Bez kategorii
Like

„To jest bardziej niebezpieczne niż ACTA. Stracimy miliardy złotych”

13/07/2012
332 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Na jednolitym patencie europejskim tylko NFZ może stracić 2 mld zł w ciągu pięciu lat – z prof. Stanisławem Sołtysińskim i prof. Tomaszem Siemiątkowskim rozmawia Agaton Kozińsk z Polska The Times.

0


Słychać również było argumenty, iż jednolity patent europejski jest szkodliwy dla Polski. Na czym polega groźba?
T.S.: Możemy na tę kwestię spojrzeć na różne sposoby. Na przykład renomowany IBnGR wyliczył, że tylko NFZ może stracić w ciągu pięciu lat blisko 2 mld zł. Czy to będzie szkoda? Krajowy przemysł farmaceutyczny poniesie wskutek przystąpienia do systemu jednolitej ochrony patentowej gigantyczne koszty. Tak samo będzie w innych sektorach polskiej gospodarki, w których innowacje odgrywają istotne znaczenie. Polski przedsiębiorca znajdzie się w gąszczu chronionych rozwiązań, które będzie musiał weryfikować w obcych językach, jeśli się pomyli, będzie miał ograniczone wykonywanie prawa do sądu, nie będzie mógł go urzeczywistniać ani w swoim kraju, ani też w swoim języku, a własne wynalazki będzie patentował w obcym języku z kosztami odpowiadającymi obecnym kosztom uzyskania patentu w siedmiu krajach UE jednocześnie. Z drugiej strony, będzie agresywna i bogatsza konkurencja broniąca tysięcy sztucznie patentowanych rozwiązań, tak aby zamknąć rynek. Na końcu polski przedsiębiorca będzie tylko odtwórcą korzystającym z obcych wynalazków i płacącym opłaty licencyjne.

S.S.: Niemcy i Stany Zjednoczone uzyskują rocznie około 13 tys. patentów udzielanych tylko w Monachium, natomiast Polska w granicach 40. Po wprowadzeniu jednolitego patentu ta dysproporcja jeszcze wzrośnie. To dlatego Włochy i Hiszpania zdecydowały się zaskarżyć ten pomysł do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Patenty są idealnym instrumentem podziału rynku. Czy w Polsce ktoś zrobił jakikolwiek rachunek korzyści i nakładów, jakie będą potrzebne do prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej w Polsce? Co do zasady uważamy, że państwa należące do Unii powinny również dokonywać poświęceń dla wspólnej idei europejskiej. Pod warunkiem że nie jest naruszona zasada jakiejś proporcjonalności kosztów i obowiązków. Dla Polski jednolity patent byłby kosztowny ponad miarę.

Więcej:

http://www.polskatimes.pl/artykul/616767,jednolity-patent-bardziej-niebezpieczny-niz-acta-polska-na,1,id,t,sa.html

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758