HYDE PARK
Like

Stosowane kosmetyki a łysienie androgenowe

01/02/2022
375 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Stosowane kosmetyki a łysienie androgenowe

Niestety czas biegnie nieubłaganie i nie da się uniknąć pewnych zmian zachodzących w naszym ciele. Zmarszczki, siwizna czy łysienie to jedne z nich. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych rodzajów łysienia, czyli łysieniu androgenowemu – czym właściwie jest i skąd się bierze? Czy kosmetyki, które używamy, mogą mieć na nie wpływ? Oraz najważniejsze pytanie – co na wypadanie włosów możemy zastosować, aby nieco dłużej cieszyć się bujną i gęstą czupryną? Zapraszamy do lektury! Łysienie androgenowe – domena mężczyzn, choć nie tylko Łysienie androgenowe to dosyć paradoksalny proces, który zachodzi w naszym organizmie, gdyż odpowiedzialny za nie jest testosteron, czyli męski hormon płciowy. Tak, to dokładnie ten sam testosteron, który wpływa na owłosienie innych części ciała, sprawia, że z wiekiem na […]

0


Niestety czas biegnie nieubłaganie i nie da się uniknąć pewnych zmian zachodzących w naszym ciele. Zmarszczki, siwizna czy łysienie to jedne z nich. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych rodzajów łysienia, czyli łysieniu androgenowemu – czym właściwie jest i skąd się bierze? Czy kosmetyki, które używamy, mogą mieć na nie wpływ? Oraz najważniejsze pytanie – co na wypadanie włosów możemy zastosować, aby nieco dłużej cieszyć się bujną i gęstą czupryną? Zapraszamy do lektury!

Łysienie androgenowe – domena mężczyzn, choć nie tylko

Łysienie androgenowe to dosyć paradoksalny proces, który zachodzi w naszym organizmie, gdyż odpowiedzialny za nie jest testosteron, czyli męski hormon płciowy. Tak, to dokładnie ten sam testosteron, który wpływa na owłosienie innych części ciała, sprawia, że z wiekiem na naszej głowie wykwita łysina. Ten przypadek czasami określa się jako „paradoks androgenny”.

Jeśli chcielibyśmy być bardziej szczegółowi, to za samo łysienie androgenowe odpowiada pochodna testosteronu, dihydrosteron, zwany skrótowo DHT. To właśnie on w późniejszym wieku sprawia, że włosy spadają z naszej głowy, jednocześnie utrzymując się na twarzy w formie zarostu.

Łysienie androgenowe a kobiety

W związku z tym, że za łysienie androgenowe odpowiedzialne są wcześniej wymieniane androgeny – czyli męskie hormony – jest ono głównie domeną mężczyzn, choć kobiety do poprawnego funkcjonowania organizmu również potrzebują męskich hormonów. Szacuje się, że łysienie androgenowe dotyka około 40% kobiet w porównaniu do 70% mężczyzn. To wciąż sporo, jednak u pań zmiany występują zdecydowanie wolniej, są mniej intensywne i rzadziej prowadzą do całkowitego wyłysienia, co niestety u mężczyzn zdarza się bardzo często. 

Zastanówmy się przez moment, co możemy z tym zrobić. Co na wypadanie włosów będzie najlepsze, a jakich kosmetyków i zabiegów lepiej unikać?

Łysienie androgenowe – co na wypadanie włosów?

Przede wszystkim, jeśli mierzymy się z problemem wypadania włosów, których przyczyną jest łysienie androgenowe, musimy mieć świadomość, że jest to w pełni naturalny proces, a jego pełne zahamowanie, może się po prostu okazać niemożliwe. Nie oznacza to, że nie możemy chociaż troszkę poprawić stanu naszej fryzury. Jak to zrobić i co na wypadanie włosów możemy zastosować?

Przede wszystkim – nie przeciążaj włosów!

Włosy dotknięte przez łysienie androgenowe są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia oraz przeciążenia, które wynikają ze stosowania mocnej chemii. Nie należy tego lekceważyć – na rzadkie włosy najlepsze będą naturalne kosmetyki, nie zawierające w swoim składzie SLS. Ten składnik często bywa demonizowany, mimo że ma swoje zastosowanie – służy głębokiemu oczyszczeniu struktury włosa podczas mycia. Jeśli jednak naszym problemem są rzadkie włosy, lepszym wyjście będzie unikanie SLS.

Co na wypadanie włosów? Suplementacja

Za kondycję naszych włosów jest odpowiedzialna biotyna, czyli witamina B7. Ten mikroskładnik ma kolosalne znaczenie dla struktur w naszym ciele, opartych na chitynie, czyli właśnie włosów i paznokci. Warto dorzucić go do codziennej suplementacji. Biotyna nie wpłynie na zahamowanie samego wypadania włosów, ale wyraźnie poprawi kondycję tych, które jeszcze z nami są, co nie pozostanie bez znaczenia dla ogólnej prezencji naszej fryzury.

Kosmetyki, które warto stosować przy łysieniu androgenowym

Najbardziej kluczowym produktem w przypadku łysienia androgenowego jest oczywiście szampon. Ważne, aby delikatnie i skutecznie oczyszczał skórę głowy, a jednocześnie posiadał właściwości nawilżające. Warto postawić na warianty zawierające takie składniki jak olejek z drzewa herbacianego, mięta czy też ekstrakt z pokrzywy.

Podczas mycia głowy dobrze jest wykonywać łagodny masaż skalpu, co pobudza mikrokrążenie i jednocześnie stymuluje cebulki włosów. Jeśli chcemy jeszcze bardziej wpłynąć na ich potencjalny wzrost, można też zastanowić się nad użyciem wcierki, której zwykle nie spłukujemy, a pozostawiamy do wchłonięcia.

Oprócz tego doskonale może się sprawdzić serum lub olejek, nakładane albo na całą długość włosów, albo jedynie na końcówki. Wzmocnią pasma i zapobiegną ich kruszeniu i wypadaniu.

Co na wypadanie włosów – czasem może być konieczna wizyta u trychologa

Przy walce o bujne owłosienie na głowie może pomóc nam specjalistyczna pomoc. Warto w tym celu udać się do trychologa, czyli specjalisty od włosów. Pomoże on zdiagnozować przyczynę naszego łysienia, bo chociaż łysienie androgenowe jest wśród nich najczęstsze, wcale nie jest powiedziane, że to właśnie ono nas dotknęło. 

Trycholog pomoże nam wybrać bardziej specjalistyczne środki do leczenia łysienia, jak choćby minoksydyl czy finasteryd – ich używanie nie pozostaje jednak neutralne dla zdrowia, więc właśnie z tego powodu byłoby lepiej, gdybyśmy stosowali je pod okiem specjalisty. W najgorszym wypadku trycholog może doradzić przeszczep włosów – to kosztowne rozwiązanie, ale ze względu na jego efektywność zdecydowanie warto je rozważyć.

0

kampanieonline

252 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758