16 tysięcy euro miesięcznie, bez wydatków reprezentacyjnych – tyle wynosi średnia pensja włoskiego parlamentarzysty i jest ona najwyższa w Europie.
Raport na temat zarobków deputowanych i senatorów sporządził włoski Instytut Statystyczny, odpowiednik GUS.
Raport sporządzono w związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Sprecyzowano w niej, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też zapis, że wysokość opłat za pobyt dzieci w przedszkolach przekraczający pięć godzin będą ustalały rady gmin. W efekcie część samorządów od września 2011 r. podniosła opłaty za przedszkola.
Sprawozdanie, opracowane przez Instytut Istat na wniosek rządu, ma być podstawą obniżek tych budzących kontrowersje i protesty uposażeń, które już zapowiedział gabinet Mario Montiego w wielkim programie oszczędnościowym.
Szczegółowe dane z raportu, przytoczone przez wtorkową prasę, potwierdzają wcześniejsze, nieoficjalne informacje: w żadnym kraju Unii Europejskiej parlamentarzyści nie otrzymują tylu pieniędzy.
Istat podał, że włoski deputowany ma podstawową pensję w wysokości 11 283 euro, a senator – 11 555 euro. Do tego członkowie obu izb otrzymują co miesiąc 3500 euro diet. Ponadto do łącznej sumy należy dodać fundusz na transport (1300-1650 euro).
Następnie łączną kwotę około 16 tysięcy euro skonfrontowano z pensjami parlamentarnymi wraz z dodatkami we Francji: 13 tysięcy euro, w Niemczech: 12 tysięcy euro i w Hiszpanii: 4600-5000 euro plus 120-150 euro na dzień podróży.
Poza tym we Włoszech wybrani do Izby Deputowanych i Senatu dysponują funduszem w wysokości około 4 tysięcy euro na wydatki reprezentacyjne i kwotą 7500-9100 euro dla swych współpracowników. Korzystają zarazem z licznych przywilejów. Na terenie kraju nie płacą za autostrady, za przejazd pociągami i loty samolotem oraz podróż statkiem. Dostają też co miesiąc 258 euro na wydatki telefoniczne.
Również według raportu rekordowa jest we Włoszech liczba urzędów nadzoru, agencji i innego rodzaju instytucji, takich jak regionalne agencje służby zdrowia, komisja ds. kontraktów publicznych, komisja ds. oceny przejrzystości administracji publicznej.
(PAP)
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."