POLSKA
Like

List otwarty Adama Słomki do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

15/08/2015
1085 Wyświetlenia
3 Komentarze
5 minut czytania
List otwarty Adama Słomki do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Adam Słomka w Sądzie Rejonowym w Katowicach, 2014 r. Fot. Wolny Czyn Zwracam się do Pana Prezydenta z propozycją dopisania do listy pytań, które mają być zadane Polakom w referendum 6 września 2015 r. kwestii wprowadzenia do polskiego systemu tzw, „ław przysięgłych”. Zdaniem Konfederacji Polski Niepodległej – NIEZŁOMNI tylko ścisła kontrola orzeczeń wydawanych w sprawach karnych poprzez realny udział obywateli w orzekaniu o winie lub niewinności sądzonej osoby da gwarancję wydawania rzetelnych orzeczeń zgodnych z oczekiwaniami społecznymi i zasadom elementarnej sprawiedliwości. Gdyby wzorem II RP instytucja tzw. „ław przysięgłych” była wprowadzona po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku to komunistyczni dygnitarze – w tym gen. LWP Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak – nie mogliby korzystać z wieloletniej ochrony sędziów, których w […]

0



Adam Słomka w Sądzie Rejonowym w Katowicach, 2014 r. Fot. Wolny Czyn


Zwracam się do Pana Prezydenta z propozycją dopisania do listy pytań, które mają być zadane Polakom w referendum 6 września 2015 r. kwestii wprowadzenia do polskiego systemu tzw, „ław przysięgłych”. Zdaniem Konfederacji Polski Niepodległej – NIEZŁOMNI tylko ścisła kontrola orzeczeń wydawanych w sprawach karnych poprzez realny udział obywateli w orzekaniu o winie lub niewinności sądzonej osoby da gwarancję wydawania rzetelnych orzeczeń zgodnych z oczekiwaniami społecznymi i zasadom elementarnej sprawiedliwości. Gdyby wzorem II RP instytucja tzw. „ław przysięgłych” była wprowadzona po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku to komunistyczni dygnitarze – w tym gen. LWP Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak – nie mogliby korzystać z wieloletniej ochrony sędziów, których w czasach PRL sami powoływali.

W 2011 r. senator I, II, III, IV, VI i VII kadencji, od 2011 sędzia Trybunału Stanu, mec. Piotr Łukasz Andrzejewski oceniał na łamach „Nowego Państwa”, że „(…) sędziowie, którzy byli pod pręgierzem opinii publicznej (…), nie zostali poddani właściwej selekcji. Nie potwierdził się optymizm pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Adama Strzembosza, że wymiar sprawiedliwości sam się oczyści. Okazało się, że w RP kariery wielokrotnie porobili sędziowie, którzy zasłużyli się tym, że stosowali nielegalne prawo stanu wojennego, co wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zważywszy na to, że założycielem III RP jest jej pierwszy prezydent gen. Wojciech Jaruzelski (…)- wydaje się, że dziś wiele orzeczeń i wielu sędziów temu aktowi założycielskiemu odpowiada. Mimo że mamy wielu naprawdę dobrych sędziów, którzy wydają wyroki odpowiednie dla państwa prawa. Niestety, ci, którzy sprzeniewierzyli się zasadzie niezawisłości i są niezawiśli od systemu prawa, nie są od sądzenia odsunięci (…) Praktycznie nie ma dzisiaj środków, by oddziaływać na sędziów. Za każdym razem, gdy w Senacie próbujemy przy sprawozdaniach z samorządu sędziowskiego czy Sądu Najwyższego mówić o takich sprawach, spotykamy się z zarzutem, że chcemy ograniczyć sędziowską niezawisłość. To taki czarodziejski parawan, za którym można wszystko. (…)”

Jednocześnie skandaliczne wyroki, m.in. w sprawie korupcji eksposeł PO Beaty Sawickiej czy oświadczenia majątkowego Sławomira Nowaka lub nawet rzekome uznanie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego za winnego przekroczenia uprawnień … najpewniej nie miałyby w ogóle miejsca.

Tzw. „ławy przysięgłych” jako instytucja polskiego prawa procesowego istniały w dwudziestoleciu międzywojennym. Przewidywały tę instytucję Konstytucja marcowa w artykule 83, kodeks postępowania karnego z 1928 r. oraz prawo o ustroju sądów powszechnych z tego samego roku. Na ziemiach dawnego zaboru austriackiego działały one na podstawie przepisów zaborczych i zostały zniesione ustawą z dnia 9 kwietnia 1938 r. o zniesieniu instytucji sądów przysięgłych i sędziów pokoju. Tryb powoływania członków sądów przysięgłych w II RP różnił się znacznie od przyjętego w systemie prawa brytyjskiego. Mieli oni być wybierani przez organizacje społeczne i pełnić swoją funkcję kadencyjnie. Po II wojnie światowej nie wprowadzono w Polsce ławy przysięgłych. Jako czynnik społeczny orzekają w Polsce ławnicy, których rola w wymiarze sprawiedliwości jest zupełnie inna.

Szanowny Panie Prezydencie!

Były prezydent Bronisław Komorowski zarządził ogólnopolskie referendum jako ewidentny element swojej kampanii wyborczej, który podatników będzie kosztował wiele milionów złotych. W takiej sytuacji zdaniem KPN-NIEZŁOMNI warto rozszerzyć zestaw pytań o proponowane m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość oraz inne środowiska społeczne i polityczne. Stąd liczymy na pozytywne ustosunkowanie się przez Pana Prezydenta do naszej propozycji.

Z wyrazami szacunku

(-) Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI, poseł na Sejm RP I,II,III kadencji

Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://www.facebook.com/groups/517163485099279
https://twitter.com/MariuszCysewsk
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn
http://mariuszcysewski.blogspot.com
http://www.facebook.com/cysewski1

0

Wolny Czyn https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

W matriksie ""3 RP""... https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

644 publikacje
103 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758