Jak to możliwe? Bardzo prosto – wystarczy, że pożyczysz zadłużonemu koledze swoją rzecz, możesz ją odebrać od niego już jako zajętą przez komornika.
Kiedy może do tego dojść? Oto kilka przykładów:
– gdy pożyczysz zadłużonemu znajomemu jakiś sprzęt,
– gdy zaparkujesz swoim samochodem na posesji zadłużonego znajomego,
– gdy oddasz do naprawy samochód albo inny sprzęt, a właściciel warsztatu będzie miał długi itp.
Oczywiście żeby do tego doszło, musi być u zadłużonej osoby w tym czasie prowadzona egzekucja komornicza, niemniej jeżeli masz pecha i oddając swoją rzecz we władanie zadłużonej osobie lub firmie trafisz na taką egzekucję, Twoja rzecz może zostać zajęta przez komornika i zlicytowana (czytaj: SKRADZIONA) za cudze długi.
Dlaczego tak się może stać? Art. 845 § 2 k.p.c. (Kodeksu Postępowania Cywilnego) mówi:
Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.
Czyli wynika z tego, że komornik prowadząc egzekucję może zająć ruchomości osoby trzeciej tylko dlatego, że znajdują się u dłużnika, np. w jego mieszkaniu albo na jego posesji, bo w myśl w/w art. znajdują się one we władaniu dłużnika. Owszem, właściciel danej ruchomości albo sam dłużnik może próbować w takiej sytuacji udowodnić komornikowi, czyja to własność. Może np. pokazać dokumenty, jeżeli takowe posiada, np. fakturę zakupu, jeżeli zajętym przedmiotem jest samochód – dowód rejestracyjny itp. Co w tej sytuacji może zrobić komornik? Wszystko – jak będzie człowiekiem, odstąpi od egzekucji długu z danego przedmiotu, a jak będzie świnią, chamem i złodziejem (a w tym fachu takich mend niestety nie brakuje) – zajmie go. I, co najgorsze, zrobi to zgodnie z prawem. Kolejny, po długach spadkowych, przykład ZŁODZIEJSTWA W MAJESTACIE PRAWA. Osoba trzecia, nawet niespokrewniona z dłużnikiem może zostać okradziona tylko dlatego, że pożyczyła mu laptopa, przyjechała w odwiedziny i zaparkowała samochód na jego posesji itp. Albo oddała samochód do naprawy i okazało się, że mechanik samochodowy miał długi.
Osoba, której ruchomość została zajęta, może się oczywiście bronić. Ale tu też jest potrzebna znajomość prawa, żeby użyć właściwej instytucji. Jeżeli komornik zajął rzecz osoby trzeciej za cudze długi, to osoba poszkodowana musi wnieść powództwo przecciwegzekucyjne o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji. Ma na to termin 1 miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa.
UWAGA !!! Należy odróżnić instytucję powództwa przeciwegzekucyjnego od skargi na czynności komornika !!!
Skargę na czynności komornika stosujemy wówczas, gdy komornik postąpił niezgodnie z prawem.Instytucja ta jest skierowana przeciw komornikowi. W opisanych powyżej sytuacjach komornik działał niestety zgodnie z prawem, więc skarga na czynności komornika nie ma tu zastosowania, sąd ją odrzuci,a niesłusznie zajęta rzecz i tak zostanie zlicytowana.
W takiej sytuacji występujemy z powództwem przeciwegzekucyjnym o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji.Powództwo to w odróżnieniu od skargi nie działa przeciwko komornikowi.
Niestety przez przeciętnego Kowalskiego te instytucje nie są rozróżniane. Każdemu z nas, któremu komornik zajął, naszym zdaniem niesłusznie jakąś ruchomość za cudze długi, wydaje się, że działał niezgodnie z prawem i chcemy skarżyć komornika. Należy uważać, bo możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do prawnika.
I tutaj niestety jest kolejny błąd w prawie. Należałoby wprowadzić poprawkę do k.p.c., żeby skarga na czynności komornika pociągała „z urzędu” powództwo przeciwegzekucyjne, czyli była wymierzona i w komornika, jak i zwalniała zajęty przedmiot spod egzekucji. A jeżeli osoba skarżąca (także dłużnik) podważyła tytuł wykonawczy, skarga powinna „z urzędu” pociągać za sobą konsekwencje powództwa przeciwegzekucyjnego przeciwko tytułowi wykonawczemu. Jeżeli okazałoby się, że komornik działał zgodnie z prawem, wniesienie takiej skargi powodowałoby jedynie takie same skutki, jak powództwo przeciwegzekucyjne, bez pociągania komornika do odpowiedzialności. Wówczas Kowalski nie musiałby się zastanawiać, czy wybrał właściwa opcję, czy nie. Po prostu skarżąc komornika zaskarżałby cała egzekucję i tak powinno być w cywilizowanym kraju.
Ponadto wystarczyłoby w tym artykule k.p.c. dodać paragraf o następującej treści:
Ruchomości będące własnością osoby trzeciej, a znajdujące się we władaniu dłużnika nie mogą być zajęte. Jeżeli dłużnik, właściciel zajętej ruchomości lub świadek udokumentuje lub w inny sposób udowodni komornikowi, że zajęty przedmiot nie jest własnością dłużnika, komornik jest obowiązany natychmiast zwolnić dany przedmiot od zajęcia.
Gdyby te dwa paragrafy były wprowadzone, to osoba trzecia byłaby z urzędu chroniona przed egzekucją mienia. Niestety takich paragrafów brakuje. A dlaczego? Bo nie chroniłyby one złodziei, tylko uczciwych ludzi.
Ofiarą tego chorego systemu padł m.in. Pan Tomasz Strączyński z Będzina w województwie śląskim, któremu komornik zajął quada oddanego do serwisu. Za co? Za długi właściciela warsztatu. Pan Tomasz złożył w sądzie skarge na czynności komornika zamiast powództwa przeciwegzekucyjnego o wyłączenie przedmiotu spod egzekucji i tu popełnił błąd. Komornik może teraz zlicytować (czytaj: UKRAŚĆ) jego quada wartego 20 tys. zł.
Tutaj można dokładnie zapoznać się z tą sprawą:
Pamiętaj drogi Czytelniku – musisz być czujny!!! Jeżeli użyczyłeś komuś swojej rzeczy, a komornik zajął Ci ją za długi tej osoby – składasz powództwo przeciwegzekucyjne o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji, a nie skargę na czynności komornika,mimo pozornego podobieństwa tych instytucji !!! Podobieństwo pozorne, a różnica kolosalna i skutek będzie odwrotny od zamierzonego!!!
Jeden komentarz