W Badenii-Wirtembergii partia zielonych uzyskała znaczące zwycięstwo wyborcze (24,2% – przyrost +12,5%) i najprawdopodobniej pierwszy raz w historii będzie formować rząd krajowy wkoalicji z SPD(23,1%). Parte te mają większość, mimo, że CDU uzyskała 39,0% głosów (straty -5,2%) , ale przy marnym wyniku FDP (5,3% ; straty -5,4%) nie ma szans na koalicyjne rządzenie. Badenia -Wirtembergia uważana jest za twierdzę konserwatystów.
W Nadrenii-Palatynacie – na odwrót- SPD z wynikiem 35,7%(straty -9,9%) będzie formować rząd z Bündnis 90/Die Grünen(15,4%), którzy uzyskali tu trzykrotny przyrost głosów (poprzednio 4,6%). CDU ma 35,2%, co stanowi przyrost 2,4%, FDP z 4,2% wypadła z gry.
Konserwatywno-nacjonalistyczna partia CDU z jej bardziej czarną bawarską odmianą CSU przeżywa zauważalny kryzys zaufania. Inną zauważalną tendencją w wyborach jest to, że rządzący tracą. Widać wyraźnie, że wyborczy kredyt zaufania musi być poparty także mądrą polityką.
Na wynik wyborów miały niewątpliwy wpływ protesty w sprawie przebudowy dworca w Stuttgart STUTTGART 21 oraz skutki katastrofy reaktorów w Japonii nakładające się na aktualną dyskusję w sprawie wyłączenia elektrowni atomowych w Niemczech po ponownym przedłużeniu ich użytkowania przez CDU-FDP po wygranych wyborach do Bundestagu.
Frekwencja wyborcza wynosiła: Badenia-Wirtembergia- 66,2 %, Nadrenia-Palatynat- 61,8%.
Głosów nieważmych było odpowiednio : 1,3% i 2,1%