HCV to nazwa wirusa, który u większości zakażonych wywołuje przewlekłe zapalenie wątroby typu C. Wirus HCV stanowi bardzo poważne zagrożenie, gdyż nieleczony, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak marskość i rak wątroby.
Istnieją skuteczne metody leczenia HCV. Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie. Wiele zależy od Ciebie samego, woli walki i zwycięstwa nad chorobą oraz wiary w pozytywne zakończenie.
Co musisz zrobić?
Najważniejsze, abyś jak najszybciej otrzymał skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i zgłosił się do poradni chorób zakaźnych. Lekarz specjalista, na podstawie dalszych badań i stanu Twojego zdrowia , zdecyduje czy wymagasz leczenia. Odpowie również na Twoje pytania dotyczące choroby i zasad jej leczenia . Jeżeli już zgłosiłeś się do poradni chorób zakaźnych, pamiętaj , aby stosować się do zaleceń lekarza.
Przy zakażeniu HCV nie trzeba stosować specjalnej diety. Niedozwolone jest picie alkoholu oraz przyjmowanie leków, mogących uszkodzić wątrobę. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj to z lekarzem specjalistą.
Rodzina i bliscy
Ponieważ zakażenie HCV jest chorobą zakaźną, powinieneś o niej poinformować swoich bliskich.
To bardzo ważne z dwóch powodów:
Jak powiedzieć o chorobie bliskim?
To bardzo ważne , abyś poinformował swoich bliskich o zakażeniu. Prawdopodobnie będą oni chcieli wiedzieć jak najwięcej na jego temat, aby Ci pomóc. Zdecyduj, komu chcesz powiedzieć o chorobie. Mów szczerze i otwarcie. W pierwszym momencie Twoi bliscy mogą być zaniepokojeni, prawdopodobnie nic nie wiedzą o HCV. Pomocne mogą okazać się kontakty ze stowarzyszeniami osób chorych i ich bliskimi.
O zakażeniu HCV możesz mówić prosto i szczerze;
Przekaż bliskim informacje , w jaki sposób mogą uchronić się przed zakażeniem HCV.
Pamiętaj, że członkowie Twojej mieszkający z Tobą oraz osoby , z którymi znajdujesz się w intymnym kontakcie, powinny mieć wykonany test na obecność przeciwciał anty-HCV.
Jak powiedzieć o chorobie partnerowi?
Podkreśl, że nie możecie dzielić się rzeczami, na których może znajdować się nawet odrobina krwi, np. cążki do skórek, cążki do paznokci, golarka, szczoteczka do zębów.
Poinformuj, że istnieje możliwość zakażenia się HCV podczas stosunku, jednak prawdopodobieństwo transmisji wirusa przy kontaktach seksualnych jest minimalne. Jeśli jednak Ty lub Twój partner/partnerka boicie się zakażenia tą drogą , zabezpieczajcie się przez używanie prezerwatywy.
Zrób wszystko, co możesz, aby wyedukować swoją rodzinę i przyjaciół w zakresie choroby. Jeśli tylko wiesz coś więcej na temat HCV, podziel się z nimi tymi informacjami. Zaangażuj ich także w wizyty u lekarza.
Pytania, które powinieneś zadać swojemu lekarzowi
Pamiętaj! Im więcej będziesz pytał, tym więcej będziesz wiedział na temat swojej choroby, przez to będziesz mógł skuteczniej walczyć z HCV.