Bez kategorii
Like

USA:40 lat Polskiej Szkoły w Riverhead.

21/12/2012
574 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

„40 lat minęło jak jeden dzień…” – te słowa przeboju Andrzeja Rosiewicza pojawiały się podczas uroczystości związanych z 40-leciem działalności Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead na Long Island.

0


Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się specjalną mszą święta, którą w miejscowym kościele św. Izydora odprawił ksiądz Marian Bicz z parafii Our Lady of Ostrabrama z Cutchoge. Następnie w Riverhead Polish Hall miał miejsce bal, złożony z trzech części: oficjalnej – z przemowami oraz wręczeniem okolicznościowych dyplomów, artystycznej, a także zabawy tanecznej.



Część oficjalna uroczystości – którą prowadzili Ewa Załusińska oraz Marek Różyński – rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnów amerykańskiego oraz polskiego. Pieśń "The Star-Spangled Banner" zaśpiewała wielce uzdolniona wokalnie dziewczynka Ela Raczkowski, natomiast Mazurek Dąbrowskiego został odśpiewany chóralnie przez wszystkich obecnych na sali. W trakcie swojego przemówienia Bożena Mahmoud, obecna dyrektor szkoły, przypomniała cele, jakie 40 lat temu przyświecały założycielom polonijnej placówki edukacyjnej, i podkreśliła, że w tej kwestii nic się nie zmieniło; są one nadal aktualne i realizowane przez kolejne pokolenie nauczycieli. Niejednokrotnie podkreślała zasługi Feliksy Sawickiej – założycielki i pierwszej, wieloletniej dyrektorki polskiej szkoły w Riverhead, będącej obecnie "honorową dyrektor". "Pani Feliksa przez 38 lat zarządzania szkołą, wydeptała wiele ścieżek i dróżek przez co teraz jest nam o wiele łatwiej prowadzić i rozwijać naszą placówkę – mówiła Bożena Mahmoud. – Naszym celem, zgodnie z założeniami sprzed 40 lat, jest nauczanie języka polskiego, historii oraz geografii, pomoc w poznawaniu tradycji i kultury polskiej" – wyliczała obecna dyrektor szkoły. Przez 40 lat istnienia tej placówki, przewinęło się przez nią 101 nauczycieli. Obecnie do sobotniej szkoły uczęszcza 138 uczniów, a zajęcia prowadzi 14 nauczycieli.



Z kolei Feliksa Sawicka w swoim wystąpieniu wspomniała założycieli polskiej szkoły oraz złożyła specjalne podziękowania dla wszystkich przybyłych gości a także osób, dzięki którym placówka ta przetrwała przez 40 lat. Na koniec życzyła nowej dyrektor i całemu gronu pedagogicznemu "wielu lat owocnej pracy w nauczaniu języka polskiego, kultury, tradycji oraz zwyczajów polskich w duchu religijnym, narodowym i patriotycznym".

Po przemowach Grażyna Michalska z Komiisji Oświatowej działającej przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wręczyła pamiątkowe dyplomy obu dyrektorkom szkoły, byłej oraz obecnej. Bożena Mahmoud również wręczyła okolicznościowe dyplomy dla swojej poprzedniczki oraz całego grona pedagogicznego, zasłużonych i byłych nauczycieli, a także najbardziej aktywnych w szkole rodziców i członkom komitetu organizacyjnego obchodów 40-lecia szkoły.



W części artystycznej została zaprezentowana historia polonijnej placówki oświatowej, a także artystyczne umiejętności jej uczniów. Pokaz specjalnych slajdów, przygotowany przez Agnieszkę Gomułę, był przedzielony występami dzieci i młodzieży. Był pokaz tańców ludowych w wykonaniu dzieci przebranych w stroje krakowskie. Uczniowie zaśpiewali także pieśni patriotyczne, jak np. "Tu wszędzie jest moja ojczyzna" i przyśpiewki ludowe m.in.: "Miała baba koguta", "Hej, z góry jadą Mazury" i "Gęsi za wodą". Swoje umiejętności zaprezentowali również saksofoniści, którzy zagrali melodię skomponowaną przez Jerzego Matuszkiewicza do filmu "Czterdziestolatek". Wszystkie występy były przyjęte z wielkim aplauzem. Część taneczno-muzyczną przygotowały Violeta Wicik i Walentyna Danowska.



Z materiałów archiwalnych można poznać genezę szkoły im. M.M. Kolbego w Riverhead. "15 października 1972 r. odbyło się zebranie w sali przedszkolnej szkoły św. Izydora, na którym została założona polska szkoła – lektorka czytała wspomnienia Feliksy Sawickiej. – W zebraniu wzięli udział: ksiądz proboszcz Julian Wenda, ks. Michał Wodziak, Irena Pendzik, Paweł Podlas, Katarzyna Kornafel, ja i kilkoro rodziców. Na tym zebraniu zostałam wybrana kierowniczką szkoły, ze względu na moje nauczycielskie doświadczenia z Polski. Pan Podlas założył konto czekowe w banku i tak się zaczęła nasza działalność". Działalność ta trwa do dziś, a szkoła rozwija się coraz bardziej.

W trakcie przybliżania historii szkoły wyjaśniono również dlaczego zdecydowano się wybrać polskiego męczennika na jej patrona. "Powstanie polskiej szkoły zbiegło się z pierwszą rocznicą beatyfikacji ojca Maksymiliana Marii Kolbego przez papieża Pawła VI. Dlatego na tym zebraniu obrano na patrona szkoły tego wielkiego Polaka i męczennika". Po wyniesieniu na ołtarze zamordowanego w hitlerowskim obozie zagłady w Oświęcimiu księdza Kolbego, nazwę szkoły odpowiednio zmodyfikowano – słowo "błogosławiony" zastąpiono słowem "święty".

Z okazji jubileuszu wydano również pamiątkowy album, który został przygotowany przez specjalny zespół redakcyjny, a technicznie opracowany przez Jolantę Pająk.



Po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych. Do tańca przygrywał zespół Windstar, a na parkiecie wspólnie bawiły się trzy pokolenia mieszkańców Riverhead i okolicy. Zabawa zakończyła się tanecznym korowodem do piosenki "Jedzie pociąg z daleka", który poprowadziła Bożena Mahmoud, dyrektorka szkoły.

W uroczystościach jubileuszowych wzięło udział około 300 osób, wśród których byli obecni nauczyciele, rodzice dzieci uczęszczających do szkoły, uczniowie i absolwenci, a także zaproszeniu goście i przedstawiciele polskich szkół dokształcających z okolicznych miejscowości. Gośćmi honorowymi byli: Felicja Sawicka – założycielka i wieloletnia dyrektorka szkoły, Grażyna Michalska z Komisji Oświatowej działającej przy KPA, Małgorzata Gradzki oraz Małgorzata Leniartek – reprezentujące Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Jan Woźniak – honorowy prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz Barbara Szenk – prezes rejonowy Centrali Polskich Szkół Dokształcających, a także Czesława Zakrzewska – jedna z pierwszych nauczycielek szkoły w Riverhead. 

Zrodlo:http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/40-lat-polskiej-szkoly-w-riverhead

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758