Mazowsze
Like

Warszawscy burmistrzowie zostaną w sejmikach

11/05/2013
1100 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Warszawscy burmistrzowie zostaną w sejmikach

  Przyjęta przez Sejm senacka poprawka usuwa przepis, którego wejście w życie spowodowałoby, że burmistrzowie niektórych warszawskich dzielnic musieliby zrezygnować ze stanowisk w sejmiku mazowieckim. Poprawka Senatu usuwa z noweli ustawy o pracownikach samorządowych najbardziej kontrowersyjny przepis, dodany na etapie prac w sejmowej podkomisji. Chodzi o zapis, który wprowadza adresowany do członków zarządów dzielnic m.st. Warszawy zakaz łączenia tych stanowisk z innymi funkcjami. W konsekwencji burmistrzowie, wiceburmistrzowie i członkowie zarządów stołecznych dzielnic nie mogliby jednocześnie sprawować mandatu posła i senatora, pracować w administracji rządowej oraz zasiadać w zarządzie innej dzielnicy lub innej jednostki samorządu terytorialnego. Zdaniem Senatu kwestię, której dotyczy zakwestionowany przepis, niewątpliwie należy uregulować. Jednak rozstrzygnięcia w tym zakresie powinny być przedmiotem odrębnej inicjatywy ustawodawczej. Gdyby ustawa weszła w […]

0


 

Przyjęta przez Sejm senacka poprawka usuwa przepis, którego wejście w życie spowodowałoby, że burmistrzowie niektórych warszawskich dzielnic musieliby zrezygnować ze stanowisk w sejmiku mazowieckim.

Poprawka Senatu usuwa z noweli ustawy o pracownikach samorządowych najbardziej kontrowersyjny przepis, dodany na etapie prac w sejmowej podkomisji.

Chodzi o zapis, który wprowadza adresowany do członków zarządów dzielnic m.st. Warszawy zakaz łączenia tych stanowisk z innymi funkcjami. W konsekwencji burmistrzowie, wiceburmistrzowie i członkowie zarządów stołecznych dzielnic nie mogliby jednocześnie sprawować mandatu posła i senatora, pracować w administracji rządowej oraz zasiadać w zarządzie innej dzielnicy lub innej jednostki samorządu terytorialnego.

Zdaniem Senatu kwestię, której dotyczy zakwestionowany przepis, niewątpliwie należy uregulować. Jednak rozstrzygnięcia w tym zakresie powinny być przedmiotem odrębnej inicjatywy ustawodawczej.

Gdyby ustawa weszła w życie w pierwotnym kształcie, w praktyce oznaczałoby to np., że burmistrzowie niektórych warszawskich dzielnic musieliby w trakcie obecnej kadencji zrezygnować ze stanowisk w sejmiku mazowieckim. Zakaz łączenia funkcji objąłby zasiadających z ramienia PO w sejmiku m.in.: burmistrza Woli Urszulę Kierzkowską, Śródmieścia – Wojciecha Bartelskiego, Wawra – Jolantę Koczorowską, Ochoty – Maurycego Komorowskiego, czy Wilanowa – Ludwika Rakowskiego.

Źródła PAP w PO poinformowały, że zakaz objąłby w praktyce kilkunastu burmistrzów i wiceburmistrzów z różnych opcji politycznych.

– Byłby niewyobrażalny chaos – ocenił rozmówca PAP z kierownictwa klubu PO.

Informatorzy PAP z sejmowej komisji samorządu terytorialnego, która pracowała nad projektem noweli, mówią o niedopatrzeniu.

– Rzeczywiście, było niedopatrzenie. Trudno wymagać, aby zmieniać ustrój w środku kadencji – powiedział jeden z polityków PO.

Zgodnie z regulaminem, Sejm głosuje za odrzuceniem poprawek Senatu. Za odrzuceniem tej poprawki było 188 posłów, przeciw – 249, a 4 wstrzymało się od głosu – oznacza to przyjęcie poprawki.

Chodzi o nowelę ustawy o pracownikach samorządowych autorstwa PO, która wprowadza m.in. wymóg niekaralności oraz posiadania nieposzlakowanej opinii wobec doradców i asystentów władz samorządowych oraz członków ich gabinetów politycznych. Określa ona też termin rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem samorządowym niespełniającym wymogu niekaralności.

Źródło: PAP, Sejm, mp

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758