czy między te wielkie talerze rządowe można wpasować Krzyż w okolicznościach zaprezentowanych na fotce z korytarza Parlamentu III.RP, którą wykonano z wielką pompą 22 grudnia 2011r???
przynajmniej powierzchownie jest tu obecna zgoda, poświęcenie osobistych animozji w imię dobrej woli oraz hołd Nowonarodzonemu Jezusowi, więc Krucyfiks byłby chyba na miejscu (wszak nie ukrywa się go w czasie Adwentu). a jeśli nie ma Krzyża, to czy kardynał Nycz nie powinien wykazać minimum szacunku dla Tradycji, nalegając by ten marny stroiczek zdominowany pięcioma wielkimi talerzami został zastąpiony:
a/ Wieńcem adwentowym
W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.
b/ Świecą roratnią
Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot – duszę, a płomień – światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą. W kościołach umieszczasię ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański…" (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.
pamiętajmy – to zdjęcie wykonano w czasie Adwentu 22 grudnia, gdy NAJWAŻNIEJSZE JEST ŚWIATŁO NADZIEI, a nie wielkie michy z opłatkami ułożone w jakiś bliżej nieokreślony pięciokąt ;)))
źródło opisu tradycyjnych symboli Adwentowych: "Tygodnik Niedziela" (edycja podlaska 49/2002 )