Bez kategorii
Like

Wiara w urzędnika…

16/05/2012
480 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

że naprostuje to, co inny urzędnik skrzywił.

0


 

7 maja 2012 grupa posłów PIS wniosła projekt zmiany ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Jej celem byłoby  wyposażenia inspektorów pracy w możliwość nakazania zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę w przypadku, gdy wykonywana praca odpowiada warunkom określonym w Kodeksie Pracy.
 
Do art. 11 tejże ustawy proponuje się dodanie punktów 6b i 6c w brzmieniu:
 
„6b) nakazania zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę w przypadku, gdy wykonywana praca odpowiada warunkom określonym w art. 22 § 1 Kodeksu pracy;
6c) nakazanie potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron, rodzaju oraz warunków umowy o pracę”.
 
W uzasadnieniu czytamy.
 
Celem niniejszej ustawy jest wzmocnienie uprawnień inspektorów pracy w zakresie egzekwowania przepisów prawa pracy dotyczących zawierania umów o pracę. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem orazw miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudnianiapracownika za wynagrodzeniem. Kolejne przepisy tego artykuły przewidują, że zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (§ 11), oraz że nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu określonych wyżej warunków wykonywania pracy (§ 12).
 
Przepisy te oznaczają, że w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej, na podstawie której świadczona jest praca spełniająca warunki zatrudnienia pracowniczego, mamy do czynienia w istocie z umową o pracę.
 
Jak dotąd jedynym sposobem wyegzekwowania tych przepisów było wytoczenie powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. Powództwo takie może wytoczyć pracownik lub inspektor pracy. W praktyce jednak ten środek prawny okazał się nieefektywny.
 
Dlatego proponuje się, aby wyposażyć inspektorów pracy w narzędzie polegające na możliwości nakazania zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę w przypadku, gdy wykonywana praca odpowiada warunkom określonym w art. 22 § 1 Kodeksu pracy oraz nakazania potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron, rodzaju oraz warunków umowy o pracę, jeśli pracodawca nie zastosował się do dyspozycji wynikającej z art. 29 § 2 k.p.
 
Inspektor pracy nie będzie musiał wytaczać powództw o ustalenie istnienia stosunku pracy, lecz od razu będzie mógł nakazać – w oparciu o dokonane ustalenia – zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę.
 
Pracodawcy będzie z kolei przysługiwał środek odwoławczy na zasadach ogólnych. Jednocześnie zmiana art. 29 § 2 k.p. powinna zmniejszyć nieprawidłowości polegające na niepotwierdzaniu w formie pisemnej zawarcia umowy o pracę nieraz przez dłuższy czas od rozpoczęcia pracy.
 
Wyposażenie inspektorów pracy w możliwość nakazania zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę w przypadku, gdy wykonywana praca odpowiada warunkom określonym w art. 22 § 1 Kodeksu pracy, zastąpi prawo wystąpienia do sądu pracy z powództwem na rzecz pracownika o ustalenie istnienia stosunku pracy.
 
 
 
http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/Projekty/7-020-216-2012/$file/7-020-216-2012.pdf
 
0

Ewa Rembikowska

Spojrzenie na wspólczesnosc przez pryzmat historii mojej wielkopolskiej rodziny.

127 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758