12.03.2012. UWOLNIENIE z pokładów łupków zawartego w nich gazu stwarza problemy. Sygnalizuje je przesłany przez wnp.pl artykuł. Osobom zaciekawionym pragnę wyjaśnić, że MIEĆ GAZ i UWOLNIĆ GAZ… To nie są problemy analogiczne. 🙂
Pozdrawiam – "Niesforne Dziecię Gutenberga".
"Niektóre złoża gazu łupkowego w Europie i Chinach są odporne na techniki wiertnicze, jakie umożliwiły uruchomienie ogromnych zasobów gazu od Teksasu do Pensylwanii" – stwierdził prezes Exxon Mobil Rex Tillerson podczas konferencji z analitykami w Nowym Jorku.
Wypowiedzi szefa koncernu, który jest największym producentem gazu w USA, cytuje w piątkowym wydaniu "San Francisco Chronicle". Jego zdaniem "niektóre z łupków nie reagują tak dobrze na zabiegi szczelinowania". Dlatego trzeba przygotować nowe metody i sprzęt.
"Niektóre złoża łupkowe w USA też są nieprzepuszczalne" – stwierdził Tillerson. Koncern rozważa więc, "czy użycie innych substancji i nowej techniki tłoczenia przyniosą efekty".
Problemy geologiczne mogą wynikać z historii powstawania skał oraz innych przyczyn, np. zbyt wysokiej temperatury głęboko pod ziemią.
Profesor Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu krakowskiej AGH wyjaśnił PAP, że na skuteczność szczelinowania wpływa wiele czynników, m.in. skład skały. "Łupki w Polsce są niejednorodne, a parametry naszych złóż różnią się od amerykańskich" – stwierdził. Dodał, że "trzeba się liczyć z innymi warunkami geologicznymi w naszym kraju, które mogą stwarzać trudności badawcze i eksploatacyjne".
Jego zdaniem wypowiedź prezesa Exxon Mobil to sygnał, że konieczne są "dodatkowe badania laboratoryjne i analizy złóż, by lepiej przygotować zabiegi szczelinowania".
Pod koniec stycznia br. amerykański potentat poinformował, że jego dwa odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego w Polsce nie dały spodziewanych efektów i o rozpoczęciu produkcji nie ma mowy.
Exxon Mobil ma w Polsce sześć koncesji; dwie razem z koncernem francuskim Total na Mazowszu, a pozostałe na Podlasiu razem z firmą Hutton Energy.
Amerykański gigant planuje wykonanie jeszcze sześciu odwiertów w Polsce – w okresie od trzeciego kwartału br. do lata 2014 r.
Bardziej optymistycznie o perspektywach wydobycia gazu łupkowego wypowiadają się firmy, które prowadzą prace na Pomorzu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w 2014 r. uruchomić wydobycie przemysłowe. Natomiast prezes spółki 3Legs Resources, która jako pierwsza w kraju uruchomiła testowe wydobycie gazu z łupków we wrześniu 2011 r. na koncesji Lebień, zapowiada pilotażowe wydobycie w ciągu dwóch lat.
Zdaniem profesora Nagy projekty pilotażowe powinny trwać co najmniej dwa-trzy lata, by w tym czasie można było zbadać wydajność złoża i na tej podstawie budować model ekonomiczny danego przedsięwzięcia.
Według amerykańskich analiz złoża gazu łupkowego Polsce są największe w Europie i mogą sięgać 5,3 bln m sześc.
21 marca br. Państwowy Instytut Geologiczny przedstawi raport na temat występowania
i wielkości tych złóż,
Mamy mniej gazu łupkowego niż sądziliśmy
– ( pozostawiłem związany z omawianą problematyką artykuł – Andrzej Budzyk)
ale już wiadomo, że prognozy mówią o mniejszych złożach.
Roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ponad 14 mld m sześc.
Szczelinowanie to zabieg, umożliwiający wydobycie gazu
i oszacowanie jego zasobów,
a polega na rozerwaniu pod ciśnieniem skały
i wtłoczeniu do niej odpowiedniego płynu.
* MŚ uspokaja inwestorów ws. pierwszeństwa do łupkowych koncesji
* www.lenalubelska.pl/aktualne-projekty,17,51,kampania-informacyjna-o-gazie-lupkowym.html
– ( pozostawiłem związane z omawianą problematyką artykuły,
podkreśliłem kluczowe problemy – Andrzej Budzyk)
Autor: PAP | 12-03-2012 06:46 | aktualizacja: 12-03-2012 07:31
"- "Z wielka wprawa znajdujemy dla SIEBIE wymówki i z niezwyklym talentem zrzucamy wine na INNYCH." Laurence J. Peter"