Bez kategorii
Like

Tydzień w pigułkach

29/10/2012
481 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (05) Zapraszam na kolejny serwis depesz z minionego tygodnia.

0


 

 

*Wybory parlamentarne na Ukrainie 28 października ponownie wygrała promoskiewska Partia Regionów premiera Wiktora Janukowycza, która wg wstępnych obliczeń uzyskała 38% głosów i prawdopodobnie będzie miała zwykłą większość w 450-mandatowym parlamencie. Na drugim miejscu (21%) jest prozachodnia Zjednoczona  Ojczyzna b. premier Julii Tymoszenko, odsiadującej wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia władzy, niespodziewanie wysokie trzecie miejsce (15% głosów) zdobyli komuniści (sojusznicy i prawdopodobni koalicjanci Janukowycza), czwarte prozachodnia partia Udar (Cios) b. mistrza bokserskiego wagi ciężkiej Witalija Kliczki (13%), a piąte (8%) faszyzująca, antypolska partia Svoboda, która też wejdzie do parlamentu.

 

*Huragan Sandy, który 29 października uderzył we wschodnie wybrzeże USA sparaliżował życie m.in. Nowego Jorku. Wiele placówek ewakuowano, odwołano zajęcia w szkołach, nie chodzi metro i odwołano loty m.in. przez Altantyk.

 

*Mitt Romney, wielka nadzieja białych i koń trojański żydowskiej neokonserwy w USA wychodzi na prowadzenie w sondażach wyborczych, przed decydującym dniem głosowania we wtorek 6 listopada. To zła wiadomość dla światowego pokoju, gdyż Romney, mormoński wizjoner i dyletant w sprawie polityki zagranicznej, jeśli wygra, prawdopodobnie powtórzy wojowniczy scenariusz Busha

 

*Rosnieft, rosyjski państwowy gigant naftowy przejął za 55 mld $ większość udziałów w TNK-British Petroleum stając się największą firmą tej branży na świecie licząc wg wartości aktywów. BP dostaje w nim 19,75% udziałów, dwa miejsca w radzie nadzorczej  i uzyska prawa do wspólnych poszukiwań i eksploatacji złóż ropy i gazu w rosyjskiej Arktyce.

 

*Do roku 2035 chiński juan zastąpi amerykańskiego dolara na pozycji czołowej waluty rozliczeniowej świata.Taką ocenę dają Arvind Subramanian i Martin Kessler z Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie.Już dziś wiele walut, nie tylko w Azji, wyraźniej reaguje na wahania juana niż dolara USA. Należą do nich waluty takich państw jak Korea, Indie, Rosja, Malezja, Filipiny, Tajlandia, Tajwan, Indonezja, Singapur, RPA, Chile a nawet Izrael.

 

*Trwają walki pomiędzy plemieniem Bani Walid popierającym b. reżim Kaddhafiego w Libii, a „władzami nowej Libii”. Bojówki islamistów podległe tymże władzom dostały rozkaz „oczyszczenia miasta Bani Walid” co oznacza doprowadzenie eksterminacji do końca. USA zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję Rosji wzywającą do zawieszenia broni między walczącymi stronami na okres muzułmańskiego święta Id al-Adha, które w tym roku przypadało na 25.10 i trzy następne dni. W ten sposób Moskwa i Waszyngton szachują się wzajemnie rezolucjami w sprawie wojen domowych w Syrii i Libii.

 

*Lakhdar Brahimi, weteran i wysłannik ONZ, członek tzw. Klubu Starszych, który zastąpił Kofi Annana w Syrii poinformował, że na czas święta Id al-Adha armia rządowa i tzw. Armia Wolnej Syrii (FSA) zawarły rozejm, który był z grubsza przestrzegany. Trwają jednak dostawy broni dla rebeliantów przez granicę turecką i wiele oddziałów FSA dokonało w tym czasie przegrupowania.

 

*Sudan oskarżył Izrael o podstępny nalot lotniczy i zbombardowanie fabryki zbrojeniowej w Chartumie, stolicy Sudanu. Tel-Awiw odmówił komentarzy, chociaż od dawna  wiadomo, że ostro krytykował Sudan za to że produkuje broń, którą można potem znaleźć u Palestyńczyków.

 

*Subsydiowanie rolnictwa w bogatych krajach OECD pochłania rocznie 252 mld $ (2011) i stanowi średnio 19% dochodów rolników. Prawie połowę stanowią nadal bezpośrednie dopłaty do produkcji. Najsilniej dotowane jest rolnictwo w Norwegii, Szwajcarii, Japonii, Korei Płd. I Islandii gdzie dotacje stanowią połowę dochodów rolników. W Australii, Nowej Zelandii i Chile jest to mniej niż 5%.

 

*Londyn i Edynburg podpisały porozumienie w sprawie referendum nt. wyjścia Szkocji z Wielkiej Brytanii. Odbędzie się ono jesienią 2014 roku. Mieszkańcom Szkocji, w wieku już od 16 lat w górę, postawi się jedno proste pytanie o całkowitą niepodległość z jedną możliwą odpowiedzią TAK lub NIE. Wg dzisiejszych sondaży większość Szkotów odpowiedziałaby NIE.    

 

*Wybory w Kraju Basków przyniosły kilka mandatów partiom nacjonalistów. Zachęcone sukcesem mogą one wezwać do referendum w sprawie pełnej niepodległości, zwłaszcza w świetle wyborów regionalnych w Katalonii zapowiedzianych na 25 listopada, które już teraz rodzą obawy Madrytu, że Katalonia zechce się oderwać od Hiszpanii i coraz wyraźniej zmierza w tym kierunku.

 

*Parlament francuski uchwalił 19 października podatek 75% od najwyższych dochodów  zapowiadany w kampanii wyborczej przez prezydenta F. Hollande’a. Zapłaci go ok. 1500 Francuzów zarabiających ponad 1 mln euro rocznie. Podatek uchwalono tylko na dwa lata. Do budżetu ma z tego tytułu wpływać 210 mln euro rocznie.

 

*Shinzo Abe, nowy lider japońskiej opozycji zaczął od złożenia prowokacyjnej wizyty w słynnej, kontrowersyjnej świątyni Yasukuni w Tokio, gdzie czci się cienie i pamięć japońskich żołnierzy poległych w II wojnie światowej, w tym wielu zbrodniarzy wojennych. Wizyty takie zawsze wywołują furię w Chinach, Korei i w innych państwach Azji, które padły ofiarą japońskiego militaryzmu, agresji i okrucieństwa przed 70 laty

 

*Angel Carromero, polityk hiszpański został skazany na Kubie na 4 lata więzienia za to, że jako kierowca spowodował wypadek samochodowy w którym zginął jego pasażer, znany kubański dysydent Oswaldo Paya. Rodzina dysydenta twierdzi jednak, że samochód został zepchnięty z drogi przez innego kierowcę-tajniaka.

 

*Około 200 osób zarażono w amerykańskich szpitalach grzybiczym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych podając im w formie zastrzyku w kręgosłup skażony sterydowy preparat znieczulający. 19 zarażonych zmarło. Preparat trafił do co najmniej 76 placówek medycznych w 23 stanach USA.  

 

*Mo Yan (prawdziwe nazwisko Guan Mo-ye, pseudonim znaczy „nie mów”), chiński pisarz reżimowy, członek Komunistycznej Partii Chin, rocznik 1955, został laureatem literackiej nagrody Nobla 2012. Komisja doceniła „halucynacyjny realizm” jego utworów, w świecie nazwano go „chińskim Dickensem”. W Chinach wywołało to entuzjazm, planuje się włączyć go do lektur szkolnych.

 

Dodatek muzy:

Dziś Michał Lorenc i jego „Taniec Eleny” z filmu „Bandyta”

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758