Rada Dyrektorów odpowiedzialnych za pole gazowe Sztokman (SDAG) odroczyła do marca przyszłego roku decyzje w sprawie inwestycji w pole gazowe. Uzasadniono to potrzebą dokonania stosownych analiz.
– Sztokman jest strategicznym projektem dla wszystkich partnerów. Jednak decyzja o rozpoczęciu inwestycji biorąc pod uwagę skalę i złożoność projektu musi być wyważona – przyznał Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu i szef rady dyrektorów SDAG. Złoże gazowe Sztokman znajduje się pod dnem Morza Barentsa w rosyjskiej strefie szelfu kontynentalnego. Ze względu na bardzo trudne warunki klimatyczne zagospodarowanie złoża może być niezwykle kosztowne – mówi się nawet o ponad 100 mld dolarów inwestycji.
 
USA  o inwestycji Stokman w 2007  ( historycznie)
 
Niewycofanie się przez USA z programu budowy tarczy antyrakietowej w Europie, zablokowało amerykańskiemu koncernowi drogę do podpisania olbrzymiego kontraktu z Gazpromem na wspólną eksploatację podwodnego pola gazowego Sztokman na Morzu Barentsa – podały piątkowe media norweskie. Zdaniem mediów, Kreml, zirytowany bezskutecznymi ministerialnymi rozmowami Rosja-USA na temat tarczy, w połowie października w  Moskwie, nie dopuścił do kontraktu z amerykańskim gigantem  paliwowym ConocoPhillips i zawarł umowę z Norwegami.

Michał Haykowski (PAP)
 

 

Jak informuje Rzeczpospolita powołująca się na wypowiedź szefa Rosniedru będącego państwowym urzędem zarządzającym złożami surowcowymi Rosji, wydobycie gazu ze złoża Sztokman ma rozpocząć się w 2016 r., Wkrótce potem ma zacząć działać zakład skraplania gazu w Murmańsku. 

Jedno z najważniejszych rosyjskich złóż gazowych ma zawierać około 3,,3 bln metrów sześciennych gazu i ponad trzydzieści mln ton kondensatu. Kontrolę nad złożem mają spółki Shtokman Development AG.Gazprom (51 proc.), Total (25 proc.) i Statoil (24 proc.)

Złoże Sztokman a gazociąg bałtycki NORD STREM

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Statoil i Total chcą, aby Rosja zwolniła z 30 proc. akcyzy eksportowej gaz wydobywany w złożu Sztokman i przesyłany gazociągiem Nord Streamu oraz przyznał dla tego projektu specjalne ulgi w podatku dochodowym – czytamy w „Wyborczej.biz”

Roczne wydobycie wyniesie do 95 mld m3.

 

PODSUMOWANIE

Taktyka wyczekiwania władz Rosji i powiazanie efektów synergii inwestycji Nord Stream i złoża Sztokman jest oczywiste. Czy ze strony UE jedyna kontra to gaz łupkowy. Oficjalnie inwestycje Sztokman zamrożono z uwagi nakryzys światowu.

Kejow