Tinariwen
19/01/2013
644 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
CZTERY STRUNY ŚWIATA (55) Dziś zapraszam na pustynny koncert w wykonaniu Tuaregów z Azawadu.
Skoro dziś cały dzień zaniosło się na temat Mali to i na wieczór zapraszam na stosowny koncert. Wystąpi (w nagraniu z WOMAD 2004) słynny, a złośliwi mówią „najlepszy bo jedyny” zespół etnicznej muzyki Tuaregów z Sahary pn. Tinariwen. To berberyjskie słowo – bo Tuaregowie są Berberami i należą do rasy białej – oznacza ‘pustynie’ (liczba mnoga od ‘tenere’). Zespół powstał w 1979 roku w obozie dla uchodźców w Libii, ale powrócił do Azawadu w północnym Mali po zawarciu rozejmu w latach 1990-ych. Inicjatorem grupy był Ibrahim Ag Alhabib, który w wieku 4 lat był świadkiem egzekucji swego ojca, tuareskiego buntownika w Mali w 1963 roku. Swoich rodaków o muzycznych ciągotach poznał w obozie wojskowym na szkoleniu u Kaddafiego, który cenił i werbował młodych Tuaregów do swoich specjalnych oddziałów pustynnych. Dopiero po wygaśnięciu kolejnych powstań tuareskich z lat 1990-95 grupa okrzepła i poświęciła się tylko muzyce.
Tinariwen to duża i zmienna grupa tuareskich muzyków, kompozytorów i śpiewaków, która występuje w różnych składach do koncertów i nagrań. Wynika to z trybu koczowniczego życia na pustyni, gdzie nie jest łatwo o planowy reżim spotkań. Ośmiu członków grupy stanowi jej trzon najczęściej koncertujący i wyjeżdżający na występy, dziewięciu dalszych z zasady nie wyjeżdża i tylko towarzyszy okazyjnie na miejscu różnym składom grupy, a dwaj dawni członkowie już nie żyją.
WOMAD (World of Music, Arts and Dance) to nazwa corocznych festiwali, zainicjowanych w 1980 roku przez Petera Gabriela, gromadzących muzykę i sztukę etniczną z całego świata, co roku w innym miejscu. WOMAD 2004 odbył się w dniach 23-25 lipca 2004 roku w Reading w Anglii. Jego główną atrakcją byli właśnie Berberowie: Kabylska śpiewaczka Suad Massi z Algierii i tuareski zespół Tinariwen z Azawadu w Mali.