HYDE PARK
Like

Układanie glazury – jak uniknąć błędów

06/06/2014
960 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Układanie glazury – jak uniknąć błędów

Do ułożenia glazury często zatrudniamy fachowców, co do których ufamy, że powierzone zadanie wykonają profesjonalnie i trwale. Jednak ułożenie glazury nie jest na tyle trudne, by nie móc zrobić tego samemu, zwłaszcza jeśli mamy chociaż podstawowe doświadczenie w pracach remontowo-budowlanych. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędów podczas układania płytek. 1. Pomiary –pomieszczenie, które chcemy wykończyć glazura powinniśmy bardzo dokładnie zmierzyć. Należy dokonać obliczeń, aby ocenić ile materiału będziemy potrzebować – zarówno jeśli chodzi o same kafle, jak i klej, krzyżaki itp. Powinniśmy też przed rozpoczęciem prac rozplanować układ płytek, tak by uniknąć ewentualnych strat w materiale oraz zapewnić estetyczne wykończenie (przez przyklejenie płytek docinanych w miejscach niewidocznych). 2. Podłoże – aby zapewnić trwałą przyczepność płytek do […]

0


Do ułożenia glazury często zatrudniamy fachowców, co do których ufamy, że powierzone zadanie wykonają profesjonalnie i trwale. Jednak ułożenie glazury nie jest na tyle trudne, by nie móc zrobić tego samemu, zwłaszcza jeśli mamy chociaż podstawowe doświadczenie w pracach remontowo-budowlanych. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędów podczas układania płytek.

1. Pomiary –pomieszczenie, które chcemy wykończyć glazura powinniśmy bardzo dokładnie zmierzyć. Należy dokonać obliczeń, aby ocenić ile materiału będziemy potrzebować – zarówno jeśli chodzi o same kafle, jak i klej, krzyżaki itp. Powinniśmy też przed rozpoczęciem prac rozplanować układ płytek, tak by uniknąć ewentualnych strat w materiale oraz zapewnić estetyczne wykończenie (przez przyklejenie płytek docinanych w miejscach niewidocznych).

2. Podłoże – aby zapewnić trwałą przyczepność płytek do powierzchni, należy ją dokładnie przygotować: oczyścić z kurz i tłuszczu, uzupełnić ubytki, usunąć ruchome części oraz zagruntować Zapewni to odpowiednia przyczepność kleju oraz trwałość wykonanych prac.

3. Klej – równie ważne, co wybór odpowiedniego kleju do płytek, jest także właściwe przygotowanie go do użycia. W tym celu należy dokładnie przestrzegać informacji podanych na opakowaniu danego produktu, które określają proporcje, w jakich należy zmieszać wodę i suchą mieszankę. Zaburzenie proporcji i przygotowanie zaprawy na oko, będzie skutkować np. zmniejszeniem przyczepności czy wydłużeniem czasu wiązania.

4. Aplikacja kleju – błędem może być nakładanie kleju w nieodpowiedniej ilości lub robienie tego w zły sposób. Odpowiednią metodą jest metoda kombinowana, która polega na pokrywaniu klejem zarówno płytki, jak i powierzchni, na którą będzie ona naklejana. Ilość kleju powinna być taka, by po dociśnięciu kafelka, zaprawa wypływała po jego bokach. Dzięki temu mamy pewność, że pod ułożoną glazurą nie pozostawiamy wolnej przestrzeni, która w konsekwencji może powodować pękanie płytek.

5. Dylatacja – pozostawienie szczelin dylatacyjnych w miejscach styku ścian z podłogą lub posadzek wykonanych z różnych materiałów jest niezbędne dla jakości i trwałości wykonanych prac. Brak zachowania szczelin dylatacyjnych może skutkować pękaniem glazury, zwłaszcza tej pokrywającej podłogi.

6. Fugowanie – do tej czynności należy przystąpić dopiero po odczekaniu czasu, jaki został wskazany przez producenta kleju na jego opakowaniu. Określa on moment, w którym klej całkowicie zaschnął i możemy przystąpić do fugowania. Czas schnięcia zaprawy może jednak różnić się w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Dlatego dla pewności, warto odczekać około dwóch dni, zanim rozpoczniemy wypełniać szczeliny fugami.

Więcej porad znajdziecie w tym miejscu.

Photo credit: andrechinn / Foter /  (CC BY 2.0)

0

Majkel007

37 publikacje
0 komentarze
 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758