Szwajcaria. Ośmiomilionowy kraj z bezrobociem na poziomie 2,9% i lekką, zdrową deflacją rzędu -0,7%. W najnowszym Rankingu Wolności Gospodarczej sporządzanym co roku przez Heritage Foundation we współpracy z Wall Street Journal Szwajcaria zajmuje 1. miejsce w Europie i 4. na świecie. Taką sytuację wzięlibyśmy w Polsce w ciemno, zwłaszcza że we wspomnianym rankingu zajmujemy odpowiednio 23. i 50. miejsce. Ranking otwierają Hong Kong i Singapur, a zamykają Kuba i Korea Północna.
Ale Szwajcarzy chcą więcej. Niedawno odrzucili w referendum możliwość wprowadzenia państwowej służby zdrowia, a teraz domagają się od swojego banku centralnego większej odpowiedzialności monetarnej. Już tej jesieni, dokładniej 30 listopada, w Szwajcarii zostanie przeprowadzone referendum, które ma szanse w zasadniczy sposób zmienić politykę banku centralnego Helwetów. Jeśli obywatele powiedzą w referendum „Tak”, wówczas:
1. Fizyczne złoto będzie musiało stanowić 20% wszystkich aktywów banku centralnego.
2. Całe szwajcarskie złoto przechowywane w zagranicznych bankach centralnych będzie musiało wrócić do kraju i od tej pory będzie przechowywane wyłącznie w skarbcach krajowych.
3. Bank centralny nie będzie mógł już sprzedać ani grama szwajcarskiego złota.
Oczywiście szwajcarski bank centralny oraz większość posłów stanowczo sprzeciwiają się tej obywatelskiej inicjatywie, strasząc, że poważnie ograniczy to „elastyczność” i „wiarygodność” banku centralnego (czytaj: „nie będzie nam już tak łatwo manipulować walutą”). Inicjatywę Szwajcarów bardzo trafnie podsumowuje Ron Paul w jednym ze swoich niedawnych felietonów:
„Podobnie jak Unia Europejska czy Stany Zjednoczone na szczeblu federalnym Szwajcaria jest rządzona przez elity, które bardziej dbają o własny interes i reputację aniżeli o dobro kraju. Ewentualne zwycięstwo w listopadowym referendum będzie stanowić policzek dla tych elit. Szwajcarzy doceniają wysiłek, jaki ich poprzednie pokolenia włożyły w zbudowanie rezerw złota i stworzenie prężnego i niezależnego systemu bankowego. Nie chcą dopuścić, by wysiłek ten został zmarnowany przez działalność banku centralnego. Wynik referendum pokaże, jak dużą siłę przebicia mają inicjatywy obywatelskie pod względem zwiększania odpowiedzialności banków centralnych i przywrócenia złotu należnego mu miejsca w systemie monetarnym.”
Na tym blogu wielokrotnie podkreślałem, że banki centralne i instytucja tzw. jedynego legalnego środka płatniczego to zmora współczesnego świata. Historia banków centralnych sięga setek lat wstecz, co w interesujący sposób opisał kolega bloger Tomasz Majewski w jednym ze swoich wpisów. Dla niezorientowanych w temacie polecam wpisy pt. „Waluta a pieniądz” oraz „Co ty kurwa wiesz o pieniądzu?”, a tymczasem z całego serca życzę Szwajcarom rozsądku przy urnach!
Źródła zdjęć:
1. Flaga: By Elwood j blues (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.
Zobacz też: Z cyklu promujmy dobre przykłady, odc. 6 – Dobry.
Jeden komentarz