Bez kategorii
Like

Tydzień na świecie

07/01/2013
688 Wyświetlenia
0 Komentarze
20 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY(13) Oto najnowsze wydanie mojego niepoprawnego politycznie, subiektywnego, ale niezależnego serwisu wiadomości ze świata za okres minionych kilku dni.

0


 

Dzisiaj, 7 stycznia, chrześcijanie prawosławni obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, który różni się o 13 dni od gregoriańskiego. Wieczorem 6 stycznia, w Wigilię, zakończył się post, który trwał od 28 listopada. Na całym obszarze prawosławia obserwuje się znaczący powrót do cerkwi i jej tradycji. W samej Moskwie w jej 348 soborach, cerkwiach i monastyrach w uroczystych nabożeństwach w nocy z 6 na 7 stycznia uczestniczyło ponad 220 tys. osób. Porządku publicznego na ulicach Moskwy w tym czasie strzegło około siedmiu tysięcy policjantów, żandarmów i ochotników.

 

*Pogarsza się stan zdrowia 58-letniego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. W następstwie czwartej operacji nowotworu jaką przeprowadzono u niego na Kubie, pojawiła się infekcja dróg oddechowych i niewydolność innych narządów wewnętrznych prawdopodobnie także w wyniku nowych przerzutów. Pojawiły się nawet pogłoski o jego śmierci, jakoby ukrywanej w Hawanie po to, aby nie zmieniać daty jego formalnego zaprzysiężenia na urząd w dniu 10 stycznia. Jeżeli Chavez nie będzie mógł złożyć w tym terminie przysięgi i objąć stanowiska, obowiązki głowy państwa będzie pełnić jego bliski przyjaciel i zwolennik Diosdado Cabello, którego  Zgromadzenie Narodowe Wenezueli ponownie wybrało na swego przewodniczącego.

 

* Prezydent Syrii Baszar al-Assad wygłosił orędzie do Syryjczyków za pośrednictwem telewizji. Było to jego pierwszy publiczny występ od czerwca ubiegłego roku. Al-Assad powiedział, że w Syrii toczy się walka pomiędzy narodem i mordercami, pomiędzy ojczyzną i jej wrogami. „Ci wrogowie twierdzą, że walczą o rewolucję, jednak ich działania nie mają z rewolucją nic wspólnego” – oznajmił. Al-Assad wezwał do skupienia się wokół legalnej władzy i armii, dialogu narodowego i przyjęcia szeregu propozycji dotyczących politycznego rozwiązania kryzysu. Odmówił jednak prowadzenia negocjacji z „marionetkami Zachodu”. Powiedział, że „rząd jest zainteresowany politycznym rozwiązaniem kryzysu, ale jak do tej pory nie pojawili się żadni wiarygodni partnerzy”. Rząd USA oficjalnie zdezawuował to przemówienie i ponownie zażądał dymisji Assada.

 

* Cena baryłki ropy naftowej marki Brendt zachowa się na poziomie ponad 100 dolarów w ciągu nowego 2013 roku mimo potężnego wzrostu wydobycia ropy naftowej w Ameryce Północnej na fali łupkowej rewolucji. Taką prognozę przedstawił 2 stycznia londyński „Financial Times”. Zwiększenie wielkości produkcji ropy naftowej w USA i Kanadzie zrekompensuje zmniejszenie jej wydobycia w niektórych krajach, w pierwszej kolejności w Norwegii i Wielkiej Brytanii z powodu wyczerpania złóż na Morzu Północnym. Gazeta przewiduje, że średnia cena baryłki marki Brendt wyniesie w tym roku 109,3 $.

 

* Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillai (Hinduska z RPA) oświadczyła, że od marca 2011 w Syrii zginęło ponad 60.000 ludzi, czyli dwa razy więcej niż podawano wcześniej i oceniła, że w roku 2013 może zginąć kolejne 100.000. Pojawiły się jednak twierdzenia, że wysokie cyfry są naciągane i służą uzasadnianiu pomocy dla tzw. rebeliantów oraz ewentualnej interwencji z zewnątrz. Jej biuro zamówiło tę ocenę w prywatnej, wyspecjalizowanej i jakoby niezależnej agencji Benetech, o której można jednak dowiedzieć się w internecie, że została założona przez Departament Stanu USA i National Endownment for Democracy.   

 

* Sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Said Dżalili potwierdził, że kolejna runda rozmów Iranu z Wielką Szóstką odbędzie się w styczniu, jednak na razie nie ustalono dokładnej daty i miejsca spotkania. Wg Agencji Reutera Dżalili, który przebywał z wizytą w Indiach powiedział: „Zgodziliśmy się, że rozmowy powinny odbyć się w styczniu, jednak do końca nie zostały jeszcze ustalone szczegóły tego spotkania”  

 

*Sytuacja w Egipcie wciąż komplikuje się i kraj ten zbliża się do krawędzi wojny domowej. Z prezydentem Mursim i Bractwem Muzułmańskim o władzę zaczynają coraz ostrzej konkurować bardziej od niego radykalni salafiści. Przy frekwencji zaledwie 33% prawie 64% głosujących Egipcjan poparło w referendum islamski projekt konstytucji przedstawiony przez prezydenta Mursiego. Szybko rośnie jednak i radykalizuje się opozycja, która ma nadzieję wypaść dużo lepiej w wyborach parlamentarnych w przyszłym miesiącu. Tymczasem obalony prezydent Egiptu Hosni Mubarak umiera w szpitalu wojskowym w Kairze.

 

* Izrael zakończył budowę bariery bezpieczeństwa na granicy z Egiptem. W ceremonii, poświęconej zakończeniu prac, uczestniczył premier Benjamin Netanjahu, który oświadczył, że w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy do izraelskich miast nie przedostał się ani jeden nielegalny imigrant. Budowa trwała zaledwie dwa lata zamiast zaplanowanych czterech. Łączna długość bariery wynosi 230 km, a jej koszt – 430 milionów dolarów. Izrael planuje także budowę podobnych barier na zagarniętych wzgórzach Golan i wzdłuż pozostałych granic z sąsiadami.

 

* Na podstawie wyników z 2012 roku liczba obywateli mających stałe miejsce pracy w Niemczech, największej gospodarki UE, osiągnęła historyczne maksimum. Takie dane opublikował niemiecki resort statystyczny. W ubiegłym roku w RFN obsadzono 41,5 miliona stanowisk, tj. o 416 tysięcy więcej w porównaniu z 2011 rokiem. Wskaźnik ten rośnie szósty rok z rzędu, a kolejny rekord pobito również dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanej siły roboczej zza granicy.

 

* Nowy japoński rząd zrewiduje politykę poprzedniego gabinetu, który chciał całkowicie zrezygnować z energetyki atomowej do 2030 roku – poinformował Toshimitsu Motegi, minister gospodarki, handlu i przemysłu. Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima 1, znajdująca się u władzy Demokratyczna Partia Japonii opowiadała się za całkowitą likwidacją energetyki atomowej. Wywołało to niepokój i niezadowolenie w świecie biznesu a także doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej. Przed katastrofą w Fukushima elektrownie atomowe dostarczały jedną trzecią energii elektrycznej w Japonii.

 

* Brytyjska firma doradcza Hay Group przedstawiła raport na temat wynagrodzeń menedżerów wyższego szczebla w 15 krajach świata. Wynika z niego, że Polska należy do państw, w których dochody kadry kierowniczej rosną najszybciej ze wszystkich badanych państw. O ile w 2001 r. roczne wynagrodzenie polskiego menedżera wynosiło prawie 66 tys. USD, to po 10 latach dobiło do 136,5 tys. dolarów, czyli około 35 tys. złotych miesięcznie. Największy skok dochodów menedżerskich w ciągu ostatnich 10 lat zanotowano w Chinach (blisko 250%) i RPA (241%), najmniejszy w Meksyku (25%) i USA (38%). Wolniej niż w Polsce rosną też między innymi dochody rosyjskich, meksykańskich czy holenderskich menedżerów. Z badań Hay Group wynika, że kadra kierownicza wyższego szczebla najlepiej zarabia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (204 tys. dol. rocznie) i w Niemczech (194 tys.). Najniższe są zarobki menedżerów w Indonezji (74 tys. dol.) i w Chinach (123 tys.). Polska znajduje się w dolnej części tabeli, ale już prawie zrównała się z Wielką Brytanią.

 

* Najstarszy prywatny bank Szwajcarii, Wegelin and Co, założony w 1741 roku w szwajcarskim Sankt-Gallen, zostanie zamknięty. Przyczyną jest to, że amerykańscy klienci wykorzystywali go do uchylania się od płacenia podatków. Jak poinformowały miejscowe media, bank wypłaci rządowi USA 57 mln $. Przedstawiciele banku przyznali w nowojorskim sądzie, że wiedzieli o tajnych rachunkach bankowych amerykańskich obywateli, którzy ukrywali środki przed kontrolą podatkową.

 

* Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała od powstańców z koalicji Seleka w Republice Środkowoafrykańskiej aby zaprzestali walk, wycofali się z okupowanych miast i rozpoczęli negocjacje w sprawie pokojowego rozwiązania kryzysu. Dalsze trwanie konfliktu zbrojnego stwarza zagrożenie dla ludności cywilnej i utrudnia dostarczanie pomocy humanitarnej – mówi oświadczenie RB ONZ z 5 stycznia. W ostatnich tygodniach bojownicy, którzy chcą odsunąć od władzy prezydenta Republiki, Françoisa Bozizé, przejęli kontrolę nad kilkoma dużymi miejscowościami i podeszli do stolicy kraju, Bangi.

 

* Władze Korei Północnej planują otworzyć dostęp do kraju dla zagranicznych inwestorów. Do konsultacji w kwestiach rozwoju gospodarczego Korei zaproszono specjalistów z Niemiec. Koreę Północną interesuje nie tyle chiński model gospodarczy ze specjalnymi strefami inwestycyjnymi, ile raczej wersja wietnamska, gdzie konkretne przedsiębiorstwa wybierane są specjalnie dla zagranicznych inwestorów – poinformował jeden z ekspertów. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w swoim noworocznym orędziu w telewizji poinformował o poważnej restrukturyzacji gospodarki w 2013 roku.

 

* Przywódca Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, podpisał dekret o zmianie nazwy Autonomii na Państwo Palestyna. Nakazał on wprowadzić odpowiednie zmiany w oficjalnej symbolice, w tym w herbie i pieczęci. Celem dekretu jest zrealizowanie wydanej w listopadzie decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie nadania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa-obserwatora przy organizacji. Do tej pory w oficjalnej symbolice nazwy Autonomia Palestyńska (Palestyńska Władza Narodowa) i Państwo Palestyna stosowane były równolegle. Abbas zarządził również, aby odtąd nazywano go prezydentem.

 

* W Irlandii Północnej przez kilka nocy z rzędu (3-7 stycznia) trwały gwałtowne starcia demonstrantów z policją. Lojaliści niezadowoleni są z decyzji władz o wywieszaniu brytyjskiej flagi na budynku ratusza w Belfaście tylko w określone dni. Do tej pory flaga powiewała nad budynkiem cały czas. Policjanci użyli armatek wodnych przeciwko demonstrantom, którzy obrzucali stróżów porządku butelkami zapalającymi, kamieniami i petardami. Protestujący podpalali także samochody. Jedna osoba została zatrzymana pod zarzutem usiłowania zabójstwa. Poza tym aresztowano jeszcze kilku demonstrantów. Zajścia trwają.

 

* Administracja prezydenta Obamy przygotowuje surowe środki zmierzające do ograniczenia handlu bronią – poinformował Washington Post. Wśród nowych zasad rozpatrywanych przez komisję rządową rozważa się wprowadzenie obowiązku uważnego sprawdzenia życiorysu osób, chcących nabyć broń i stworzenie narodowej bazy danych, zawierającej informacje o wszystkich zmianach własności broni, w tym ponownej jej sprzedaży. Ponadto proponuje się zaostrzenie wymogów dotyczących psychicznego stanu zdrowia kupujących broń oraz zaostrzenie kar za pojawienie się z bronią w okolicach placówek szkolnych oraz przekazania jej osobom niepełnoletnim. Jak na razie biuro prasowe Białego Domu odmówiło komentowania tych doniesień.

 

* Portal WikiLeaks przygotowuje do publikacji ponad milion tajnych dokumentów, których treść „dotknie wszystkie kraje świata” – donosi AFP powołując się na oświadczenie założyciela projektu Juliana Assange. 20 grudnia Assange przemówił do swoich zwolenników z balkonu ekwadorskiej ambasady w Londynie, gdzie chroni się od pół roku korzystając z udzielonego mu azylu. Assange, który ma coraz większe problemy zdrowotne i psychiczne, zamierza kandydować do senatu Australii i chce założyć partię WikiLeaks walczącą o wolność dla internetu.   

 

* We Włoszech rozpoczęto wyciąganie zatopionego promu wycieczkowego Costa Concordia. Koszty operacji szacuje się na 300 mln dolarów. Jest to nieco ponad połowa wartości statku. Akcja potrwa około roku. Konkurs na wykonanie zadania wygrała amerykańska firma TITAN Salvage, która obiecała zwrócić szczególną uwagę na przyrodę oraz dołożyć wszelkich starań, by przywrócić pierwotne środowisko życia na brzegach wyspy Giglio. W wyniku katastrofy statku w styczniu zginęło 30 osób, a dwie zostały uznane za zaginione. Odpowiedzialnością za tragedię obarcza się kapitana, któremu grozi absurdalna kara 2500 lat więzienia.

 

* Australia przeżywa kolejny rok katastrofalnej suszy i ogromne pożary buszu. W ostatnich dniach najsilniej dotknęły one Tasmanię, gdzie ogień dotarł aż do linii brzegowej i ludzie zmuszeni są ratować się w oceanie. Ekipy ratunkowe szukają osób, które zaginęły na obszarach ogarniętych przez pożary lasów lub znalazły się w pułapce ognia; według władz mogą to być tysiące ludzi. Pożary lasów objęły także kontynentalną część Australii. Ich przyczyną są wyjątkowe upały panujące na południu kraju.

 

* Meksykańskie miasto Marcos Castellanos zostało całkowicie pozbawione ochrony policji. Wszyscy policjanci złożyli wypowiedzenia, a przyczyną ich decyzji była seria ataków na policjantów, jaka miała miejsce w ostatnich dniach ub.r. Czterech funkcjonariuszy zginęło,  pięciu zostało ciężko rannych, a jeden został porwany i doąd nic nie wiadomo o jego losie. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w mieście zmuszeni byli przejąć funkcjonariusze policji federalnej i żołnierze.

 

* Światową sensację wywołała depesza AFP, jakoby w Indiach pracownicy plantacji herbaty zamordowali i zjedli swego pracodawcę. Miało to ponoć miejsce w grudniu 2012 w stanie Assam. Około 1000 protestujących okrążyło i podpaliło bungalow właściciela plantacji, który wraz z żoną został brutalnie zamordowany i zjedzony przez kilku pracowników. Śledztwo wyjaśniło, że powodem do wszczęcia buntu była eksmisja 10 pracowników z pokojów. Ponadto trzech pracowników zostało zatrzymanych przez policję, co również nie spodobało się ich kolegom.

 

*Czasopismo Wired Magazine sporządziło listę najważniejszych odkryć naukowych w 2012 roku. Na pierwszym miejscu w tym rankingu znajduje się wyprawa sondy Curiosity na Marsa w celu ustalenia, czy istnieje tam życie.  Drugie miejsce przypadło odkryciu bozona Higgsa, który pomoże zrozumieć, skąd wzięły się cząstki elementarne. Na trzecim miejscu znalazła się cybernetyczna ręka High Five sterowana siłą myśli. Na czwartym miejscu uplasowało się odkrycie egzoplanety, jak dwie krople wody podobnej do Ziemi. Na piątym miejscu ranking zamyka znaleziony przez paleontologów nowy gatunek praczłowieka.

 

Z ostatniej chwili:

* Około 5 tys. bojówkarzy szyickiego Hezbollahu z Libanu przekroczyło syryjską granicę, żeby dołączyć do armii Baszara Asada oraz uczestniczyć w działaniach zbrojnych przeciwko rebeliantom wokół Damaszku. Informację tę podała gazeta Al-Watan związana z syryjską opozycją, ale nie została ona na razie potwierdzona przez inne źródła.

 

Dodatek muzy

Niedawno zmarły wirtuoz sitaru Ravi Shankar i jego Improwizacje do tematu „Rokudan”

 

 

0

Bez kategorii
Like

Tydzień na świecie

12/12/2012
0 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (09) Polecam mój kolejny, subiektywny i niepoprawny politycznie przegląd informacji ze świata, obejmujący okres od 4.12 do wczoraj.

0


 

*5 grudnia 2012 w ośrodku prób na pustyni Nevada amerykańska agencja NNSA przeprowadziła kolejny, już  27. podziemny test z bronią jądrową (eksplozja plutonu), mający status podkrytyczny, tj. omijający zakaz takich prób i doświadczeń wynikający z międzynarodowej  umowy, której USA jest sygnatariuszem. Poprzedni taki test przeprowadzono tam 2 lutego 2011. Próba wywołała nieśmiałe protesty organizacji pokojowych na całym świecie. Iran oskarżył USA o hipokryzję.

 

*Korea Północna wystrzeliła 12.12.12. swego pierwszego udanego satelitę na orbitę okołoziemską po kilku nieudanych próbach w latach 1998, 2006, 2009 i wiosną br. Start rakiety ok. godz. 10:00 potwierdziła Japonia i Korea Płd. Wszystkie trzy człony rakiety wynoszącej odpadły prawidłowo nie wyrządzając szkód na ziemi. Agencja koreańska z Phenianu potwierdziła, że ten udany start miał uczcić pierwszą rocznicę śmierci Kim Dzong Ila (17.12.11) i setną rocznicę urodzin Kim Ir Sena (15.04.1912) oraz zadać kłam zachodniej propagandzie, która twierdziła, że pokazane na tegorocznej paradzie wojskowej rakiety międzykontynentalne były atrapami, ponieważ Korea Płn. nie jest jakoby w stanie budować rakiet na takim poziomie technicznym. 

 

*10 grudnia w Londynie, w siedzibie szefa sztabu armii brytyjskiej Sir Davida Richardsa doszło do tajnego spotkania z udziałem „wysokich dowódców wojskowych z Francji, Turcji, Jordanii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich” oraz (co jest dziwne) trzygwiazdkowego generała z USA, na którym uzgodniono, że międzynarodowa koalicja zapewni przeorganizowanej „opozycji syryjskiej” wsparcie lotnicze i morskie, broń z arsenałów libijskich, oraz przeszkolenie w obozach wojskowych przy granicy. Korespondenci z Syrii donoszą, że siły „rebeliantów” wzmocnione posiłkami, bronią i wsparciem wywiadu z zewnątrz, przygotowują się do decydującej rozprawy w Aleppo i natarcia na Damaszek.      

 

*NATO zgodziło się na formalną prośbę Turcji o rozmieszczenie wzdłuż jej granicy z Syrią rakiet przechwytujących Patriot, motywując to rzekomym zagrożeniem bronią chemiczną ze strony wojsk Assada. W praktyce oznacza to próbę wprowadzenia strefy zakazu lotów dla samolotów syryjskich nad północną częścią ich własnego kraju, co przypomina sytuacje przed obaleniem Saddama w Iraku. Prezydent Obama ostrzegł Damaszek, że jakiekolwiek użycie broni chemicznej także przeciw „rebeliantom” będzie miało dla reżimu „bardzo poważne konsekwencje”.  

 

*Po decyzji NATO o rozmieszczeniu rakiet Patriot wzdłuż granicy turecko-syryjskiej MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja nie dopuści do powtórzenia się w Syrii scenariusza libijskiego i potwierdził, że Rosja dostarczyła armii prezydenta Assada kilka pierwszych rakiet typu Iskander.

 

*Prezydent Egiptu Mohammed Mursi, zachęcony sukcesem swej mediacji, która doprowadziła do zaprzestania walk w Gazie i do rokowań palestyńsko-izraelskich, wydał dekret, w którym do czasu uchwalenia nowej konstytucji przyznał sobie prawo władzy niemal absolutnej. Projekt konstytucji, opracowany przez Bractwo muzułmańskie, ma być wkrótce przedmiotem referendum.  Na ulice Kairu wyszły ogromne demonstracje islamskich zwolenników Mursiego z jednej strony, oraz liberalnych przeciwników Bractwa Muzułmańskiego, w tym Koptów i wolnomyślicieli z drugiej. Doszło do krwawych starć, także z policją.

 

* Izrael doznał kolejnej porażki na forum ONZ, gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało także dla państwa żydowskiego obowiązek poddania się kontroli MAEA na okoliczność produkcji, posiadania i składowania głowic atomowych, czego Izrael jak dotąd nie potwierdza i konsekwentnie nie wpuszcza żadnych inspektorów. Od czasu gdy w 1986 roku izraelski technik atomowy Mordechaj Vanunu ujawnił światu fakt produkowania takich bomb w ośrodku Dimona na pustyni Negew, ocenia się, że Izrael posiada ok. 200 głowic. Izrael już zapowiedział że nie podda się takim inspekcjom. Ponadto, w reakcji na przyznanie Palestynie statusu obserwatora w ONZ, premier Netanyahu zapowiedział szybką budowę kolejnych 3.000 żydowskich domów na Zachodnim Brzegu w linii, która przetnie na pół jakiekolwiek przyszłe państwo palestyńskie na tym obszarze.

 

*Enrique Pena Nieto został zaprzysiężony na urząd prezydenta Meksyku. Obiecał głębokie reformy m.in. w podatkach, energii, telewizji i edukacji, oraz zbudował szeroki pakt społeczny z udziałem wszystkich trzech głównych partii, które zobowiązały się do poparcia w jego wdrażaniu.

 

*W Paragwaju dwaj najemni pistoleros  zastrzelili przywódcę ruchu bezrolnych chłopów, którzy domagają się reformy rolnej i rozdzielenia ziemi wielkich latyfundystów. Ruch ten miał poparcie lewicującego prezydenta, b. biskupa Fernando Lugo, którego jednak w ubiegłym roku zmuszono do ustąpienia z urzędu po tym, jak bezrolni chłopi starli się z policją w zajściach, gdzie po obu stronach zginęło 11:6 osób.

 

*Armia kolumbijska pogwałciła rozejm z lewicową partyzantką FARC, z którą w październiku rząd rozpoczął rozmowy pokojowe w Oslo, i przeprowadziła dużą operację wojskową, w której zabiła 20 partyzantów. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos zapowiedział, że chce zakończyć rokowania z FARC do listopada 2013.

 

*Rząd indyjski wygrał w parlamencie głosowanie nad wnioskiem dopuszczającym zagraniczną konkurencję na indyjski rynek handlu detalicznego. Rząd uważa, że jest to konieczne dla ożywienia gospodarki. Opozycja uważa, że wpuszczenie do Indii sieci obcych supermarketów zarżnie miliony drobnych sklepikarzy i straganów na bazarach i powiększy obszar nędzy.

 

*Dwie konkurujące wzajemnie grupy rebeliantów w północnym Mali – Tuaregowie i islamiści – które wcześniej zadeklarowały powstanie tam niepodległego państwa Azawad, obecnie chcą rozmawiać z rządem w Bamako o jedności państwa po tym jak regionalna wspólnota ECOWAS obiecała rządowi Mali pomoc wojskową w przywróceniu porządku i integralności terytorialnej tego państwa.  

 

*M23, armia rebeliantów z plemienia Tutsi Banyamulenge, wycofała się z Goma, największego miasta we wschodniej części Konga, 11 dni po jego zajęciu. Odstąpiła też od ataku na inne duże miasto – Bukavu nad jeziorem Kivu. Nastąpiło to po wizycie prezydenta Konga Josepha Kabili u prezydenta Ugandy Yoweri Museveniego, i prezydenta Ruandy Paula Kagame, którzy de facto rozdają karty w rejonie Wielkich Jezior Afrykańskich. Wszyscy trzej prezydenci – Kabila, Kagame i Museveni należą etnicznie do elity konfederacji Tutsich i Nilotów z tego regionu.

 

*W Rosji od kilku tygodni trwa akcja antykorupcyjna. 29 listopada kanał Rossija-1 opublikował materiał dokumentalny z którego wynika, że Jelena Skrynnik, b. minister rolnictwa Federacji Rosyjskiej jest zamieszana w przekręt o wartości 1,2 miliarda $. Wcześniej o przekręt wartości 200 mln $ oskarżony został szef prezydenckiego sztabu i kancelarii Putina Siergiej Iwanow. 

 

*Angela Merkel rozpoczęła kampanię w wyborach do Bundestagu, przewidzianych na wrzesień przyszłego roku. Póki co na Zjeździe CDU delegaci wybrali ja po raz siódmy z rzędu na stanowisko szefa partii rządzącej. W wyborach uzyskała 98% głosów, co jeszcze niedawno uważano za wynik osiągany tylko w krajach takich jak ZSRR, NRD lub Korea Płn. i powszechnie wyśmiewano. Pani Merkel pochodzi z b. NRD.

 

*Na Ukrainie podał się do dymisji rząd 65-letniego premiera Mykoły Azarowa, ponieważ zarówno on jak i wielu ministrów z jego gabinetu w wyborach parlamentarnych 28 października zdobyli wygodniejsze i mniej ryzykowne politycznie mandaty poselskie w 450-osobowym parlamencie w Kijowie. Nastąpiło to w przeddzień rozpoczęcia rokowań z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy. Prezydent Wiktor Janukowycz przyjął dymisję, ale prawdopodobnie ponownie wyznaczy Azarowa na premiera.

 

*W Londynie doszło do zgody w czteroletnim sporze żydowskich oligarchów z Rosji w sprawie zarządzania i podziału własności firmy Norilsk Nickel, największego na świecie producenta niklu i palladu. Oleg Deripaska i Władimir Potanin mają jeszcze do rozstrzygnięcia szczegóły w sprawie statusu ich udziałów, ale do gry włączył się Roman Abramowicz, który aby zapobiec ewentualnej interwencji podrażnionego sprawą Kremla przejął 7,3% udziałów w syberyjskim gigancie górniczym.

 

*Kate Middleton, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama oczekuje ich pierworodnego dziecka. Najprawdopodobniej będzie to kolejny pierwszy potomek w nowym pokoleniu w kolejce do brytyjskiego tronu. Wiadomość, którą podano 3 grudnia, wzbudziła zachwyt prawie wszystkich mediów na świecie.

 

Bogusław Jeznach

 

Dodatek muzy:

Enya, utwór „Only Time” i letnie zdjęcia z Poznania: Ogród Botaniczny UAM, arboretum oraz zamek w Kórniku i jezioro Rusałka.

 

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
343758