BIZNES
Like

Znaleźć i utrzymać: jak Ukraińcy szukają pracy

08/08/2016
1232 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Ukraińcy zaczęli aktywniej szukać pracy, ale nie zawsze wiedzą jak prawidłowo budować stosunki z pracodawcą. Sukces zależy od wielu czynników, a znalezienie wymarzonego etatu to dopiero początek. Jak szukać Pierwszym narzędziem służącym poszukiwaniu pracy na Ukrainie są specjalne strony internetowe z ofertami pracy i możliwością umieszczenia na nich własnego CV. Posługuje się nimi nie tylko młodzież, ale także emeryci. Na Ukrainie takich stron są dziesiątki, lecz ludzie zwykle korzystają z 3-5 najpopularniejszych portali. Zaletą takiego poszukiwania jest możliwość wyboru wakatu według konkretnej rubryki lub nazwy zawodu, szybka wysyłka CV, stworzenie własnego profilu, na który mogą trafić specjaliści HR. Są i minusy: strony się modernizują, ale nikt nie jest bezpieczny przed oszustami, czasem kontakt do pracodawcy można zobaczyć dopiero po rejestracji […]

0


Ukraińcy zaczęli aktywniej szukać pracy, ale nie zawsze wiedzą jak prawidłowo budować stosunki z pracodawcą. Sukces zależy od wielu czynników, a znalezienie wymarzonego etatu to dopiero początek.

Jak szukać

Pierwszym narzędziem służącym poszukiwaniu pracy na Ukrainie są specjalne strony internetowe z ofertami pracy i możliwością umieszczenia na nich własnego CV. Posługuje się nimi nie tylko młodzież, ale także emeryci. Na Ukrainie takich stron są dziesiątki, lecz ludzie zwykle korzystają z 3-5 najpopularniejszych portali. Zaletą takiego poszukiwania jest możliwość wyboru wakatu według konkretnej rubryki lub nazwy zawodu, szybka wysyłka CV, stworzenie własnego profilu, na który mogą trafić specjaliści HR. Są i minusy: strony się modernizują, ale nikt nie jest bezpieczny przed oszustami, czasem kontakt do pracodawcy można zobaczyć dopiero po rejestracji na stronie. Niekiedy też nieaktualne oferty „wiszą” w Internecie miesiącami.

Studenci i młodzież wykorzystują portale społecznościowe. Można tutaj obejrzeć oferty w wyspecjalizowanych grupach, albo otrzymać informację od znajomych. Obecnie Ukraińcy najchętniej korzystają z Wkontaktie, Odnoklassniki, rzadziej Facebook. Na LinkedIn zaglądają rzadko. Według ostatnich danych, ukraińska społeczność tego portalu wynosi około pół miliona użytkowników (na LinkedIn jest ponad 225 mln kont).

Największe ukraińskie firmy aktywnie korzystają z agencji pracy, ale poszukujący pracy trochę obawiają się takich pośredników. Po pierwsze, zawsze chce się znaleźć pracę bez dodatkowych kosztów. Po drugie, w latach 90. było wielu aferzystów, którzy tworzyli agencje pracy, tylko po to, by oszukać zmęczonych poszukiwaniem pracy ludzi. Zazwyczaj proponowali za określoną opłatą ekskluzywną bazę ofert z nieistniejącymi kontaktami. Jednak eksperci radzą nie bać się profesjonalistów. Wystarczy uważnie podejść do wyszukania takiej agencji i znalezienie pracy będzie łatwiejsze.

Gazety i czasopisma z ogłoszeniami odchodzą do przeszłości – kupują je ludzie po 35. roku życia i emeryci. Kryzys nauczył za to Ukraińców pukać nawet do zamkniętych drzwi. „Marzyłam o pracy w konkretnej firmie IT, ale nie było ofert pracy. Postanowiłam złożyć CV i list motywacyjny, wysyłając je na ogólny adres firmy. Nawet nie oczekiwałam tego, że za dwa tygodnie otrzymam telefon z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej. Już prawie rok pracuję i jestem bardzo zadowolona z tego, że czekałam” – opowiada mieszkanka Kijowa Tetiana Andriejewa.

Dobrze się sprzedać

CV to wizytówka. Powinno być przejrzyste, napisane bez błędów, zawierać podstawową informację i doświadczeniu i umiejętnościach. Pracodawcy wolą CV ze zdjęciem. Eksperci nie radzą kłamać w CV – doświadczenie łatwo sprawdzić, a jakiekolwiek tłumaczenia tylko pogarszają sprawę. Należy również zmieniać CV w zależności od rodzaju oferty – firmy lubią widzieć zainteresowanie stanowiskiem.

Następny etap to rozmowa telefoniczna. Rekruterzy mogą zadzwonić nie tylko po to, aby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Czasem specjaliści ds. pracy z personelem po prostu sprawdzają kandydatów. Ważne, aby utrzymywać służbowy ton, jasno odpowiadać na pytania, okazać zainteresowanie ofertą.

Jeśli zaproszą was na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba się do niej przygotować. Pomyślcie, jakie mogą wam zadać pytania, znajdźcie informację o firmie-pracodawcy, nastawcie się pozytywnie. Można zabrać ze sobą rekomendacje.

Analitycy Międzynarodowego Kadrowego Portalu HeadHunter Ukraina zaznaczyli, że w ciągu ostatniego roku zmieniło się nastawienie poszukujących pracy do samego procesu poszukiwania pracy. Rzadziej Ukraińcy czekają, aż pracodawca zwróci na nich uwagę i coraz częściej wykorzystują do poszukiwania pracy wszystkie dostępne kanały.

Dobrze wiedzieć

Nie zważając na kryzys, na Ukrainie każdego dnia pojawiają się setki etatów. Często w ogłoszeniu nie podaje się wysokości pensji, dlatego też, należy się zorientować jak ceni się waszą specjalizację na rynku pracy. Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, najwięcej otrzymują specjaliści z branży lotniczej – 17 tys. hrywien (710 euro), a najniższe pensje otrzymują pracownicy służby zdrowia i pracownicy społeczni – 2500 hrywien (105 euro). Tradycyjnie, najlepsze oferty można znaleźć w Kijowie, a najniższe zarobki są w obwodach: ternopilskim, czerniwieckim i chersońskim.

Trudniej znaleźć pracę, dlatego też częściej ludzie godzą się na tymczasową pracę i staże. Należy pamiętać, że praca na stażu bez odpowiedniej zapłaty jest złamaniem prawa.

 

Tekst: Olga Konsewicz, partnerzy: www.peopleagencja.pl, www.idmedia.pl, www.chilitraders.com

 

0

hugopl

21 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758