Bez kategorii
Like

Ukonstytuował się Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

09/02/2012
389 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Foto: Więzienie na Mokotowie. — Zapraszamy mieszkańców stolicy i wszystkich, którzy 1 marca w czwartek zechcą tu przebyć, na uroczyste obchody upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych” oraz bohaterów podziemia niepodległościowego.

0


 

Ukonstytuował się Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

 
 
Kilka dni temu ukonstytuował się Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Zapraszamy mieszkańców stolicy i wszystkich, którzy 1 marca w czwartek zechcą tu przebyć,  na uroczyste obchody upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Scenariusz uroczystości jest następujący (może ulec jeszcze pewnym modyfikacjom):

1. o godz. 17.00 w 16 miejscach stolicy (m.in. "Łączka" na Powązkach i Cmentarz Bródnowski, więzienie mokotowskie i gmach b. MBP przy ul. Koszykowej, pomnik przy kościele św. Katarzyny i pobliski cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej) spotykamy się, by złożyć kwiaty i pomodlić się za tych, którzy ginęli byśmy wolnymi pozostali. (jedynie w przypadku pomnika "Żołnierzy Wyklętych" na Bemowie uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00).

Złożeniu kwiatów będzie towarzyszyć kilkuminutowe wystąpienie historyków, którzy zebranym mieszkańcom opowiedzą o tym fragmencie polskich dziejów. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie mieszkańców najbliższych ulic i dzielnic.

2. Stamtąd, wraz z organizatorami, udajemy się na plac Józefa Piłsudskiego, by tam o godz. 19.30 złożyć hołd pomordowanym i represjonowanym po 1944 r. "Żołnierzom Wyklętym". Przy warcie honorowej żołnierzy Wojska Polskiego i pięknym śpiewie chóru, wysłuchamy uroczystego Apelu Poległych.

3. O godzinie 21.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. w Katedrze Warszawskiej, na którą udamy się krokiem marszowym, zatrzymując się przed Pałacem Prezydenta RP. W czasie nabożeństwa chcemy bowiem także przypomnieć tych, którzy zainicjowali obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych", przygotowując tekst stosownej uchwały sejmowej: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz śp. Prezesa IPN Janusza Kurtykę.

O dalszych szczegółach planowanych uroczystości, w tym więcej o organizatorach i członkach Komitetu, dowiedzą się Państwo z kolejnych artykułów i doniesień prasowych.

 
Tekst cytowany za portalem polityka.pl 


– Nie ulega wątpliwości, że dzieło żołnierzy wyklętych nie jest dziś jeszcze skończone. Ono wreszcie w III RP ma ciąg dalszy w tym sensie, że po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci rodziny mogą głośno mówić o okolicznościach walki i śmierci swoich dziadków, ojców, wujów i wreszcie przede wszystkim dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej dokładnie je poznawać.

Obchody 1 marca organizowane są bez oglądania się na władze państwowe. – Uważamy, że jest to powinność obywatelska wynikająca z wewnętrznej potrzeby Polaków.
 
prof. Jan Żaryn

Patronat honorowy nad obchodami objęły m.in. Fundacja "Polska się upomni" oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.
 

Zob. także materiał prof. Jana Żaryna zatytułowany "W dniu 'Żołnierzy Wyklętych’"
 

Zdjęcie z fimu o mordzie na rotmistrzu Witoldzie Pileckim w więzieniu na Mokotowie. 
Tak wyglądało życie w PRL. 

 Odkryć prawdę

Jest to dokument Aliny Czerniakowskiej, który nigdy nie dostał "zielonego światła" w ponoć "polskiej" TVP, czyli zgody na emisję w mediach publicznych.

 

0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758