Bez kategorii
Like

Trzecia Rzesza istnieje w 2011 roku

26/02/2011
436 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

  Wiele niemieckich szkół nosi imię narodowo- socjalistycznych bohaterów III Rzeszy. Jest ich około setki. Historyk Geralf Gemser zbadał dlaczego. Dzisiaj woli nie odbierać telefonu. Wyniki swych badań Gemser opublikował w 2009 roku. Patron szkoły jest przykładem dla uczniów.   Ministerstwo kultury w Saksonii uznało, że Ferdinand Sauerbruch– wybitny chirurg, beniaminek wielkich III Rzeszy, osobity lekarz Josepha Goebbelsa, zasługuje na to, by być przykładem dla niemieckiej młodzieży. Szkoła jego imienia znajduje się w saksońskiej mieścinie   Großröhrsdorf   i z patrona dumni są wszyscy: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Wszyscy są też przeciwni zmianie patrona. Sauerbruch (któremu poświęcono znaczek pocztowy i film) został patronem szkoły w poddrezdeńskiej mieścinie w 1990 roku, zaraz po upadku NRD.   Sauerbruch   zasłynął wyrażeniem […]

0


 
Wiele niemieckich szkół nosi imię narodowo- socjalistycznych bohaterów III Rzeszy. Jest ich około setki. Historyk Geralf Gemser zbadał dlaczego. Dzisiaj woli nie odbierać telefonu. Wyniki swych badań Gemser opublikował w 2009 roku. Patron szkoły jest przykładem dla uczniów.
 
Ministerstwo kultury w Saksonii uznało, że Ferdinand Sauerbruch– wybitny chirurg, beniaminek wielkich III Rzeszy, osobity lekarz Josepha Goebbelsa, zasługuje na to, by być przykładem dla niemieckiej młodzieży. Szkoła jego imienia znajduje się w saksońskiej mieścinie
 
Großröhrsdorf
 
i z patrona dumni są wszyscy: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Wszyscy są też przeciwni zmianie patrona. Sauerbruch (któremu poświęcono znaczek pocztowy i film) został patronem szkoły w poddrezdeńskiej mieścinie w 1990 roku, zaraz po upadku NRD.
 
Sauerbruch
 
zasłynął wyrażeniem zgody na sfinansowanie badań „naukowych” na więźniach niemieckich KZ. Za zasługi dla dwunastoletniej „Tysięcletniej Rzeszy” osobisty lekarz ministra propagandy orzymał „Ritterkreuz zum Kriegsverdienst mit Schwertern“, jedno z najwyższych odznaczeń.
 

 
 
Post scriptum: po zjednoczeniu Niemiec powoli, lecz skutecznie, w Niemczech pisze się historię na nowo. Jednym z ważnym jej elementów jest obarczanie Polski winą za wybuch II Wojny Swiatowej, eksterminację Zydów i wypędzenie Niemców z ojczyzny na wschodzie. Sprzyjają temu publikacje Grossa, na którego powieści powołują się niemieccy historycy nowego pokolenia (25 lutego 2011), a także opiniotwórcza prasa. Gerhard Gnauck na łamach Die Welt zamieścił artykuł „Polowanie na okazje w ruinach Treblinki”, ilustrowany zdjęciem milicjantów i uradowanych chłopek i chłopów, przyłapanych jakoby na szukaniu kosztowości, z książki Grossa. Podtytuł brzmi: długi cień Jedwabnego.
0

Jan Bogatko

polityka dla zaawansowanych

523 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758