Bez kategorii
Like

Wielka z nielicznych – Królowa Polskich scen !

04/03/2011
371 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wielka z nielicznych – Królowa Polskich scen !   Irena Kwiatkowska (Irena Kwiatkowska-Kielska; Irena Kielska; ur. 17 września 1912 w Warszawie, zm. 3 marca 2011 w podwarszawskim Skolimowie[1]) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa. Absolwentka IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W 1935 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do wybuchu wojny grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów (wiersze, piosenki oraz skecze dla niej pisał Konstanty Ildefons Gałczyński). Od 1948 związana ze scenami warszawskimi. Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych […]

0


Wielka z nielicznych – Królowa Polskich scen !  

Irena Kwiatkowska (Irena Kwiatkowska-Kielska; Irena Kielska; ur. 17 września 1912 w Warszawie, zm. 3 marca 2011 w podwarszawskim Skolimowie[1]) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa.

Absolwentka IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W 1935 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do wybuchu wojny grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach.

Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim.

Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów (wiersze, piosenki oraz skecze dla niej pisał Konstanty Ildefons Gałczyński). Od 1948 związana ze scenami warszawskimi. Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych (m.in. jako matka Pawła w Wojnie Domowej, kobieta pracująca w Czterdziestolatku). Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów.

Przez niemal 65 lat współpracowała z Polskim Radiem[2]. Pracowała w nim jako spikerka[2], wzięła udział w nagraniu wielu audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci. Czytała im m.in. wiersze Jana Brzechwy[2], kolejne odcinki Przygód Plastusia[2] (Marii Kownackiej) oraz książki Ania z Zielonego Wzgórza (Lucy Maud Montgomery). Występowała także m.in. w Podwieczorku przy mikrofonie[2]. Polskie Radio nagrodziło ją Złotym i Diamentowym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem[2].

Jej mężem był lektor i spiker Polskiego Radia – Bolesław Kielski

 

0

Wa

Felietonista Dziennikarz

97 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758