Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zawiesiły z dniem 16 stycznia 2012 roku udział swoich przedstawicieli w pracach zespołów problemowych Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Tym samym, posiedzenia zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w dniu 19 stycznia 2012 roku nie będzie.
Związkowcy decyzję tłumaczą łamaniem przez rząd Ustawy o Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisji dialogu społecznego.
List do Donalda Tuska w tej sprawie wystosowali Przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka, Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Przewodniczący OPZZ Jan Guz.
W liście czytamy m.in.:
Ostatnie posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji odbyło się 27 czerwca 2011r., a posiedzenie plenarne w dniu 11 lipca 2011r.
Tym samym złamany został: art. 10 ust. 8 Ustawy o Trójstronnej Komisji stanowiący iż: „Posiedzenia Komisji odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące”, a za ich zwołanie odpowiedzialny jest przewodniczący Komisji (art. 12 ust. 5 ustawy) wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów (art. 12 ust. 2 ustawy).
Zatem do dnia dzisiejszego powinny odbyć się co najmniej cztery posiedzenia Prezydium i trzy posiedzenia plenarne Trójstronnej Komisji.
Nieodbywanie wymaganych prawem posiedzeń odbieramy jako zawieszenie udziału strony rządowej w pracach Trójstronnej Komisji.
Rząd skupił się wyłącznie na swoim (i to nie zawsze) udziale w pracach zespołów problemowych Komisji. Zespoły problemowe są organami pomocniczymi Komisji (powołanymi przez Komisję) i mogą działać jedynie w granicach danego im uprawnienia, bez prawa podejmowania w omawianych sprawach uchwał, które zgodnie z ustawą zastrzeżone jest do kompetencji Trójstronnej Komisji (art. 10 ust. 2).
Dyskusje na posiedzeniach zespołów problemowych nie zastąpią prac Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i jej Prezydium.
Do dnia dzisiejszego nie zostaliśmy poinformowani o powołaniu przez Prezesa Rady Ministrów przewodniczącego Trójstronnej Komisji jak i przedstawicieli Rady Ministrów w składzie Komisji, tym samym rząd potwierdza tylko zawieszenie swojego udziału e jej pracach.
Prowadzenie dialogu społecznego jest konstytucyjnym obowiązkiem rządu (art. 20 Konstytucji RP).
NIKT NIE ZWOLNIŁ RZĄDU Z JEGO PROWADZNIA.
Jednocześnie ten sam rząd i jego ministrowie serwują nam kontrowersyjne propozycje reform (np. podniesienie wieku emerytalnego) bez przeprowadzenia rzetelnej merytorycznej dyskusji z przedstawicielami milionów polskich pracowników – reprezentatywnych organizacji związkowych.
Otrzymujemy, bez konsultowania z nami założeń projektów, gotowe już projekty ustaw. Niektóre z nich, ze względu na swój powszechny charakter, powinny być wcześniej przedmiotem dyskusji na posiedzeniach Trójstronnej Komisji.
Notoryczne łamane są przez rząd przepisy, ustawy o związkach zawodowych, w zakresie terminów przewidzianych na konsultacje przedkładanych nam projektów ustaw i rozporządzeń. Nierzadkie są przypadki otrzymywania ich po terminie. Do kuriozalnych zaliczyć należy zapisy informujące, że w przypadku nienadesłania uwag lub opinii )lub przesłania ich po terminie) zostanie uznane za uzgodnienie projektów.
NIKT NIE ZWOLNIŁ RZĄDU Z PRZESTRZEGANIA USTAW.
Formu Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje od Prezesa Rady Ministrów spotkania w tej sprawie z członkami Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i tym samym wznowienie dialogu społecznego.
Warto również przypomnieć, że podobne problemy mieli także Pracodawcy RP. 1 grudnia 2011r. Dariusz Rosati, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych wyprosił z posiedzenia Komisji przedstawicieli organizacji pracodawców. Pracodawcy pisali wówczas list do Dariusza Rosati i do Ewy Kopacz. Bez efektów.
mad
Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji