XIX wieczne HACCP…
09/06/2012
524 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
W XIX wieku wydawanie przepisów sanitarnych leżało w gestii władz lokalnych. Dziś są to Programy Unii Europejskiej.
Policja obwodu rejencyjnego poznańskiego wydała w 1894 roku rozporządzenie, tyczące się płukania kieliszków i szklanek w oberżach i szynkach.
§1. Wszelkie naczynia do picia w szynkach i oberżach, przeznaczone do użytku gości, mają być zawsze czysto utrzymywane – dla tego codziennie powinny być dobrze wymyte.
§2. Każde naczynie do picia, zanim go się na nowo użyje, ma być w czystą wodę zanurzone i wypłukane. Tylko na wyraźne żądanie gościa , jeżeli tenże dalej pijąc z tej samej szklanki lub kieliszka chce je używać, płukania można zaniechać.
§3. Naczynie do płukania (płucznica) musi być z metalu, albo z metalowym wykładem wewnątrz, olejną farbą pomalowane, lub pociągnięte emalią i mieć długości 50 centymetrów, szerokości 30 i głębokości 30. Ma ono stać w izbie dla gości lub w przyległej izbie, tak, że każdy gość łatwo do niego może przystąpić i aż do spodu je przejrzeć, zaś tak ma być urządzone, aby każdego czasu, za pomocą kurka wodę z niego wypuścić można.
§4. Naczynie do płukania ma zawsze zawierać wodę czystą i raz co dzień być czyszczone.
§5. Egzemplarz drukowany tego rozporządzenia winien się w każdej oberży lub szynku na ścianie zawieszony znajdować.
§6. Ktokolwiek, czy to oberżysta, czy szynkarz, czy pełnomocnik, czy zastępca, czy nareszcie sługa, to rozporządzenie przestąpi, podpadnie karze grzywny 30 mk.
§7. To policyjne rozporządzenie obowiązuje od 1 listopada 1894 r. 1/
1/ Postęp, Nr 233 z 12.10.1894