Kontynuujemy temat. Dziś dr inż. Jerzy Grygorczuk pokaże nam więcej szczegółów.
Dalszy ciąg naszego sprawozdania z wizyty w Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej w Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN.
W poprzednim artykule pod tytułem: Technika Kosmiczna « made in Poland » było wprowadzenie do tematu: dziennikarze.nowyekran.pl/post/51673,technika-kosmiczna-made-in-poland
W tym odcinku kierownik laboratorium dr inż. Jerzy Grygorczuk, w przystępny sposób, zademonstruje i opisze polskie urządzenia instalowane w sondach międzyplanetarnych. Nie będzie to lista suchych parametrów technicznych – zobaczymy je z bliska i w działaniu. Niektóre dotrą niedługo do odległych komet na obrzeżach naszego Układu Słonecznego.
Pamiętajmy o wyśrubowanych wymaganiach jakościowych. Od niezawodności próbkowania gruntu odległych ciał niebieskich zależą wyniki misji, na którą wydano setki milionów dolarów (lub euro, jeśli ktoś woli). Warunki, w których przyjdzie, tym urządzeniom, pracować są skrajne: próżnia kosmiczna i bardzo niskie temperatury (niespotykane na naszej planecie).
Ale wydaje się, że właśnie te, newralgiczne częstokroć, instrumenty badawcze stają się polską specjalnością.
Zapraszam do oglądania:
ciąg dalszy nastąpi …
Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji