMR zarówno na Podlasiu jak i na Pomorzu wydał decyzje odmowne dot. dopłat, uznając za moment sprzedaży termin dostawy, faktury pierwotnej, a nie moment ostatecznego rozliczenia, które następowała po wielu miesiącach od dostawy. Związek domaga się uznania, iż sprzedaż nastąpiła wraz z ostatecznym rozliczeniem, potwierdzeniem fakturą korygującą, co umożliwiłoby skorzystania przez rolników ze wsparcia przewidzianego w rozporządzeniu. Mimo obietnic złożonych w sierpniu i w październiku, kwestii tej do tej pory nie rozwiązano.

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/06/w-zwiazku-z-dopatami-jaka-jest-wykadnia.html

– Uznania że rolnicy prowadzący jednocześnie gospodarstwa rolne i firmę skupową są uprawnieni do uzyskania wsparcia przewidzianego rozporządzeniem. ARiMR wydając decyzje odmowne stwierdza, iż nie można mówić o sprzedaży w przypadku, gdy producent rolny sprzedaje zboża w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej, to występuje jednocześnie jako kupujący i sprzedający. Związek uznaje tą wykładnię za błędną, ze względu na przepisy statyczne REGON, dotychczasowe stanowisko organów skarbowych nie kwestionujących takie transakcje, oraz oczekuje na zmianę wykładni w tym zakresie.

– kwestii zaległości w rozpatrywaniu wniosków przez ARiMR w związku z nadmiarem programów wsparcia. Związek zwrócił także uwagę na konieczność wydania nowego rozporządzenia  Rady Ministrów. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotychczasowe rozporządzenie z 27 stycznia 2015 roku zmieniono już 58 razy, nie ma wersji ujednoliconej a nikt już nie jest w stanie zorientować się w tych przepisach.

https://zzrkorona.blogspot.com/2023/10/58-nowelizacji-rozporzadzenia-dot.html

– Ponadto poruszano kwestię szkód wywołanych przez żubry na Podlasiu, a także podatku VAT na nawozy. Te ostatnie sprawy będą przedmiotem spotkań z właściwymi resortami przy współudziale Ministerstwa Rolnictwa.

Resort rolnictwa wstępnie pozytywnie ustosunkował się do większości postulatów, a projekty rozporządzeń przygotowane przez Związek dot. wyrównania z tytułu utraconych dochodów za I kwartał 2022 w związku z ASF, programu Locha Plus i pomocy dla firm skupowych, które poniosły stratę na rzepaku w roku 2022/23 będą przedmiotem dalszych i pilnych działań ze strony resortu.

Ale to pierwsze koty, żadnej ze stron nie zależało na sporze, choć jak dowiedzieliśmy się w sprawie funduszów promocji produktów rolno-spożywczych zarysowała się rozbieżność. Związek domaga się likwidacji tych funduszy, jako niepotrzebna danina, a resort jest za lepszym wydawaniem pieniędzy z funduszy. Strony (Przewodnicząca Związku Alina Ojdana jak i wiceminister Krajewski) oceniły jednak spotkanie jako dobre.

źródło: własne, zzrkorona.blogspot.com

0

sprzeciw21

279 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758