Bez kategorii
Like

WIELKI PIĄTEK

06/04/2012
594 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Do Chrystusa Cierpiącego słowami poety Kornela Ujejskiego.

0


 

 
 
 
 
IV. SUPLIKACJE
Święty Boże, święty mocny,
Święty nieśmiertelny,
Zmiłuj się nad nami?
 
I ogarnął postrach nocny
Twój lud niegdyś dzielny.
Zmiłuj się nad nami!
 
Jako kłosy wstajem z bólem
Zgłuszeni kąkolem,
Zmiłuj się nad nami!
 
Od powietrza, głodu,
Ognia i niewoli
Wybaw nas, Panie!
 
Od wrażego rodu
Pastwy i swawoli
Wybaw nas, Panie!
 
Od bratniej niezgody
Przy czerpaniu wody
Wybaw nas, Panie!
 
Od zgonu nagłego
Bez skruchy pacierza
Zachowaj nas, Panie!
 
Od zelżywego
Z wrogami przymierza
Zachowaj nas, Panie!
 
Od pokus do grzechu,
Bluźnierczego śmiechu
Zachowaj nas, Panie!
 
My grzeszni Ciebie
Boga błagamy,
Wysłuchaj nas, Panie!
 
Przez ojców w niebie
Bez grzesznej plamy
Wysłuchaj nas, Panie!
 
Przez pełnię czaszy
Łez i krwi naszej
Wysłuchaj nas, Panie!
…………………………………………………………………………..
 
Kornel Ujejski (ur. 12 września 1823 r. w Beremianach koło Jazłowca, zm. 19 września 1897 r. w Pawłowie koło Lwowa) nazywany "ostatnim wielkim poetą romantyzmu".
Tablica pamiątkowa w lwowskim kościele OO. Bernardynów
W 1901 r. przy ulicy Akademickiej we Lwowie stanął pomnik Kornela Ujejskiego, autorstwa Antoniego Popiela. Po zagrabieniu miasta przez Związek Sowiecki Rosjanie pomnik zdemontowali i w 1950 r. przekazali do Polski. W 1956 pomnik znalazł się w Szczecinie. Odsłonięcie pomnika nastąpiło jednak dopiero w pięćdziesiąt lat po jego sprowadzeniu, 9 grudnia 2006 r.
Lwowski pomnik Kornela Ujejskiego (obecnie w Szczecinie)
W okresie Drugiej RP licealiści poznawali poruszający poemat Ujejskiego słynny „Chorał" napisany w 1846 roku (po rabacji galicyjskiej, która utopiła we krwi powstanie krakowskie) do muzyki Józefa Nikorowicza ze strofą: Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej. Ów chorał był w czasie zaborów polskim hymnem narodowym. Kornel Ujejski dziś zapomniany – któż pamięta chociażby jego „Wiersze po 1863”?
http://literat.ug.edu.pl/ujejski/index.htm
0

Bez kategorii
Like

Wielki Piątek

22/04/2011
0 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

0


 

Dziś katolicy obchodzą Wielki Piątek. W kościołach odprawiona zostanie liturgia Męki Pańskiej i śmierci Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawiane są Msze Święte.

 

Wierni uczestniczą w liturgii oraz adorują krzyż. Po liturgii wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.

Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. W tym dniu wierni koncentrują się na rozważaniu biblijnego opisu Męki Pańskiej i śmierci Chrystusa na krzyżu, a następnie na adoracji i uczczeniu Krzyża Świętego. Liturgia podkreśla chwałę odkupienia przez krzyż.

Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, eucharystyczne ciało Chrystusa – czyli Najświętszy Sakrament – przenoszone jest do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam aż do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Piątek jest dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła, należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta.

 

0

circonstance

Iza Rostworowska. Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux Vade retro satana / Numquam suade mihi vana Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas

719 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
343758