ZMARŁ… Wiesław Chrzanowski!
30/04/2012
402 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
30.04.2012. Podczas dwugodzinnego „obchodu” z Jamnikami usłyszałem, że Wiesław Chrzanowski nie żyje 🙁 „Na szybko” pragnę przypomnieć notkę „Wiesław Chrzanowski – poza planem wydawniczym IPN” Marka Mądrzaka z salon24.
Słucham,
którzy posłowie mówią…
"tak mi dopomóż Bóg" – Wiesław Chrzanowski.
* lustratorpolski.salon24.pl/344767,wieslaw-chrzanowski-poza-planem-wydawniczym-ipn
"[…] Nie mam zamiaru wyczekiwać z prezentacją biografii Wiesława Chrzanowskiego na jego zgon,
bo na uznanie zasłużył sobie już wiele lat temu. Oto biografia polityka pióra inspektora Służby Bezpieczeństwa Mariana Kulety z 15.07.1972 r.:
„Wymieniony w 1940 roku wstąpił do organizacji „Młodzież Wielkiej Polski”, a w 1941 roku został kierownikiem sekcji w tej organizacji. W 1942 roku MWP weszła w skład Zarządu Stołecznego SN oraz została wcielona do NOW. W 1944 roku Chrzanowski ukończył szkołę podchorążych, w tym samym czasie przeszedł przeszkolenie prelegencko-dyskusyjne, po ukończeniu którego został powołany do zespołu redakcyjnego organu MWP „Młoda Polska”. Na przełomie 1943-44 roku z inicjatywy młodzieży, po uprzednim uzgodnieniu z Łabędzkim Tadeuszem, który należał do grupy rozłamowej, która utworzyła NSZ zorganizowano przy aktywnym udziale Chrzanowskiego organizację „Młodzież Wszechświata”. Chrzanowski pełnił w tej organizacji funkcję z-cy kier. organizacyjnego. „MW” istniała do powstania warszawskiego.
Po wyzwoleniu Chrzanowski nawiązał kontakt z Łabędzkim, opracował deklarację ideowo-programową „Młodzieży Wszechpolskiej” oraz uzgodnił wydawanie nielegalnego pisma pn. „Wszechpolak”. W czerwcu 1945 r. Chrzanowski nawiązał kontakt z Furką Emilem, celem omówienia wydawania pisma „Młoda Polska” – pismo to zostało zorganizowane. Zarówno do „Wszechpolaka” jak i do „Młodej Polski” Chrzanowski pisał wiele artykułów. Na skutek aresztowania wielu członków „SN” i „MW” Chrzanowski odmówił dalszej działalności w organizacji. W 1946 roku Chrzanowski został aresztowany i po 2-ch miesiącach zwolniony jako nie rozpoznany, gdyż posiadał dokumenty na nazwisko Miciński Andrzej. Podczas współpracy Chrzanowski dążył do ustalenia naszych zainteresowań org. „SN” i jej członkami i o swoich spostrzeżeniach powiadamiał ówczesnego prezesa Zarządu Stołecznego „SN” – Macińskiego Tadeusza, który przesłał o powyższym meldunki do Londynu.
W 1946 roku Chrzanowski dowiedział się, że grupa czł. „SN” zorganizowała się w popielowskim „Stronnictwie Pracy” i zorganizowała grupę młodzieżową pn. „Kolumna Młodych”. Zadaniem tej grupy było prowadzenie działalności antymarksistowskiej poprzez oddziaływanie i wychowanie młodzieży w duchu katolicko-narodowym. Chrzanowski wyraził chęć działania w tej organizacji. Zadaniem członków „Kolumny Młodych” było propagowanie ideologii katolicko-narodowej wśród młodzieży szkolnej zrzeszonej w Sodalicji Mariańskiej i wychowywanie kadr zdolnych objąć władzę w Polsce po „III-ej wojnie”. Przy współudziale Chrzanowskiego zorganizowano grupę prelegentów, która prowadziła kursy rozpowszechniające ideologię idealistyczną. Kurs taki został zorganizowany w szkole przy kościele na Kamionku przy udziale kleru. Działalność organizacji prowadzona była do 1949 roku. W całej działalności Chrzanowski odgrywał kierowniczą rolę i za tą działalność został aresztowany w 1949 r.
Zachęcam do przeczytania calości – "Niesforne Dziecię Gutenberga".