Bez kategorii
Like

W hołdzie bohaterom

01/03/2011
383 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – głosi początek preambuły ustawy ustanawiającej pierwszy dzień marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.   Projekt ustawy złożony został w Sejmie przez  śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego,  przyjęty przez parlament akt prawny podpisał jego następca, Bronisław Komorowski.    Pierwszy dzień marca, dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, jest dniem symbolicznym. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia  „Wolność i Niezawisłość” i  ten włąśnie dzień, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wskazał śp. Prezes  IPN Janusz Kurtyka. Wokół postaci niektórych żołnierzy antykomunistycznego […]

0


W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – głosi początek preambuły ustawy ustanawiającej pierwszy dzień marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

 

Projekt ustawy złożony został w Sejmie przez  śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego,  przyjęty przez parlament akt prawny podpisał jego następca, Bronisław Komorowski.  

 Pierwszy dzień marca, dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, jest dniem symbolicznym. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia  „Wolność i Niezawisłość” i  ten włąśnie dzień, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wskazał śp. Prezes  IPN Janusz Kurtyka.

Wokół postaci niektórych żołnierzy antykomunistycznego podziemia narosło wiele kontrowersji. „Ogień” na Podhalu czy „Bury” na Podlasiu nie są oceniani jednoznacznie. Czy pamięć o Żołnierzach Wyklętych może być w Polsce pamięcią uniwersalną? – na portalu  histmag.org [1], Tomasz Leszkiewicz pyta profesora Antoniego Dudka. 

– Nie wolno zapominać, że Żołnierze Wyklęci nie byli aniołami i wielu z nich ma sporo na sumieniu. Zjawisko tzw. bandycenia się części partyzantki było faktem. Jednak pamiętając o tym, zawsze trzeba mieć na uwadze, że ci ludzie prowadzili nierówną, w istocie rzeczy beznadziejną walkę z uzurpatorami rządzącymi Polską z nadania Stalina i pomocą jego armii. A kontrowersji nie budzą tylko te tematy historyczne, które tak naprawdę nikogo już nie obchodzą – brzmi odpowiedź.

 

Czy walczący o niepodległą Polskę Żołnierze używali metod okupanta? Tak. Czy z tego powodu zasługują na krytykę?  Wątpiącym polecam film Quentina Tarantino Inglourious Basterds [2], oczywiście zważywszy proporcje.

 

[1] http://histmag.org/?id=5234&act=ac

[2]

 

0

paczula

element antypostepowy

43 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758