Bez kategorii
Like

Wada umowy gazowej z Rosją, a gdzie winni

06/04/2012
547 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Płacimy bardzo wysoką cenę za gaz i umowa jest wadliwa. Spór przed arbitrażem w Sztokholmie z Gazpromema PGNiG.

0


Ale teraz Gazprom domaga się takich zmian w Prawie gazowym, by zarząd nad jamalską rurą przywrócić EuRoPol Gazowi, czyli spółce rosyjskiego koncernu.

Gazprom domaga się wręcz "wyłączenia EuRoPol Gazu z zakresu obowiązywania ustawy Prawo gazowe". I powołuje na umowę wynegocjowaną przez Pawlaka.

Ustalono w niej, że w razie wprowadzenia do polskiego prawa zmian wynikających z naszych zobowiązań międzynarodowych "strona polska będzie sprzyjać temu, aby EuRoPol Gaz, według swojego wyboru, miał prawo samodzielnie pełnić funkcje operatora, w tym funkcje przekazane Gaz-Systemowi".

Rząd zobowiązał się też sprzyjać temu, by EuRoPol Gaz mógł blokować dostęp do rury konkurentom Gazpromu i PGNiG – jeśli dopuszczają to międzynarodowe zobowiązania Polski.

Ten kuriozalny zapis wprowadzono w Moskwie podczas ostatniej rundy negocjacji gazowej umowy, dwa tygodnie przed jej podpisaniem – informowało nas Ministerstwo Gospodarki, gdy ogłoszono umowę. Resort gospodarki nie ujawnił, z czyjej inicjatywy i dlaczego wprowadzono ów zapis.

Zdaniem Gazpromu utrzymanie zarządu Gaz-Systemu nad jamalską rurą będzie sprzeczne z umową o partnerstwie i współpracy UE z Rosją z 1994 r., traktatem europejskim, który stanowi, że przepisy unijne nie naruszają umów międzynarodowych zawartych przez państwo unijne przed akcesją do UE, a także z konstytucją i umowami gazowymi, które Polska przed wejściem do UE podpisała z Rosją w 1993 r., 1995 r. i 2003 r.

Andrzej Kublik GW

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa pan Mikołaj Budzanowski uważa za sukces polskiej strony w negocjacjach polsko-rosyjskich ustalenie zysku netto EuRoPol Gaz S.A. na 21 mln zł rocznie czyli przez najbliższe 30 lat na poziomie 756 mln zł. Oceniając, czy jest to sukces strony polskiej, należy opierać się na liczbach, a nie na opiniach – mówi Kowalski.
Z gazociągu jamalskiego w 93% korzysta tylko Gazprom. Jeżeli za przesył 30 mld m3 surowca do odbiorców zachodnich polska spółka ma zarabiać 21 mln netto rocznie oznacza to, że decyzją Ministra Skarbu Państwa EuRoPol Gaz utraci miliardy złotych potencjalnych zysków przez najbliższe 30 lat. Tylko w 2004 r. spółka miała zysk większy aniżeli Minister Skarbu Państwa przewidział dla EuRoPol Gaz S.A. przez najbliższe 30 lat! – ocenia doradca.

– Należy zadać publicznie pytanie: dlaczego minister skarbu państwa pozbawia EuRoPol Gaz S.A. wielomiliardowych zysków w ciągu najbliższych 30 lat?

http://gazownictwo.wnp.pl/doradca-prezydenta-europol-gaz-straci-co-najmniej-14-mld-zl-zysku,102261_1_0_0.html

Znaleziono winnego wadliwej umowy gazowej z 2006r.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski ujawnił korespondencję z 2006 roku pomiędzy ówczesnym ministerm skarbu Wojciechem Jasińskim a władzami PGNiG. – Minister Jasiński wydał zgodę na zawarcie porozumienia gazowego przyznając jednocześnie, że nie miał czasu przeanalizować jego treści – powiedział Mikołaj Budzanowski.
Wedłuh obecnego wiceministra skarbu było to rażące zaniedbanie ze strony szefa resortu skarbu, gdyż to on osobiście odpowiadał za zawarcie porozumienia.

– W efekcie zawarcia niekorzystnej dla Polski umowy nasz kraj stracił w latach 2006-2009 około 1 mld dolarów z racji zawyżonych cen gazu – stwierdził Mikołaj Budzanowski.

Komentarz

Kiedy zostana ustaleni winii umowy gazowej z Rsją z 2010r. Ceny za ten gaz mamy najwyższe w Europie.

Kejow 

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758