11 listopada prawdopodobnie będą szły dwa marsze: Marsz Jedności organizowany przez środowiska kombatanckie pod patronatem prezydenta Komorowskiego, a drugi Marsz Niepodległości przez środowiska narodowe. W którym pan będzie brał udział?
JKM- Jako Nowa Prawica, będziemy organizowali swój Marsz Niepodległości w dniu 7 października w związku z ogłoszeniem tego dnia przez Radę Regencyjną niepodległości Polski.
Natomiast 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władze wojskową socjaliście Piłsudskiemu. Dziwię się więc, że narodowcy świętują 11 listopada, czego przed wojną nie było. My organizujemy marsz 7 października, który przypada w niedzielę, na który zapraszamy serdecznie wszystkie środowiska narodowe, bo my jesteśmy konserwatystami narodowo-liberalnymi, a nie socjalistycznymi.
Panuje straszliwe zamieszanie ideologiczne na prawicy.Ludziom się myli co nią jest z tym co nią nie jest. Środowiska narodowe powinny się opowiedzieć czy są za narodowym socjalizmem czy za konserwatyzmem. Bo jest to podstawowa różnica.” [ jaka??]
www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/narodowcy_odpowiadaja_korwinowi_23270
za wiki -Ideologia – Pojęcie ideologii wprowadzone zostało przez Destutta de Tracy’ego w 1796 dla oznaczenia jednego z kierunków myśli filozoficznej związanej z programem science of ideas wywodzącym się od angielskiego empirysty Johna Locke’a.
Początkowo zatem znaczyła tyle co nauka o ideach, nie odbiegając od swego etymologicznego znaczenia.
Współczesne znaczenie tego terminu odbiega od tego jakie nadał mu de Tracy, korzeniami swymi sięgając do rozprawy K. Marksa i F. Engelsa .
Marks i Engels utożsamiają w swojej rozprawie pojęcie ideologii z pojęciem filozofii, jednocześnie utrzymując pogląd, że wszelka myśl stanowi odbicie warunków materialnych. Filozofia staje się wtedy pojęciowym ujęciem określonej rzeczywistości materialnej, w której istnieje człowiek. Przy takim ujęciu filozofii, formy ludzkiej świadomości stanowią odbicie procesów materialnych. Zaś sama filozofia jako jedna z form ludzkiej świadomości (świadomości społecznej) staje się pojęciowym wyrazem interesów, które zgodnie z przyjętą przez nich stratyfikacją społeczną mają charakter klasowy.
W takim ujęciu filozofia staje się świadomością partykularną wyrażającą interes określonej klasy społecznej, z reguły tej, która dominuje w określonym układzie społecznym i dąży do narzucenia – odpowiadających jej form świadomości – pozostałym klasom społecznym. Ideologia zatem w swoim uzasadnieniu odwołuje się nie do kategorii prawdy lecz do kategorii interesu .
Prawdy teoretyczne czerpane z filozofii czy innych dyscyplin poznania teoretycznego, jak również wszystkie inne tezy, którymi się ideologia posługuje mają jedynie służyć za uzasadnienie celów wyznaczanych przez określone interesy.
”my jesteśmy konserwatystami narodowo-liberalnymi, a nie socjalistycznymi.”- JKM
Liberalizm(z łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością.
Liberalizm wywodzi się z okresu oświecenia. Skupiał on zwolenników tej epoki i związanych z nią nurtów filozoficznych. Postulował przeprowadzenie szeregu reform społeczno-politycznych, takich jak: zniesienie ustroju feudalnego, ograniczenie przywilejów szlacheckich, zastąpienie pańszczyzny wolnością gospodarczą, wprowadzenie równości obywateli wobec prawa, ograniczenie roli Kościoła, zniesienie monarchii i absolutyzmu, wprowadzenie demokracji opartej na konstytucyjnej zasadzie trójpodziału władzy czy też respektowanie praw człowieka, swobód obywatelskich i zasad tolerancji.
W 1823 we Francji odbyło się spotkanie grupy liberałów, na którym przyjęto dokument ("Plan liberałów na rzecz wzmocnienia rewolucji"), w którym to zawarte były postulaty nawiązania intensywnych stosunków pomiędzy liberałami z innych krajów. [ jakim prawem Mikke mówi o sobie konserwatysta?]
Liberalizm gospodarczy (ekonomiczny) – pogląd, który odrzuca wszelkie ograniczenia, które krępują wolny rozwój gospodarczy i wolną konkurencję na rynku, promując „państwo-minimum” tzn. państwo ograniczające swoją działalność do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego oraz zajmowania się sprawami, którymi nie jest w stanie zająć się prywatny kapitał. Warto zauważyć, że wszystkie środki, które posiada państwo, aby wypełniać funkcje, z którymi – jak wyżej – prywatny kapitał "nie jest w stanie sobie poradzić" pochodzą właśnie z prywatnego kapitału.
za wiki-Socjalliberalizm(liberalizm socjalny) – stworzona przez Leonarda T. Hobhouse’a doktryna polityczna, głosząca wolność światopoglądowo-obyczajową przy jednoczesnym zachowaniu pewnego stopnia interwencjonizmu państwowego w mechanizmy wolnego rynku (aby dać zabezpieczenie socjalne najbiedniejszym) oraz dopuszczeniu możliwości posiadania przez państwo przedsiębiorstw użyteczności publicznej.
Partie polityczne o programach socjalliberalnych;
Partia Demokratyczna
Stronnictwo Demokratyczne
Ruch Palikota
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Samoobrona RP
Demokracja Chrześcijańska-”Demokracji chrześcijańskiej nie można mieszać z żadną formą rządu, ani doktryną polityczną.
DCH to porządek społeczny w którym wszystkie siły społeczne, prawne i ekonomiczne w pełni swego rozwoju hierarchicznego współpracują proporcjonalne dla wspólnego dobra, aby osiągnąć znaczącą poprawę losu klas niższych.
DCH nie jest partią polityczną, ani ideologią, ani urządzeniem społecznym. Jest sposobem życia urzeczywistnianym we wspólnocie ludzkiej, inspirowanej nauką Jezusa Chrystusa.
Nie wyklucza naturalnej hierarchii społecznej, wręcz przeciwnie.”- bł. Giuseppe Toniolo, ekonomista, socjolog.
Iza Rostworowska. Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux Vade retro satana / Numquam suade mihi vana Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas