Bez kategorii
Like

Zwyrodnienie plamki żółtej AMD (Age – related Macular)

10/08/2011
505 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje pogorszenie widzenia i zniekształcenie obrazu polegające na wydłużeniu, pomniejszeniu lub powiększeniu widzianego przedmiotu.

0


 Chorzy uskarżają się na znikające litery w czytanym tekście, zmniejszenie ostrości czy zmienione postrzeganie barw. W zaawansowanej postaci pojawia się czarna plama, która zasłania obraz i z czasem może prowadzić do zaniku widzenia centralnego.

Do czynników ryzyka zaliczamy:

  1. Wiek powyżej 50 r.ż. (po 65 r.ż. występuje u co czwartej osoby),
  2. Obecność AMD w drugim oku,
  3. Występowanie AMD u osób spokrewnionych,
  4. Palenie tytoniu,
  5. Płeć (częściej dotyka kobiety),
  6. Niedobory witamin z grupy antyoksydantów,
  7. Schorzenia kardiologiczne,
  8. Otyłość,
  9. Cukrzyca,
  10. Rasa biała,
  11. Duże dawki promieniowania UV.

 

  Choroba występuje w dwóch postaciach.

90 % przypadków to postać sucha niewysiękowa lub zanikowa. Powoduje przymglenie obrazu, rzadko zanik centralnego widzenia. Istnieje ryzyko ,że może ona przejść w postać mokrą.

10% przypadków to tzw. postać mokra (wysiękowa). Spowodowana jest nieprawidłowym rozrostem naczyń krwionośnych pod siatkówką w okolicach plamki. Naczynia te są kruche i łatwo pękają powodując krwotoki i obrzęk siatkówki i wysięki płynu surowiczego do wnętrza oka. Często prowadzi do utraty widzenia centralnego.

  Leczenie postaci suchej polega na niedopuszczeniu do pogłębiania się zmian oraz przejścia choroby w postać wysiękową. Postać wysiękową natomiast leczy się poprzez zastosowanie terapii fotodynamicznej oraz inhibitorów angiogenezy.

  Niezastąpioną pomoc w leczeniu odgrywa odpowiednia dieta polegająca na przyjmowaniu w pożywieniu antyoksydantów.

 

 

Do antyoksydantów zaliczamy witaminy A, C, E oraz dwa barwniki luteina i zeaksantyna. Dieta bogata w te składniki oraz dodatkowo cynk i selen może spowolnić przebieg choroby.

  AMD jest nadal schorzeniem nieuleczalnym. Można jedynie spowolnić postępowanie choroby. Leczenie należy wspomóc rehabilitacją mającą na celu poszerzenie pola widzenia, poprawę widzenia centralnego o raz poprawę czucia kontrastu. Chorzy uczą się wykorzystywania do patrzenia zdrowej części siatkówki. Pracują na powiększalnikach, wykorzystują do ćwiczeń pomoce optyczne t.j lornetki, lupy.

Aby podnieść jakość życia można na rynku kupić filtry kolorowe poprawiające kontrast, kubki pokazujące poziom płynu itp.Chorzy uskarżają się na znikające litery w czytanym tekście, zmniejszenie ostrości czy zmienione postrzeganie barw. W zaawansowanej postaci pojawia się czarna plama, która zasłania obraz i z czasem może prowadzić do zaniku widzenia centralnego.

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758