Zafałszowane wybory – Korwin wzywa OBWE
17/09/2011
341 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
Redakcja Nowego Ekranu weszła w posiadanie treści zawiadomienia do OBWE Komitetu Wyborczego Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke. Dokument został złożony do OBWE w Piątek 16.09.11.
To ruch zbieżny z planowanym przez KWW OLW NE.
Warszawa, dnia 16 września 2011 r.
Do Biura Instytucji Demokratycznych
i Praw Człowieka OBWE
ul. Miodowa 10
00-251 Warszawa
Janusz Korwin-Mikke
Komitet Wyborczy
Nowa Prawica – Janusza Korwina-Mikke
ul. Podskarbińska 11A
03-831 Warszawa
ZAWIADOMIENIE
W imieniu Komitetu Wyborczego Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke (dalej „KW Nowa Prawica”) pragnę zawiadomić o nieprawidłowościach związanych z procedurą rejestracji komitetów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą w Rzeczpospolitej Polskiej (dalej „PKW”), które stanowią zagrożenie dla zasady demokratycznych wyborów oraz praw człowieka do rzetelnych wyborów.
W związku z powyższym zwracam się z wnioskiem o objęcie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE obserwacją sposobu stosowania przez PKW procedur wyborczych w okresie przedwyborczym w związku z wyborami do Sejmu i Senatu w Rzeczpospolitej Polskiej, które odbędą się w dniu 09 października 2011 roku.
Art. 210 § 2 Kodeksu wyborczego zawiera sformułowanie upraszczające złożoną procedurę procesu rejestracji list kandydatów do Sejmu i Senatu. Zgodnie z powyższym przepisem komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych (czyli w 21 z 41 okręgów), uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców. Zgłoszenie list kandydatów przez komitety wyborcze spełniające powyższy warunek następuje na podstawie zaświadczenia PKW wydanego na wniosek zainteresowanego komitetu wyborczego, złożony do 40 dnia przed dniem wyborów.
KW Nowa Prawica złożył wniosek do PKW o wydanie zaświadczenia uprawniającego do zgłaszania dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców w dniu 30 sierpnia 2011 r., czyli 40 dnia przed dniem wyborów, a więc z zachowaniem ustawowego terminu. Dnia 01 września 2011 roku, PKW odmówiła jednak wydania wnioskowanego przez KW Nowa Prawica zaświadczenia, gdyż zdaniem PKW, nie zdążył on z rejestracją list w 21 okręgach wyborczych. W konsekwencji KW Nowa Prawica nie został zarejestrowany w całym kraju.
Odmowa wydania zaświadczenia nie miała żadnego poparcia w przepisach Kodeksu wyborczego, gdyż Kodeks nie przewiduje żadnego ograniczenia w zakresie terminu, w którym powinny zostać zarejestrowane listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Warunek ten nie musiał więc być spełniony do dnia 30 sierpnia 2011 r. do godziny 24.00. Jedynym terminem jaki KW Nowa Prawica była zobowiązana zachować był termin do wniesienia wniosku o wydanie zaświadczenia uprawniającego do zgłaszania dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców. To, kiedy zostaną zarejestrowane listy w okręgach wyborczych zależy tylko i wyłącznie od okręgowych komisji wyborczych. Jest rzeczą oczywistą, że nie można uzależniać prawa komitetu wyborczego do zarejestrowania list w całym kraju od spełnienia w określonym terminie pewnych warunków przez okręgowe komisje wyborcze. W przeciwnym wypadku, oznaczałoby to możliwość podejmowania przez urząd dyskrecjonalnej decyzji, które komitety wyborcze zostaną zarejestrowane, co w sposób oczywisty godziłoby w prawo do wolnych wyborów.
PKW działa w ten sposób wbrew wymogom Kodeksu Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych przyjętym przez Komisję Wenecką w dniach 18-19 października 2002 roku, który przewiduje, że sprawdzanie podpisów powinno być oparte na wyraźnych przepisach, w szczególności jeśli chodzi o termin końcowy. PKW nie wyznaczyła takiego końcowego terminu na rozpatrywanie wniosków o rejestrację list kandydatów. W konsekwencji PKW może rozpatrywać wnioski komisji wyborczych w dowolnym terminie. Uznając przy tym, że uzyskanie zaświadczenia upoważniającego do zgłoszenia list w całym kraju bez konieczności przedkładania podpisów jest możliwe pod warunkiem zarejestrowania przez okręgowe komisje wyborcze list na 40 dni przed dniem wyborów (przy czym wymóg ten nie wynika z przepisów prawa), daje to urzędowi możliwość celowego przedłużania procedury weryfikacji list kandydatów w celu niedopuszczenia do rejestracji w całym kraju niektórych komitetów wyborczych.
Należy zaznaczyć, że Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE już wcześniej wskazywało na konieczność ujednolicenia zasad weryfikacji podpisów. PKW zobowiązała się do wydania w tym zakresie wskazówek dla okręgowych komisji wyborczych. Jednak w oficjalnym dokumencie PKW z dnia 10 sierpnia 2011 r., jaką jest „Informacja o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 9 października 2011 r.” PKW nie określiła terminu końcowego sprawdzania podpisów.
Oczywistym jest, że uniemożliwianie KW Nowa Prawica rejestracji komitetów wyborczych z powodu niespełnienia ustawowych przesłanek przez urząd stoi w sprzeczności z przepisami Kodeksu wyborczego oraz z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą powszechności wyborów. Ponadto, postępowanie PKW jest także niezgodne z Kodeksem Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych w zakresie zalecenia, zgodnie z którym „równość możliwości winna być zapewniona partiom politycznym i kandydatom.”
Działanie PKW należy uznać za przejaw ingerencji urzędu w wolność wyborów, która może mieć wpływ na wynik wyborów i w konsekwencji skutkować ich nieważnością. Warto nadmienić, iż PKW nie zmieniła swojego zdania mimo dwukrotnego wezwania do zaprzestania naruszeń prawa. Obecnie KW Nowa Prawica usiłuje przy pomocy Sądu Najwyższego skłonić PKW do zmiany stanowiska, jak dotąd Sąd Najwyższy nie wypowiedział się w sprawie.
W związku z działaniem PKW niepozwalającym na spełnienie kryterium „równego traktowania” wszystkich komitetów wyborczych i tym samym naruszającym prawo do demokratycznych wyborów, zwracam się z prośbą o objęcie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE monitoringiem sposobu stosowania przez PKW przepisów prawa polskiego i międzynarodowego w zakresie procedury rejestracji komitetów wyborczych.
_______________________
Janusz Korwin – Mikke