Przez tak długie lata szkalowano Żołnierzy Wyklętych, ludzi którzy stanęli z bronią w ręku przeciw zbrodniczemu antypolonizmowi, że żadna ilość wydarzeń ich upamiętniająca nie będzie przesadą. Oto kolejne wydarzenie.
Zapraszamy do wzięcia udziału w niezwykłym wydarzeniu poświęconym Żołnierzom Wyklętym, ofiarom antypolskiego, sowieckiego stalinizmu, ludziom którzy z bronią w ręku stanęli przeciwko antypolskiej maszynerii. Antypolska propaganda wyklęła Ich, czas by powrócili do naszej pamięci w prawdziwych obrazach. Cytujemy nadesłaną informację z Torunia:
„Żołnierze wyklęci” to wystawa niezwykła. Oddaje ona hołd naszym bohaterom, którzy przeciwstawili się dyktatowi z Teheranu i Jałty, oddającemu Polskę pod jarzmo sowieckie. Walczyli z bronią w ręku, chociaż szanse na zwycięstwo były niewielkie. Cały świat, zmęczony sześcioletnimi zmaganiami wojennymi, pragnął żyć w pokoju. Nawet jeśli był to pokój za wszelką cenę. Nie było więc nadziei na radykalną zmianę konfiguracji międzynarodowej. Pozostawała walka z przeważającymi siłami zła.
Żołnierze wyklęci tropieni, więzieni i mordowani przez polskich zauszników Stalina dali dowód największej miłości do Ojczyzny. Przez długie lata komunistycznej dyktatury robiono jednak wszystko, żeby zatrzeć pamięć o Ich patriotyzmie. Wystawa „Żołnierze wyklęci” jest częścią procesu przywracania pamięci i osadzania tej ważniej części naszej historii w powszechnej świadomości społecznej.
Autorem wystawy jest Adam Borowski, przed laty działacz „Solidarności” podziemnej w Warszawie. „Żołnierzy wyklętych” możemy oglądać w Toruniu dzięki staraniom klubu „Szewska Pasja” oraz Oddziałowi Gdańskiemu Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat nad wystawą objął Prezydent Torunia Michał Zaleski.
Gorąco zapraszam!
Profesor Wojciech Polak
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 03.09.2011 roku o godzinie 15,00 na Rynku Starego Miasta.
Otwarcie połączone będzie z koncertem Andrzeja Kołakowskiego oraz projekcją filmu „Inka”, które odbędą się w Sali Mieszczańskiej Ratusza.
Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.