Sygnały ze świata
16/10/2012
462 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
SERWIS INFORMACYJNY (03) Zapraszam na kolejny serwis informacji z zagranicy, który tym razem pojawia się po dwóch tygodniach.
*Na trzy tygodnie przed finałem wyborów prezydenckich w USA Mitt Romney nieoczekiwanie wysunął się na czoło sondaży wyborczych w kampanii prezydenckiej po tym jak w debacie telewizyjnej nt. ekonomiczne wyraźnie pokonał urzędującego prezydenta Baracka Obamę. Romneya, mormońskiego multimilionera z Partii Republikańskiej popiera wielki kapitał, kompleks wojskowo-przemysłowy i żydowskie lobby neokonserwatywne. To bardzo zła wiadomość dla pokoju, bo Romney jednoznacznie zapowiada zaostrzenie militarnego kursu polityki zagranicznej USA i podziela poglądy Netanyahu w sprawie wojny z Iranem.
*Wybory prezydenckie w Wenezueli wygrał po raz czwarty z rzędu urzędujący prezydent Hugo Chavez, cieszący się poparciem biedniejszej części ludności. Pokonał on 55:44 żydowskiego kandydata prawicy Henrique Caprilesa Radonskiego. Jeżeli Chavezowi dane będzie dokończyć pełną 6-letnią kadencję, będzie on rządził Wenezuelą 20 lat i może wycisnąć bardzo silne piętno na całej Ameryce Łacińskiej. Chavez choruje na raka i był już trzykrotnie operowany na Kubie w obszarze jamy brzusznej, ale wygląda na to, że nie doszło do metastazy i choroba ostatnio się cofa.
*Wybory na Litwie w niedzielę 14 października wygrały lewicowe partie P.Pracy (20%) i socjaldemokraci (18%) Po raz pierwszy próg wyborczy przekroczyła też Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zdobywając 5,87% głosów, co daje jej reprezentację 6-9 posłów wśród siedmiu partii w litewskim sejmie. Premierem ma szanse zostać rosyjski biznesmen Wiktor Uspaskich, który widzi udział AWPL w rządzie koalicyjnym. Przegrana dotąd rządzącej oszołomsko-szowinistycznej, antypolskiej prawicy na Litwie rodzi nadzieje na poprawę stosunków polsko-litewskich.
*Turcja wzmogła ataki przeciwko Syrii. Kilkakrotnie doszło do artyleryjskiego ostrzelania terytorium Syrii w odwecie za niezidentyfikowany atak moździerzowy najprawdopodobniej przeprowadzony w celu prowokacji z terenów zajętych przez rebeliantów. Zaraz potem doszło do pogwałcenia przez Turcje międzynarodowej konwencji lotnictwa cywilnego kiedy jej odrzutowce wojskowe przechwyciły w tureckim obszarze powietrznym i zmusiły do lądowania cywilny samolot syryjski lecący z Moskwy do Damaszku. Załogę i pasażerów upokorzono i przeszukano bagaże jakoby szukając przesyłek z bronią dla Assada. Dwa dni później Turcja zmusiła do ladowania i przeszukała także lecący do Syrii cywilny samolot armeński z pomocą humanitarną.
*Sąd w Watykanie skazał papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele za to, że „z miłości do Kościoła”, jak sam twierdzi, wykradł i wyniósł ponad 1000 tajnych dokumentów z papieskiej kancelarii i archiwów. Wyrok 3 lat więzienia sąd od razu skrócił do 1,5 roku, a powszechnie oczekuje się że Papież Benedykt XVI i to mu daruje. Sprawa jest bardzo dziwna i więcej zaciemnia niż wyjaśnia w kwestii Watykanu. W relacjach medialnych skupiono się na spekulacjach w sprawie ułaskawienia, a nie na wyjaśnieniu kwestii o wiele bardziej intrygujących: dla kogo pracował Paolo Gabriele, z kim współpracował, co się stało z wykradzionymi dokumentami i jakich informacji w nich szukano.
*Na Filipinach rząd ogłosił ramowy projekt ostatecznego porozumienia pokojowego zawartego z Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro, który od kilkudziesięciu lat prowadził walkę o oderwanie i niepodległość terenów zamieszkałych przez muzułmanów na południu wielkiej wyspy Mindanao i przyległym archipelagu Sulu. W walkach i akcjach terrorystycznych zabito 120.000 ludzi. Porozumienie przyznaje szeroką autonomię Moro w zamian za rezygnacje z walki zbrojnej i dążenia do secesji.
*W Jordanii narasta konflikt Bractwa Muzułmańskiego z królem Abdullahem, który odmawia reformy ordynacji wyborczej. Ulicami Ammanu przeszła największa dotąd demonstracja zorganizowana przez Bractwo, które zapowiada bojkot wyborów i wzmożenie walki politycznej.
*Prezydent Egiptu Muhammad Mursi ogłosił amnestię dla wszystkich więźniów politycznych aresztowanych lub osadzonych w związku z wydarzeniami tzw. Wiosny Arabskiej od ubiegłego roku, z wyjątkiem skazanych za morderstwa.
*Na zjeździe niemieckiej chadecji wystąpił prof. Norman Naimark, historyk z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda (Centrum Studiów Żydowskich im. Taubego), który stwierdził, że wysiedlenia Niemców pod koniec II wojny światowej były czystką etniczną i ludobójstwem, za które odpowiedzialność ponoszą Polska i Czechosłowacja. Interpretacja taka może być zapowiedzią roszczeń ze strony Niemiec.
*Austriacki spadochroniarz Felix Baumgartner dokonał nieudanej próby samobójczej skacząc z granicy stratosfery na wysokości 39 kilometrów. Spadał 9:02 min. (w tym 4:19 min swobodnie z szybkością ok. 1140 km/godz) i udało mu się wylądować ze spadochronem w pobliżu Roswell na pustyni w Nowym Meksyku. Pobił kilka rekordów.
*Wojsko nigeryjskie zabiło ponad 30 osób i spaliło budynki w mieście Maiduguri zajęte wcześniej przez muzułmańskich terrorystów z grupy Boko Haram. Walki z tym ugrupowaniem grożą destabilizacją całego kraju i pochłaniają coraz więcej ofiar. Boko Haram dąży do oczyszczenia północy Nigerii z chrześcijan i zakazu edukacji w stylu zachodnim uznając, że jest ona źródłem zła i zgorszenia.
*Żołnierze meksykańscy zabili Heriberto Lazcano, herszta groźnego gangu Zetas w północno-wschodniej części kraju. Wkrótce po zabójstwie grupa uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do domu pogrzebowego, sterroryzowała jego pracowników i wycofała się unosząc ciało Lazcano. Większość obserwatorów jest zgodna co do tego, że zabicie Lazcano zapowiada dalszy wzrost przemocy w Meksyku.
*Jeffrey Delisle, oficer kanadyjskiej marynarki wojennej został przyłapany na szpiegostwie. Regularnie kopiował on tajne informacje z sieci współdzielonej z sojusznikami NATO i sprzedawał je Rosji. Jego proces sądowy jest zapowiedziany na styczeń 2013.
*Armia USA w latach 1950-60 testowała broń chemiczną punktowego działania na własnych obywatelach rozpylając ja nad najuboższymi dzielnicami miasta St.Louis w stanie Missouri. Rozpylane środki zawierały silnie toksyczny siarczek kadmu, którego jony wiążą się z atomami siarki, tlenu i wodoru w tkankach zmieniając strukturę niektórych elementów komórek. Kiedy stężenie kadmu przekroczy 40 mg/m3 przez godzinę, zaczyna się ostre śmiertelne zatrucie organizmu. Siarczek kadmu jest też niebezpieczny dla innych gatunków i dla środowiska naturalnego jako całości. Miejscowa ludność była wtedy przekonana, że obserwuje testy w ramach tworzenia nad miastem zasłony dymnej na wypadek ataku Armii Czerwonej. Nie wiadomo jakie są wyniki testów i ile było ofiar, ponieważ po ujawnieniu tych dokumentów natychmiast wszczęto działania zmierzające do ucięcia dalszych dochodzeń i zatuszowania szczegółów sprawy.
*Tymczasowy parlament Libii odwołał tymczasowego premiera Mustafę Abuszagura, którego powołał trzy tygodnie wcześniej. Powodem był sprzeciw wobec składu rządu, jaki Abuszagur chciał powołać.
*Ministrowie finansów krajów strefy euro formalnie ustanowili stały fundusz ratunkowy w wysokości 500 miliardów euro, który nazwano Europejskim Funduszem Stabilizacyjnym. Nie podjęto jednak decyzji w sprawie jego użycia do wykupu już narosłych długów banków irlandzkich i hiszpańskich.
Bogusław Jeznach
Dodatek muzy:
Posłuchajmy pieśni Khsara Aalik (A szkoda…) śpiewanej po arabsku przez Suad Massi berberyjską piosenkarkę z Algierii, która mieszka i koncertuje w Paryżu