Łzy służą nam do oczyszczania gałki ocznej z bakterii i kurzu oraz poprawiają ostrość widzenia. Są jednak przypadki gdy jest zbyt mała produkcja łez lub mają one nieprawidłowy skład, wtedy może się rozwinąć zespół suchego oka.
Zespół suchego oka objawia się zaczerwienieniem, uczuciem piasku pod powiekami.
Przyczyną mogą być choroby ogólnoustrojowe (np. choroby tarczycy, reumatyzm, cukrzyca, niedobory witamin), stosowanie niektórych leków ( moczopędnych, przeciwalergicznych ), zmiany hormonalne (ciąża, menopauza). Nawilżenie gałki ocznej pogarsza się podczas pracy przy komputerze, w zbyt suchych i zanieczyszczonych dymem papierosowym lub kurzem pomieszczeniach. Po 40 roku życia naturalnie zmniejsza się produkcja łez i rozpoczyna się powolny zanik gruczołu łzowego.
Aby określić poziom upośledzenia w wydzielaniu łez lekarz przeprowadza test Schirmera (pod dolnymi powiekami wkłada się paseczki bibuły z podziałką i po 5 minutach sprawdza się w jakim stopniu bibułka nasiąkła łzami. Dodatkowo wykonuje się test jakości łez.
Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest zablokowanie ujścia kanalików odprowadzających łzy z gałki ocznej. Poprawa po zabiegu jest natychmiastowa, odpływ łez mniejszy a gałka oczna lepiej nawilżona.
Możemy sobie pomóc i ulżyć poprzez mruganie powiekami, ćwiczenia mięśni gałki ocznej (np. przy nieruchomej głowie spójrz w lewo, w prawo , w górę i w dół itp.), nawilżanie powietrza. Dieta także ma znaczenie. W spożywanych pokarmach powinno znaleźć się jak najwięcej wit A, wit C i E a także odpowiednia ilość płynów.
Dodatkowo można nabyć w aptece „sztuczne łzy” ,którymi zastąpimy własne. Występują one w postaci kropli lub żelu. Zawierają one substancje o silnych właściwościach nawilżających gałkę oczną, przynoszą natychmiastową ulgę i nie podrażniają. Ich skład jest podobny do naturalnego filmu łzowego więc są bezpieczne , mogą być stosowane przez dłuższy czas i używane wielokrotnie w ciągu dnia. Są też krople w opakowaniach jednodawkowych tzw. minimsy bezpieczne dla alergików i osób noszących szkła kontaktowe.