NEWS
Like

Spotkanie organizacji rolniczych z premierem. Kto się boi Korony?

11/01/2023
269 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Spotkanie organizacji rolniczych z premierem. Kto się boi Korony?

10 stycznia odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego i wicepremiera Kowalczyka z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, Związku Zawodowego Rolnictwa „KORONA” i innymi związkami rolniczymi. W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 osób, co oczywiście przekreślało możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań na tym spotkaniu. Rząd zobowiązał się zaostrzyć kontrole importu zbóż i wznowić program Locha Plus, co było żądaniem ZZR KORONA. Były obietnice, ale rząd konkretnych rozwiązań w celu rozwiązania problemu nadmiaru zbóż i rzepaku nie wskazał. Do środy zobowiązał się odpowiedzieć na piśmie ws. zgłoszonych postulatów. Alina Ojdana w imieniu ZZR KORONA złożyła listę postulatów Związku dotyczących m.in. importu, eksportu, zwiększenia rezerw strategicznych czy hodowli trzody chlewnej (poniżej). Dyskusja o cenach zbóż i nawozów, funduszu gwarancyjnym, wsparciu produkcji trzody chlewnej oraz z innych kwestiach […]

0


10 stycznia odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego i wicepremiera Kowalczyka z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, Związku Zawodowego Rolnictwa „KORONA” i innymi związkami rolniczymi. W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 osób, co oczywiście przekreślało możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań na tym spotkaniu.

Rząd zobowiązał się zaostrzyć kontrole importu zbóż i wznowić program Locha Plus, co było żądaniem ZZR KORONA. Były obietnice, ale rząd konkretnych rozwiązań w celu rozwiązania problemu nadmiaru zbóż i rzepaku nie wskazał. Do środy zobowiązał się odpowiedzieć na piśmie ws. zgłoszonych postulatów.

Alina Ojdana w imieniu ZZR KORONA złożyła listę postulatów Związku dotyczących m.in. importu, eksportu, zwiększenia rezerw strategicznych czy hodowli trzody chlewnej (poniżej).

Dyskusja o cenach zbóż i nawozów, funduszu gwarancyjnym, wsparciu produkcji trzody chlewnej oraz z innych kwestiach rolnych. Ustalenia przełożą się na programy i przepisy – napisał z kolei rzecznik rządu Piotr Müller na twitterze.

W spotkaniu nie uczestniczył były prezes Elewarru dr Daniel Alain Korona, współpracującego z ZZR KORONA, którego nazwisko zabrakło na liście w biurze przepustek. Jak się okazało listę przygotowało ministerstwo rolnictwa. Zapytany w sprawie Korona stwierdził: Nie wiem czy to jakiś biurokratyczny błąd czy celowa zagrywka.

Przypomnijmy, że na rynku zbóż i rzepaku występuje nadpodaż, na co złożyły się bardzo dobre zbiory (ponad 35 mln ton zbóż, 3,6-3,8 mln ton rzepaku), zapasy ubiegłoroczne (ponad 3 mln ton zbóż) i import głównie z Ukrainy (ponad 1,8 mln ton zbóż i 0,7 mln ton rzepaku).  Podaż znacznie przewyższa zapotrzebowanie krajowe (25-27 mln ton zbóż, 3,2-3,3 mln ton rzepaku) a eksport jest wciąż niewystarczający. Pod koniec sezonu, jeżeli nie nastąpi zmiana trendów importowych i eksportowych, jak szacował Korona może dojść do sytuacji że będzie od 6 do nawet 12 mln ton zapasów zbóż i od 1 do 1,5 mln ton rzepaku. A zatem także przyszły rok może okazać się dramatyczny.

Postulaty Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona” zob. https://zzrkorona.blogspot.com/2023/01/kto-sie-boi-korony.html

0

sprzeciw21

279 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758